High School Volleyball Tournament Scoreboard Saturday 9/2/2017
September 3rd, 2017 by admin
Clarinda Tournament
Round Robin
- Clarinda 21-21 Griswold 14-17
- Clarinda 21-22 Nodaway Valley 13-20
- Clarinda 21-21 Stanton 6-8
- Nodaway Valley 21-15-15 Stanton 18-21-13
- Sidney 21-21 Clarinda 14-16
- Sidney 21-19-15 Shenandoah 19-21-13
- Sidney 21-21 Griswold 15-5
- Shenandoah 21-21 Griswold 9-7
- Shenandoah 21-21 Stanton 9-10
- Shenandoah 21-21 Nodaway Valley 8-14
- St. Albert 21-21 Griswold 5-9
- St. Albert 21-21 Nodaway Valley 7-9
- St. Albert 20-21-15 Sidney 22-15-9
- St. Albert 21-21 Stanton 4-12
Semifinals
- Sidney 18-21-15 Shenandoah 21-14-8
- St. Albert 23-21 Clarinda 21-16
Final
- St. Albert 17-21-15 Sidney 21-16-8
Iowa City Tournament
- Lewis Central 21-21 Ankeny Centennial 18-15
- Lewis Central 22-19-15 City High 20-21-5
- Lewis Central 21-21 Davis County 10-13
- Lewis Central 21-21 Durant 9-10
- Lewis Central 21-21 Western Dubuque 19-8
Coon Rapids-Bayard Tournament
Red Pool
- Atlantic 22-18-15 AHSTW 20-21-11
- Atlantic 21-21 Paton-Churdan 15-7
- Atlantic 21-21 Panorama 16-19
- AHSTW 22-21 Paton-Churdan 20-17
- Panorama 21-21 AHSTW 15-14
- Panorama 21-17-15 Paton-Churdan 15-21-10
Black Pool
- CAM, Anita 21-21 Ankeny Christian 17-19
- CAM, Anita 21-21 Cardinal 11-17
- CAM, Anita 21-15-15 Coon Rapids-Bayard 13-21-13
- Cardinal 22-21 Ankeny Christian 20-18
- Coon Rapids-Bayard 21-20-15 Ankeny Christian 16-20-7
- Coon Rapids-Bayard 21-21 Cardinal 12-14
Semifinals:
- Atlantic 21-16-16 Coon Rapids-Bayard 18-21-14
- CAM, Anita 21-21 Panorama 19-16
3rd Place: Coon Rapids-Bayard 21-21 Panorama 14-18
Final: Atlantic 21-21 CAM, Anita 16-16
Sioux City North TournamentÂ
- Denison-Schleswig 21-22 Sioux City West 17-20
- Denison-Schleswig 21-21 MVAO/COU 13-19
- Sioux City East 21-21 Denison-Schleswig 18-18
- Sioux City North 21-21 Denison-Schleswig 16-11
- Siouxland Christian 21-21 Denison-Schleswig 14-15
- MOC-Floyd Valley 21-21 Denison-Schleswig 8-8
- Sioux City East 21-21 MVAO/COU 11-7
- Sioux City North 21-21 MVAO/COU 7-19
- MVAO/COU 21-21 Sioux City West 14-9
Missouri Valley Tournament
- Boyer Valley 21-21 Woodbine 13-12
- East Mills 21-21 Boyer Valley 18-13
- East Mills 21-21 Exira/EHK 14-13
- East Mills 21-21 Woodbine 7-11
- Exira/EHK 21-21-15 Boyer Valley 9-23-12
- Exira/EHK 21-21 Woodbine 13-16
- Missouri Valley 21-21 Exira/EHK 15-14
- Missouri Valley 21-21 East Mills 13-12
- Missouri Valley 21-21 Boyer Valley 10-11
- Missouri Valley 21-21 Woodbine 7-9
- Tri-Center 21-21 Exira/EHK 9-7
- Tri-Center 21-21 Boyer Valley 12-10
- Tri-Center 21-19-15 East Mills 10-21-3
- Tri-Center 22-21 Missouri Valley 20-14
- Tri-Center 21-21 Woodbine 10-8
South Central Calhoun TournamentÂ
- Audubon 21-21 Belmond-Klemme 17-19
- Audubon 21-21 West Central Valley 10-6
- IKM-Manning 21-21 Audubon 13-9
- IKM-Manning 21-21 Belmond-Klemme 5-11
- IKM-Manning 21-19-15 Greene County 11-21-11
- IKM-Manning 21-21 West Central Valley 15-8
- Greene County 21-21 Audubon 15-10
- South Central Calhoun 21-21 Audubon 12-12
- South Hamilton 21-21 Audubon 9-13
- South Central Calhoun 21-21 IKM-Manning 19-14
- South Hamilton 21-19-15 IKM-Manning 19-21-8
Omaha North Tournament
Quarterfinals: Thomas Jefferson 19-25-25 Mercy 25-21-23
Semifinals: Lincoln High 25-25 Thomas Jefferson 19-16
Third Place: Omaha Central 25-25 Thomas Jefferson 21-22