John J. Harris Wrestling Tournament Results

Sports

January 20th, 2013 by Jim Field

Team Standings:

  1. Creston/OM  222.5
  2. Clarinda  140
  3. Chariton  108.5
  4. Tri-Center  108
  5. Riverside  93.5
  6. Atlantic/CAM  92
  7. Corning  79.5
  8. Winterset  76
  9. Shenandoah/Nishnabotna  72
  10. Red Oak  70
  11. Mount Ayr  67.5
  12. Bedford/Lenox  64
  13. Panorama  63
  14. East Mills  63
  15. Missouri Valley  58
  16. Coon Rapids  57.5
  17. Griswold  56.5
  18. Central Decatur  45
  19. SW Iowa  42
  20. Nodaway Valley  37
  21. Clarke  26
  22. Wayne  11

Medalists:
106
1st – Tanner Mertz, Red Oak
2nd – Logan Wood, Corning
3rd – Nick Rounds, Missouri Valley
4th – Britton Gibson, Winterset
5th – Craig Rice SW Iowa
6th – Micah Hoffman, Coon Rapids

113
1st – Dustin Reed, Bedford/Lenox
2nd – Kruz Adamson, Creston/OM
3rd – Zac McCoy, Shenandoah/Nishnabotna
4th – Christian Polley, Tri-Center
5th – Jacob Vogel, Riverside
6th – Dakota Petty, Red Oak

120
1st – Blake Luna, Clarinda
2nd – Dillion Cox, Atlantic/CAM
3rd – Sean Skillern, Shenandoah/Nishnabotna
4th – Christian Hilgenberg, Coon Rapids
5th – Tucker Bluml, Riverside
6th – Nic Ryan, Chariton

126
1st – Devin Harberts, Chariton
2nd – Geogg Sellers, Red Oak
3rd – Cole Race, Clarinda
4th – Zach Vance, Griswold
5th – Gage Cheers, Creston/OM
6th – Jake Johnson, Shenandoah/Nishnabotna

132
1st – Joseph Heitshusen, Shenandoah/Nishnabotna
2nd – Erik Freed, Mount Ayr
3rd – Tanner Poush, Chariton
4th – Reid Nichols, Atlantic/CAM
5th – Clay Harris, Riverside
6th – Zach Evans, Coon Rapids

138
1st – Jake Marlin, Creston/OM
2nd – Brett Marcum, Missouri Valley
3rd – Tyler Nance, Chariton
4th – Tanner Potter, Griswold
5th – Jared Thompson, Nodaway Valley
6th – Travis Henningsen, Riverside

145
1st – Darrian Irlbeck, Tri-Center
2nd – Luke Strong, Clarinda
3rd – Jacob Johnston, Creston/OM
4th – Logan Nammany, Coon Rapids
5th – Josh Metheny, Griswold
6th – Zach Morris, Riverside

152
1st – Loren Williams, Tri-Center
2nd – Zach Moss, Winterset
3rd – Kain Queck, Nodaway Valley
4th – J.J. Clark, Clarinda
5th – Gavin Leath, Creston/OM
6th – Justin Marn, Corning

160
1st – Kallan Schmelzer, Corning
2nd – Shane Swank, Mount Ayr
3rd – Adam Baker, Creston/OM
4th – Trenton Carson, Central Decatur
5th – Dylon French, Bedford/Lenox
6th – Spencer Winnett, Coon Rapids

170
1st – Trevor Frain, Creston/OM
2nd – Matt Williamson, Atlantic/CAM
3rd – Jacob Bair, Clarke
4th – Payton Housman, Riverside
5th – Trenton Wells, Central Decatur
6th – Christian Lauritsen, Clarinda

182
1st – Carter Isley, Chariton
2nd – Cole Bonde, Bedford/Lenox
3rd – Ben Wellman, Tri-Center
4th – Zach Barton, Corning
5th – Seth Maitlen, Creston/OM
6th – Dusty Swindler, Clarinda

195
1st – Keaton Hulett, Creston/OM
2nd – Taylor Hein, Panorama
3rd – Tyler Stork, Atlantic/CAM
4th – Austin Lorenz, Griswold
5th – Colton Story, East Mills
6th – Brandon Paulsen, Riverside

220
1st – Blake Glenn, Winterset
2nd – Mark Hall, SW Iowa
3rd – Cole Tanner, Creston/OM
4th – John Wohlers, Missouri Valley
5th – Tate Vandyne, Wayne
6th – Tyler Christensen, Atlantic/CAM

285
1st – David Howell, East Mills
2nd – Garrett Johnson, Panorama
3rd – Joe Ricker, Mount Ayr
4th – Nate Robinson, Creston/OM
5th – Dakota Calfee, Clarinda
6th – Jacob Wohlers, Tri-Center