IA High School Football – How teams fared Friday

Sports

October 7th, 2012 by Ric Hanson

By The Associated Press
 Class 4A
1. Ankeny (7-0) beat Sioux City North 63-13.
2. Iowa City West (7-0) beat Iowa City High 44-0.
3. Pleasant Valley (7-0) beat Davenport Central 41-12.
4. Cedar Rapids Xavier (7-0) beat Waterloo West 49-14.
5. Cedar Falls (7-0) beat Dubuque Wahlert 35-0.
6. West Des Moines Dowling (5-2) beat Ottumwa 41-7.
7. Sioux City East (6-1) beat Urbandale 27-21.
8. Southeast Polk (5-2) beat Sioux City West 63-14.
9. Urbandale (5-2) lost to Sioux City East 27-21.
10. West Des Moines Valley (5-2) beat Des Moines Lincoln 37-7.
 Class 3A
1. Decorah (7-0) beat Cresco Crestwood 35-15.
2. Sioux City Heelan (7-0) beat Carroll 17-14.
3. Norwalk (6-1) lost to Pella 27-0.
4. Grinnell (7-0) beat Ballard 35-14.
5. Boone (6-1) lost to South Tama County, Tama 37-14.
6. Creston-Orient-Macksburg (6-1) beat Glenwood 14-0.
7. Council Bluffs Lewis Central (5-2) lost to Harlan 35-10.
8. Adel ADM (5-2) lost to Newton 17-13.
9. Williamsburg (6-1) beat Keokuk 33-27.
10. Solon (5-2) lost to Marion 24-14.
(tie) Harlan (6-1) beat Council Bluffs Lewis Central 35-10.
 Class 2A
1. Boyden-Hull-RV (7-0) beat MOC-Floyd Valley 47-6.
2. Mediapolis (7-0) beat Mid-Prairie, Wellman 41-0.
3. State Center West Marshall (7-0) beat East Marshall, Le Grand 55-16.
4. Carroll Kuemper (7-0) beat OA-BCIG 44-2.
5. Spirit Lake (6-1) beat Clarion-Goldfield 46-7.
6. New Hampton (7-0) beat Osage 26-13.
7. La Porte City Union (6-1) beat Hampton-Dumont 52-27.
9. Bondurant Farrar (7-0) beat Davis County, Bloomfield 32-13.
10. Dyersville Beckman (6-1) beat Monticello 31-12.
 Class 1A
1. Iowa City Regina (7-0) beat Wilton 50-18.
2. Dike-New Hartford (7-0) beat Hudson 42-6.
3. Calmar South Winneshiek (6-1) lost to Waukon 45-6.
5. Emmetsburg (6-1) beat Hartley-Melvin-Sanborn 42-0.
6. Aplington-Parkersburg (6-1) beat Eagle Grove 62-16.
7. Fort Dodge St. Edmond (6-1) beat Manson Northwest Webster 21-7.
8. Council Bluffs St. Albert (6-1) beat Red Oak 62-13.
9. St. Ansgar (6-1) beat Jesup 56-13.
10. Mount Ayr (7-0) beat Central Decatur, Leon 41-24.
 Class A
1. Fairbank Wapsie Valley (7-0) beat Turkey Valley, Jackson Junction 37-0.
2. Woodward-Granger (7-0) beat Madrid 52-14.
3. Akron-Westfield (7-0) beat Alta/Aurelia 34-18.
4. Britt West Hancock (6-1) beat Southeast Webster-Grand, Burnside 42-6.
5. Packwood Pekin (6-1) lost to Montezuma 28-20.
6. Traer North Tama (6-1) idle.
7. West Lyon, Inwood (6-1) beat Lawton-Bronson 57-3.
8. Lawton-Bronson (5-2) lost to West Lyon, Inwood 57-3.
9. Lisbon (6-1) beat New London 69-0.
(tie) Logan-Magnolia (6-1) beat Underwood 48-0.
 Class 8-Man
1. Newell-Fonda (7-0) beat CWL, Corwith 73-16.
2. Murray (7-0) beat Colo-NESCO 87-44.
3. Gilbertville-Don Bosco (7-0) beat Riceville 34-14.
4. Elk Horn-Kimballton/Exira (7-0) beat Villisca 72-18.
5. Sidney (7-0) beat Essex 65-24.
6. HLV, Victor (7-0) beat Seymour 56-14.
7. Marcus MMC (7-0) beat River Valley, Correctionville 80-38.
8. Fremont Mills, Tabor (6-1) beat Nishnabotna 68-6.
9. Adair-Casey (6-1) idle.
10. Buffalo Center North Iowa (6-1) beat Ruthven-Ayrshire 20-0.