Weekend Volleyball Tournament Scores

Sports

September 10th, 2012 by Chris Parks

Trojann Tournament
Glenwood 2 Winterset 0
St. Albert 2 Underwood 1
Treynor 2 Tri-Center 0
Winterset 2 Atlantic 1
Tri-Center 2 Glenwood 0
St. Albert 2 Treynor 1
Underwood 2 Atlantic 0
Tri-Center 2 Winterset 0
St. Albert 2 Glenwood 0
Tri-Center 2 Atlantic 0
Treynor 2 Underwood 0
St. Albert 2 Winterset 0
Treynor 2 Atlantic 0
St. Albert 2 Tri-Center 1
Underwood 2 Glenwood 1
St. Albert 2 Atlantic 0
Treynor 2 Glenwood 0
Underwood 2 Winterset 0
Glenwood 2 Atlantic 0
Treynor 2 Winterset 0
Underwood 2 Tri-Center 0

**St. Albert wins the round-robin tournament.

Griswold Tiger Tournament
Red Oak 2 AHST 0 (21-12, 21-12)
Red Oak 2 Guthrie Center 0 (21-16, 21-11)
Clarinda 2 Red Oak 1 (22-20, 15-21, 15-9)
Clarinda 2 Guthrie Center 1 (21-15, 15-21, 15-11)
Clarinda 2 AHST 0 (24-22, 21-10)
Audubon 2 Riverside 0 (21-17, 21-18)
Audubon 2 Griswold 0 (21-14, 21-13)
IKM-Manning 2 Audubon 0 (21-13, 21-13)
IKM-Manning 2 Griswold 0 (21-13, 21-10)
IKM-Manning 2 Riverside 0 (21-9, 21-7)
Guthrie Center 2 AHST 0 (21-14, 21-19)
Griswold 2 Riverside 0 (21-15, 21-10)
Red Oak 2 IKM-Manning 0 – Semifinal (25-22, 25-14)
Clarinda 2 Audubon 0 – Semifinal (25-12, 25-17)
Red Oak 2 Clarinda 0 – Championship (25-18, 25-23)

All Tournament Team: Grace Blomstedt-Red Oak; Jenny Blair-Clarinda; Kacie Shreck-Guthrie Center; Allyson Kocour-IKM-Manning; Sheyenne Smith-Riverside; Makelti White-Red Oak; Kayal Kirchoff-Griswold; Darcy Sunderman-Clarinda; Kaylee Blake-IKM-Manning; Emily Nelsen-Audubon; Kyra Obermeir-Audubon; Katy Walker-Red Oak.

Shenandoah Fillie Tournament
Bedford 2 Shenandoah 0
Bedford 2 Lenox 0
Shenandoah 2 Lenox 0
Creston 2 Essex 1
Corning 2 Essex 0
Creston 2 Corning 1
Stanton 2 Fremont-Mills 0
Fremont-Mills 2 Rock Port 1
Stanton 2 Rock Port 0
Shenanoah 2 Fremont-Mills 0
Fremont-Mills 2 Corning 0
Shenandoah 2 Corning 0
Creston 2 Bedford 1
Bedford 2 Rock Port 0
Creston 2 Rock Port 1
Stanton 2 Essex 0
Essex 2 Lenox 1
Stanton 2 Lenox 0
Essex 2 Lenox 0 – 7th Place
Fremont-Mills 2 Corning 0 – 5th Place
Stanton 2 Shenandoah 1 – Semifinal
Creston 2 Bedford 1 – Semifinal
Shenandoah 2 Bedford 0 – 3rd Place
Stanton 2 Creston 0 – Championship