Deter2

IATC Cross Country Team Rankings 09/16/2020

Sports

September 16th, 2020 by Chris Parks

Boys 4A

Rank Team
1 Sioux City, North
2 Dowling Catholic, WDM
3 Cedar Falls
4 Dubuque Hempstead
5 Prairie, Cedar Rapids
6 Ankeny Centennial
7 Johnston
8 Pleasant Valley
9 Waukee
10 Ames
11 Iowa City, West
12 Iowa City, Liberty
13 Iowa City, City High
14 Norwalk
15 Ankeny

Teams to Watch

Cedar Rapids Kennedy
Linn-Mar, Marion
North Scott, Eldridge
Southeast Polk
Urbandale

Girls 4A

Rank Team
1 Johnston
2 Linn-Mar, Marion
3 Valley, West Des Moines
4 Waukee
5 Southeast Polk
6 Ankeny Centennial
7 Dubuque Hempstead
8 Urbandale
9 Bettendorf
10 Iowa City, City High
11 Iowa City Liberty
12 Prairie, Cedar Rapids
13 Dubuque Senior
14 Sioux City East
15 Indianola

Teams to Watch

Ankeny
Cedar Falls
Epworth, Western Dubuque
Norwalk
Pleasant Valley

Boys 3A

Rank Team
1 Dallas Center Grimes
2 Center Point Urbana
3 Pella
4 North Polk
5 Solon
6 Marion
7 Mount Vernon Lisbon
8 Dubuque Wahlert
9 Decorah
10 Waverly Shell Rock
11 Humboldt
12 Clear Creek Amana
13 Monticello
14 Carlisle
15 LeMars

Teams to Watch

Atlantic
Boyden-Hull Rock Valley
Glenwood
MOC Floyd Valley
West Delaware

Girls 3A

Rank Team
1 Ballard
2 Dallas Center-Grimes
3 Wahlert, Dubuque
4 Heelan
5 Harlan
6 Glenwood
7 Solon
8 Decorah
9 Mt. Vernon-Lisbon
10 Charles City
11 Carlisle
12 Spencer
13 Assumption, Davenport
14 Sergeant Bluff-Luton
15 Waverly-Shell Rock

Teams to Watch

Atlantic
Benton
MOC-Floyd Valley
Monticello
Pella

Boys 2A

Rank Team
1 Danville-New London
2 Denver
3 Mid-Prairie
4 Williamsburg
5 Tipton
6 Davis County
7 Western Christian
8 Des Moines Christian
9 Central Decatur
10 North Fayette Valley
11 Albia
12 Okoboji
13 GLR-CL
14 Waukon
15 Jesup

Teams to Watch

Anamosa
Clarinda
Crestwood
GC-GR
Northeast

Girls 2A

Rank Teams To Watch
1 Mid-Prairie
2 Williamsburg
3 Jesup
4 WcKp
5 Starmont
6 Unity Christian
7 Panorama, Panora
8 Denver
9 Waukon
10 Davis County
11 Sibley-Ocheyedan
12 Roland Story
13 Tipton
14 Cherokee
15 Okoboji

Teams to Watch

Chariton
Danville – New London
Dike-New Hartford
DSM Christian
George Little Rock

Boys 1A

Rank Team
1 Madrid
2 Earlham
3 Maquoketa Valley
4 Bellevue
5 West Fork
6 Pekin
7 Nodaway Valley
8 Cascade Western Dubuque
9 Newman Mason City
10 Ogden
11 Calamus-Wheatland
12 Gehlen Catholic
13 ACGC
14 South Winneshiek
15 IKM-Manning

Teams to Watch

Collins Maxwell
Columbus Community (Columbus Junction)
East Marshall
St. Edmond Fort Dodge
Tri-Center

Girls 1A

Rank Team
1 Van Meter
2 Pekin
3 Hudson
4 Regina Iowa City
5 South Winneshiek
6 St. Edmond
7 Newman Mason City
8 North Linn
9 Nashua Plainfield
10 ACGC
11 Turkey Valley
12 Kee High
13 Tri-Center
14 AHSTW
15 Collins Maxwell

Teams to Watch

Central Elkader
Montezuma
Nodaway Valley
Prince of Peace
Sumner Fredericksburg