KJAN Sports

Listen Monday – Saturday for KJAN Sports at 7:18 am, 8:15 am, 12:20 pm, 1:20 pm, 2:20 pm and 5:20 pm!

Catch St. Louis Cardinal Baseball on KJAN — Check out the schedule!

Listen to the Kansas City Chiefs on KJAN — See the schedule!

Iowa Hawkeye Football & Basketball is on KJAN — View More Information!

 

KJAN Sports Schedule/Audio Archive

Want to watch some of your favorite games again?  Check out our video archives HERE!

Northern Iowa beats Bradley 68-65

Sports

February 10th, 2013 by Ric Hanson

PEORIA, Ill. (AP) — Marc Sonnen scored 15 points and Northern Iowa held on to beat Bradley 68-65 on Sunday. Matt Bohannon and Jake Koch scored 14 points apiece and Anthony James added 10 points for the Panthers (14-11, 7-6 Missouri Valley). Northern Iowa led 37-18 at halftime. Bradley shot 66 percent in the second half but couldn’t overtake Northern Iowa. The Braves came within 66-65 with 15 seconds to play, but Koch made two free throws to complete the scoring.

Dyricus Simms-Edwards scored a career-high 32 points for the Braves (14-11, 6-7), hitting his five 3-pointers in the second half. Walt Lemon Jr. had 18 points and nine rebounds for Bradley. Northern Iowa shot 42 percent for the game while Bradley made 46 percent of its shots.

Freese gets $3.15M under 1-year deal with Cards

Sports

February 10th, 2013 by Ric Hanson

ST. LOUIS (AP) – Former World Series MVP David Freese will earn $3.15 million under his one-year contract with the St. Louis Cardinals, nearly six times the $518,000 he made last year.   A St. Louis County native, Freese hit .283 with 20 home runs and 79 RBIs last season and earned his first All-Star appearance. He was eligible for arbitration for the first time.

Freese, MVP of the 2011 World Series win over Texas, had asked for $3.75 million and had been offered $2.4 million when players and teams exchanged arbitration figures last month.  Friday’s agreement made Freese the final player to settle among the three Cardinals who filed for arbitration.

District Wrestling Results

Sports

February 10th, 2013 by Jim Field

Class 2-A @ Harlan (1st & 2nd qualify for state)

106

  • 1st Place – Devin Phaly of Sergeant Bluff-Luton
  • 2nd Place – Jake Wulf of OA-BCIG
  • 3rd Place – Tanner Mertz of Red Oak
  • 4th Place – Nick Rounds of Missouri Valley

113

  • 1st Place – Zac McCoy of Shenandoah
  • 2nd Place – Chris Hopkins of Harlan
  • 3rd Place – Dusten Reed of Bedford/Lenox
  • 4th Place – Jacob Challen of Greene County

120

  • 1st Place – Blake Luna of Clarinda
  • 2nd Place – Dillion Cox of Atlantic
  • 3rd Place – Broghan Kelly of Harlan
  • 4th Place – Abe Yoder of Greene County

126

  • 1st Place – Cole Race of Clarinda
  • 2nd Place – Chase Goodman of South Central Calhoun
  • 3rd Place – Dylan Forkner of Greene County
  • 4th Place – Geoff Sellers of Red Oak

132

  • 1st Place – Colton McCrystal of Sergeant Bluff-Luton
  • 2nd Place – Jordan Challen of Greene County
  • 3rd Place – Reid Nichols of Atlantic
  • 4th Place – Joseph Heitshusen of Shenandoah

138

  • 1st Place – Steven Garcia of Sergeant Bluff-Luton
  • 2nd Place – Brett Marcum of Missouri Valley
  • 3rd Place – Trey Stickler of Clarinda
  • 4th Place – Daric Whipple of Greene County

145

  • 1st Place – Jeremy Scheuermann of Greene County
  • 2nd Place – Luke Strong of Clarinda
  • 3rd Place – Matt Smith of Atlantic
  • 4th Place – Trey Eddy of South Central Calhoun

152

  • 1st Place – Bret Tomoson of Sergeant Bluff-Luton
  • 2nd Place – John Clark of Clarinda
  • 3rd Place – Grant Christensen of Bedford/Lenox
  • 4th Place – Zayne Barrett of South Central Calhoun

160

  • 1st Place – Adam Zaccone of Harlan
  • 2nd Place – Dylon French of Bedford/Lenox
  • 3rd Place – Tyler Kutz of South Central Calhoun
  • 4th Place – Jon Sands of Red Oak

170

  • 1st Place – Cash Wilcke of OA-BCIG
  • 2nd Place – Matthew Williamson of Atlantic
  • 3rd Place – Christian Lauritsen of Clarinda
  • 4th Place – Kollin George of Sergeant Bluff-Luton

182

  • 1st Place – Cole Bonde of Bedford/Lenox
  • 2nd Place – Rylan Richardson of South Central Calhoun
  • 3rd Place – Dustin Swindler of Clarinda
  • 4th Place – Cris Paniagua of Greene County

195

  • 1st Place – Cale Stork of Harlan
  • 2nd Place – Tyler Stork of Atlantic
  • 3rd Place – Taylor Christensen of Sergeant Bluff-Luton
  • 4th Place – Cain Johanns of Clarinda

220

  • 1st Place – Tyler Nguyen of Sergeant Bluff-Luton
  • 2nd Place – Aaron Beaman of Greene County
  • 3rd Place – Tyler Christensen of Atlantic
  • 4th Place – John Wohlers of Missouri Valley

285

  • 1st Place – Jordan Siebert of Harlan
  • 2nd Place – Dakota Calfee of Clarinda
  • 3rd Place – Aron King of South Central Calhoun
  • 4th Place – Jez Phippen of Atlantic

Class 1-A @ Corning (1st & 2nd qualify for state)

106

  • 1st Place – Taylor Curtis of Underwood
  • 2nd Place – Craig Rice of Southwest Iowa
  • 3rd Place – Logan Wood of Corning

113

  • 1st Place – Riley Klein of Underwood
  • 2nd Place – Jacob Vogel of Riverside
  • 3rd Place – Dawson Knapp of Mount Ayr
  • 4th Place – Troy Schwartz of Guthrie Center

120

  • 1st Place – Dylan Gibson of Martensdale-St. Marys
  • 2nd Place – Tucker Bluml of Riverside
  • 3rd Place – Lane Rumelhart of Guthrie Center
  • 4th Place – Tom Jennings of Underwood

126

  • 1st Place – Andrew Foutch of Underwood
  • 2nd Place – Zach Vance of Griswold
  • 3rd Place – Tucker Patrick of Guthrie Center
  • 4th Place – Grant Staats of Mount Ayr

132

  • 1st Place – Erik Freed of Mount Ayr
  • 2nd Place – Clay Harris of Riverside
  • 3rd Place – Austin Dollen of Griswold
  • 4th Place – Kyle Chalfant of Guthrie Center

138

  • 1st Place – Hunter Grunsted of Panorama
  • 2nd Place – Tanner Potter of Griswold
  • 3rd Place – Jared Thompson of Nodaway Valley
  • 4th Place – Lane Stortenbecker of East Mills

145

  • 1st Place – Ryan Joint of West Central Valley
  • 2nd Place – Cody Kingery of Underwood
  • 3rd Place – Jayden Erlandson of Nodaway Valley
  • 4th Place – Josh Metheny of Griswold

152

  • 1st Place – Kain Queck of Nodaway Valley
  • 2nd Place – Josh Hopkins of East Mills
  • 3rd Place – Nate Dunning of St. Albert
  • 4th Place – Gavin Laughery of Guthrie Center

160

  • 1st Place – Wyatt Lewis of St. Albert
  • 2nd Place – Tyler Hein of Panorama
  • 3rd Place – Shane Swank of Mount Ayr
  • 4th Place – Trevor Hough of Underwood

170

  • 1st Place – Bryson Kinyon of East Union
  • 2nd Place – Austin Laabs of Guthrie Center
  • 3rd Place – Payton Housman of Riverside
  • 4th Place – Colby Jennings of East Mills

182

  • 1st Place – Jake Lewis of St. Albert
  • 2nd Place – Zach Barton of Corning
  • 3rd Place – Colby Woodvine of Panorama
  • 4th Place – Brandon Paulsen of Riverside

195

  • 1st Place – Taylor Hein of Panorama
  • 2nd Place – Colton Story of East Mills
  • 3rd Place – Cale Crowder of Guthrie Center
  • 4th Place – Sean O`Neill of St. Albert

220

  • 1st Place – Mark Hall of Southwest Iowa
  • 2nd Place – Cody Cain of Guthrie Center
  • 3rd Place – Andersen Kouri of St. Albert
  • 4th Place – Marcus Boldy of Panorama

285

  • 1st Place – Dillon Suhr of Guthrie Center
  • 2nd Place – Garrett Johnston of Panorama
  • 3rd Place – David Howell of East Mills
  • 4th Place – Jacob Steinbeck of Griswold

Class 1-A @ West Monona (1st & 2nd qualify for state)

106

  • 1st Place – Dylan Muckey of Woodbury Central
  • 2nd Place – Kyle Juelsgaard of Audubon
  • 3rd Place – Micah Hoffman of Coon Rapids-Bayard
  • 4th Place – Markes Myers of Westwood

113

  • 1st Place – Christian Polley of Tri-Center
  • 2nd Place – Zach Ulven of Westwood
  • 3rd Place – Austin Malloy of EHK-Exira
  • 4th Place – Cole Mills of Hinton

120

  • 1st Place – Brad Kerkhoff of Audubon
  • 2nd Place – Gable Verschoor of Woodbury Central
  • 3rd Place – Tommy Toben of Akron-Westfield
  • 4th Place – Christian Hilgenberg of Coon Rapids-Bayard

126

  • 1st Place – Lane Nichols of Woodbury Central
  • 2nd Place – Johnny Stephens of Lawton-Bronson
  • 3rd Place – Lucas Hedstrom of Woodbine
  • 4th Place – Andrew Malloy of Audubon

132

  • 1st Place – Derik Bailey of Maple Valley-Anthon-Oto
  • 2nd Place – Zach Evans of Coon Rapids-Bayard
  • 3rd Place – Taylor Schroeder of Hinton
  • 4th Place – Ridge Meeker of Logan-Magnolia

138

  • 1st Place – Chase Petersen of Audubon
  • 2nd Place – Luke Klingensmith of Woodbury Central
  • 3rd Place – Brady Charbonneau of Logan-Magnolia
  • 4th Place – Dan Dirks of Akron-Westfield

145

  • 1st Place – Evan Hansen of EHK-Exira
  • 2nd Place – Jake Mize of Woodbury Central
  • 3rd Place – Darrian Irlbeck of Tri-Center
  • 4th Place – Cole Oltmanns of Akron-Westfield

152

  • 1st Place – Loren Williams of Tri-Center
  • 2nd Place – Logan Moore of West Monona
  • 3rd Place – Keenan Bock of Coon Rapids-Bayard
  • 4th Place – Drake McArthur of Lawton-Bronson

160

  • 1st Place – Josh Matusik of Woodbine
  • 2nd Place – Schuyler Rilling of Woodbury Central
  • 3rd Place – Kyle Bauerkemper of A-H-S-T
  • 4th Place – John McNaughton of Kingsley-Pierson

170

  • 1st Place – Mason Mentink of Woodbine
  • 2nd Place – Beau Metcalf of Westwood
  • 3rd Place – Brandon Thompson of Lawton-Bronson
  • 4th Place – Jake Larson of A-H-S-T

182

  • 1st Place – Jesse Svoboda of Audubon
  • 2nd Place – Taylor James of Akron-Westfield
  • 3rd Place – Zach Klingensmith of Woodbury Central
  • 4th Place – Ben Wellman of Tri-Center

195

  • 1st Place – Trey Sander of EHK-Exira
  • 2nd Place – Blake Sappingfield of Lawton-Bronson
  • 3rd Place – Chet Willer of Akron-Westfield
  • 4th Place – Darin Peterson of Woodbine

220

  • 1st Place – Levi Paulsen of Woodbury Central
  • 2nd Place – Logan Melby of Logan-Magnolia
  • 3rd Place – Ron Singleton of Lawton-Bronson
  • 4th Place – Matt Monahan of Woodbine

285

  • 1st Place – Landan Paulsen of Woodbury Central
  • 2nd Place – Cole Jensen of Maple Valley-Anthon-Oto
  • 3rd Place – Matt Fett of Audubon
  • 4th Place – Joe Graf of Logan-Magnolia

HSBB: Atlantic at Shenandoah Girls 3A Regional 02-09-2013

Podcasts, Sports

February 10th, 2013 by Chris Parks

Jim Field and Chris Parks have the call of the game played at Shenandoah High School.

 

Play

Girls Regional Basketball Schedule, Tues., Feb. 12th

Sports

February 10th, 2013 by Ric Hanson

(all games at 7-p.m. unless indicated)
Class 2A
Region 2
Kuemper Catholic vs. Ft. Dodge/St. Edmond @ Ft. Dodge
Ogden vs. Panorama @ Panora

Region 7
Riverside vs. Audubon @ Audubon
East Mills vs. Treytnor @ Treynor
Van Meter vs. Nodaway Valley @ Greenfield
Griswold vs. IKM-Manning @ Manning.

Region 8
Council Bluffs/St. Albert vs. Tri-Center @ Neola
Missouri Valley vs. Lawton-Bronson @ Lawton

Class 3A
Region 8
Red Oak vs. Shenandoah @ Shenandoah

Class 1A
Region 6
Earlham vs. Martensdal-St.Mary’s @ Martensdale
Guthrie Center vs. Adair-Casey @ Adair

Region 7
Corning vs. Villisca @ Villisca
Fremont-Mills vs. Nishnabotna @ Farragut
Stanton vs. Bedford @ Bedford

Region 8
Heartland Christian vs. Exira/EHK @ Elk Horn
Charter Oak-Ute vs. Ar-We-Va @ Westside

Saturday’s Area High School Basketball Scores (2/9/13)

Sports

February 9th, 2013 by Ric Hanson

BOYS BASKETBALL

  •  Sidney 30, College View Academy, Neb. 24

GIRLS BASKETBALL

Class 2-A Region 2

  • Kuemper Catholic 67, Prairie Valley 41

Class 2-A Region 7

  • East Mills 75, Clarinda Academy 13
  •  Griswold 56, Underwood 39
  •  Riverside 60, A-H-S-T 40
  •  Van Meter 47, West Central Valley 34

Class 2-A Region 8

  • Missouri Valley 65, Maple Valley-Anthon-Oto 46
  •  St. Albert 61, Logan-Magnolia 13
  •  West Monona 45, Westwood 39

Class 3-A Region 8

  • Shenandoah 31, Atlantic 27
  • Red Oak 54, Clarinda 32

McGruder scores 22 as No. 13 K-State tops Iowa St.

Sports

February 9th, 2013 by Ric Hanson

MANHATTAN, Kan. (AP) — Rodney McGruder scored 22 points and Angel Rodriguez added 20 as No. 13 Kansas State knocked off Iowa State 79-70 to take sole possession of first place in the Big 12. Korie Lucious led the Cyclones (16-7, 6-4) with 16 points and reserve Tyrus McGee had 15. The Wildcats (19-4, 8-2) held a slim 33-32 lead at the break in a game that remained close most of the way.

With 9:10 remaining, Kansas State led 61-52. In response to a pair of Iowa State baskets, Gipson and Rodriguez both scored and put the Wildcats up 65-55 — the first double-digit lead of the game. A 3 by Rodriguez and a three-point play by Gipson put the Wildcats up 71-57 with 4:53 to play. Consecutive 3s by Lucious pulled the Cyclones within seven with under a minute to play, but Iowa State could not stop Kansas State from scoring.

Iowa beats Northwestern 71-57

Sports

February 9th, 2013 by Ric Hanson

IOWA CITY, Iowa (AP) – Devyn Marble broke a lengthy slump with 21 points and Iowa beat Northwestern 71-57 on Saturday to snap a two-game losing streak.  Josh Oglesby added 10 for the Hawkeyes (15-9, 4-7 Big Ten), who won for just the second time in six games.

Marble, Iowa’s second-leading scorer, put together his best scoring night in nearly two months as the Hawkeyes bounced back from a double-overtime loss at Wisconsin on Wednesday. Marble entered play in a staggering spiral, with just 21 baskets on 83 tries in Big Ten play and just two points in his last two games.

Reggie Hearn had 13 to lead Northwestern, which let the Hawkeyes take control with a 10-0 run midway through the second half.  The Wildcats (13-11, 4-7) lost for the third time in four games.

No. 25 Iowa State women defeat Kansas State 87-71

Sports

February 9th, 2013 by Ric Hanson

AMES, Iowa (AP) — Chelsea Poppens had 22 points and 18 rebounds, and Hallie Christofferson led all scorers with 25 points as No. 25 Iowa State beat Kansas State 87-71 on Saturday. The Cyclones (17-5, 8-4 Big 12) also got 12 points from Kidd Blaskowsky and 10 from Anna Prins. Nikki Moody had nine points and 13 assists for Iowa State, which has won three in a row.

Kansas State never led in the game and has lost four in a row, but Brittany Chambers scored a season-high 34 points and grabbed 12 rebounds. Mariah White scored 25 points for the Wildcats (12-11, 3-8), and the 59 combined points is the most for two players in a game in K-State women’s basketball history. Iowa State shot 61 percent in the first half and built a 51-29 halftime lead. The Cyclones finished at 52 percent and Kansas State ended up shooting 40 percent.

Atlantic Advances Three Wrestlers to State

Sports

February 9th, 2013 by Jim Field

Finals:
285 – Jez Phippen (Atlantic) did not qualify
220 – Tyler Christensen (Atlantic) did not qualify
195 – Tyler Stork (Atlantic) placed 2nd (state qualifier)
170 – Matt Williamson (Atlantic) lost 5-1 in final (state qualifier)
145 – Matt Smith (Atlantic) did not qualify
132 – Reid Nichols (Atlantic) no wrestle back, places 3rd
120 – Dillon Cox (Atlantic) loses 6-4 to Blake Luna (Clarinda), place 2nd (state qualifier)
Semi-Finals:
285 – Jez Phippen (Atlantic) was beaten 3-2
220 – Tyler Chritensen (Atlantic) loses by fall
195 – Tyler Stork (Atlantic) wins by fall
170 – Matt Williamson (Atlantic) wins 8-1
145 – Matt Smith (Atlantic) was beaten 7-3
132 – Reid Nichols (Atlantic) was beaten 4-3
120 – Dillon Cox (Atlantic) wins by fall