KJAN Sports

Listen Monday – Saturday for KJAN Sports at 7:18 am, 8:15 am, 12:20 pm, 1:20 pm, 2:20 pm and 5:20 pm!

Catch St. Louis Cardinal Baseball on KJAN — Check out the schedule!

Listen to the Kansas City Chiefs on KJAN – See the schedule!

Iowa Hawkeye Football & Basketball is on KJAN — View More Information!

 

KJAN Sports Schedule/Audio Archive

DN Lincoln Girls Tennis Tourney Results

Sports

May 8th, 2011 by Jim Field

Team Standings:

1. Ames 30
2. WDM Valley 25
3. Atlantic 23
4. Red Oak 22
5. Ottumwa 15
6. DM Lincoln 14
7. Kuemper Catholic 8
8. Dowling Catholic 7

Individual Results:

#1 Singles Championship Final Jessica King, Ames over Carli Thornton, Atlantic 6-0, 6-0
Consolation Final Emily Pierson, Red Oak over Emily Cox, DM Lincoln 6-0, 6-1

#1 Doubles Championship Final Rachel Pierson/Britt Walker, Red Oak over Adriana Pitcher/Diane Wang, Ames 6-2, 6-0
Consolation Final Jenni Aldrich/Lucy Korsakov, Valley over Ashley Salgado/Ally Schulz, Ottumwa 2-6, 7-5, 1-0(4)

#2 Singles Championship Final Sophia Smarandescu, Ames over Nicole Peterson, Valley 6-0, 6-1
Consolation Final Sarah Schreiner, Atlantic over Stephanie Sanders, DM Lincoln 6-2, 6-2

#2 Doubles Championship Final Lisa Pusin/Chloe Stewart, Valley over Meredith Stabel/Taylor Thone, Ames 6-2, 6-2
Consolation Final Morgan Allen/Tierney Kamies, Atlantic over Rosa Brunner/Zoey Baker, Red Oak 6-2, 6-1

Atlantic results –

#1 Singles 1st Round Carli Thornton, Atlantic over Abbey Albrecht, Kuemper 6-4, 6-1
Semifinal Thornton over Emily Cox, DM Lincoln 7-5, 6-3
Final King, Ames over Thornton 6-0, 6-0

#1 Doubles 1st round Aldrich/Korsakov, Valley over Liz Metheny/Shelby Svoboda, Atlantic 5-7, 6-1, 1-0(3)
Cons. Semi Metheny/Svoboda over Emily Webb/Sara LaSuer, DM Lincoln 6-0, 6-0
5th place match — Metheny/Svoboda over Zoe Henderson/Elizabeth Lang, Dowling 6-1, 6-0

#2 Singles 1st Round Sarah Schreiner, Atlantic over Paige Vannausdle, Red Oak 6-2, 6-4
Semifinal Nicole Peterson, Valley over Schreiner 6-2, 7-6(4)
Cons. Final Schreiner over Sanders, Lincoln 6-2, 6-2

#2 Doubles 1st Round Morgan Allen/Tierney Kamies, Atlantic over Jessi Black/Katie Wellman, Ottumwa 6-2, 6-1
Semifinal Stabel/Thone, Ames over Allen/Kamies 6-3, 6-0
Cons. Final Allen/Kamies over Brunner/Baker, Red Oak 6-2, 6-1

Coach Shawn Petersen Comments –

Great day of tennis for Atlantic girls — each girl went 2-1 on the day, and to finish solo 3rd in this tournament, with all girls medaling is a tremendous accomplishment for the team.  I was most proud of how they competed — it’s probably as tough mentally as we’ve been all season, up and down the lineup.  Liz and Shelby had things going their way in their first round match over a tough Valley team, but lost their feel a bit in the 2nd set and couldn’t get it going again in that match; it was nice to see them bounce back and dominate their final 2 matches to finish a respectable 5th — they were probably the 3rd or 4th best team in their draw, but that’s the way the draw fell.  Carli at #1 received a favorable draw, avoiding King and Pierson’s side of the bracket; having said that, she still had to beat two very capable players, and was largely in control of both matches before running into a tremendous opponent in the final; Carli was outstanding all day, and even in that match played very well.  Sarah was probably the biggest surprise of the day, getting her first win over a Red Oak opponent in several tries, controlling her match and her nerves and winning handily in Rd. 1.  She then played very well against Peterson from Valley, rallying to force a 2nd set tiebreak before falling; she bounced back nicely and won easily her 3rd place match — Sarah’s best tournament performance in her career.  Finally Morgan and Tierney — they beat a pair of seniors from Ottumwa who went on to win their next two matches, before falling to a tough Ames duo in the semis.  They played extremely well against Baker and Brunner in the 3rd place match, serving big and controlling the net to win easily.  I was very proud of all of the girls — hopefully they can ride the momentum they gained against a very difficult Denison at home on Monday.

Atlantic 2nd at Kuemper Golf Tourney

Sports

May 8th, 2011 by Jim Field

Here are the results from the Kuemper Tournament on Saturday, May 7, 2011

Sam Markham   81
Ben Nelson  77
Matt Thielen   77
Travis Olsen   90
Evan Schuler  82
Sam Renaud  85

Team
Kuemper  298        1st place
Atlantic  317           2nd place
Spencer  328            3rd place
Storm Lake  328       4th place
Carroll 329                 5th place
Harlan  334                6th place
Ballard 338                 7th place
Prairie Valley  340      8th place
Denison  352                9th place
Lewis Central  363       10th place
Shenandoah   366        11th place
Humbolt   372               12th place
Webster City 378          13th place
Red Oak                          No Score

Coach Ed DenBeste says:

This was a excellent win for us on an away course.  There are some very good
teams in the tournament.  Normally 4 to 5 teams from this tournament make it
to state.  Hopefully we can continue this through our final tournaments.
Ben Nelson and Matt Thielen played some great rounds.  Ben was one under on
the first nine.  Matt Thielen had 6 to 7 pars in a row.  Nice to see Sam
Markham and Evan Schuler played well.  Sam Renaud had a good score.  Travis
struggled but I know he will get it in the next round.

Thursday Golf Results

Sports

May 6th, 2011 by Jim Field

Boys — Atlantic 164, Carroll 175, Denison 177

Atlantic Scores:
Evan Schuler      38 (Medalist)
Travis Olsen      40
Ben Nelson      42
Matt Thielen      44
Sam Markham      45
Sam Renaud       49

JV Boys — Carroll  189, Atlantic 194, Denison 212

Atlantic Scores:
Cole Lowary  45
Andrew Thielen  45
Seth Christensen 52
Tim Archibald  52
Nick Barry  54
Joey Leinen  75

Girls — Atlantic 190, Denison 195 (AHS finished dual season 9-0)

Medalist:  Ashley Powers, Denison – 42
Runnerup:  Brooke Fletcher, 44

Atlantic Scores:
Kristen Schuler – 47
Kaitlynn Walter – 48
Bailey Walter – 51
Pammy Fixmer – 53
Sierra Worth – 54

Thursday Track Results

Sports

May 6th, 2011 by Jim Field

Tiger Relays @ Red Oak
1. Glenwood      197
2. Shenandoah      78
3. Creston          51
4. Tri-Center      50
5. Riverside      45

Red Raider Relays @ Corning
1. Clarinda Academy      78
2. Griswold          76
3. Central Decatur      73
4. Stanton              70
5. Corning              64

Atlantic Girls Soccer

Sports

May 6th, 2011 by Jim Field

Nodaway Valley 3, Atlantic 0
(Alisha Welter 19 saves, Sarah Rohde 13 steals/interceptions, Ali Hosfelt  10)

Denison Boys Relays Results

Sports

May 6th, 2011 by Jim Field

Team Scores:

  1. Carroll  119
  2. St. Albert  111
  3. Atlantic  89.5
  4. Harlan  88
  5. Lewis Central  77.5
  6. Kuemper Catholic  50
  7. Denison  22

Atlantic Place Winners:

1st Place:

  • Shot Put — Tyler Hovey
  • 3200 — Luke Karamitros
  • 1600 — Luke Karamitros

2nd Place:

  • 400 — Dan Thomsen
  • Discus — Tyler Hovey
  • 4 x 400

3rd Place:

  • 4 x 800
  • 4 x 200
  • 200 — Dan Thomsen
  • Distance Medley

4th Place:

  • Long Jump — Jake Auerbach

5th Place:

  • Discus — Garrett Eblen
  • 4 x 100
  • 1600 — Logan Steffens

6th Place:

  • Shot Put — Chris McVey
  • High Jump — Kray Lukehart

Denison Girls Relays Results

Sports

May 6th, 2011 by Jim Field

Team Standings
1.  Harlan          191
2.  Atlantic          125
3.  Carroll          80
4.  Denison          73
5.  Lewis Central      66
6.  St.Albert      38
7.  Kuemper      15

Atlantic Place Winners:
1st Place:

  • 3000 — Christy Stevens
  • 100 — Melanie Nielsen
  • 200 — Melanie Nielsen

2nd Place:

  • 1500 — Ali Krogman
  • Discus — Paige Kennon
  • 4 x 800 — Alex Hartwig, Ali Krogman, Shelby Worth, Katie Blake
  • Shuttle Hurdle — Sam McConnell, Mackenzie Holmes, Amanda Gude, Paige Kennon
  • Sprint Medley — Taylor Young, Kari Sandage, Melanie Nielsen, Alex Hartwig

3rd Place:

  • 4 x 200
  • 4 x 400
  • Distance Medley

4th Place:

  • Shot Put — Marissa Berns
  • 400 — Melanie Nielsen
  • 800 — Christy Stevens
  • 200 — Sam Peterson
  • 400 Hurdles — Amanda Gude
  • 1500 — Jessica Arneson

5th Place:

  • High Jump — Shelby Worth
  • Shot Put — Tetta Askeland
  • 100 Hurdles — Paige Kennon

6th Place:

  • 3000 — Liz Siggins

Western Iowa Golf Tourney

Sports

May 5th, 2011 by Jim Field

Western Iowa Conference Golf Championship
(Wednesday, May 4 @ Atlantic Golf & Country Club)

Boys
1.  Treynor             347
2.  Audubon         361
3.  Tri-Center         370
4.  Griswold         390
5.  AHST             391
6.  Riverside         409
7.  Underwood         412
8.  Missouri Valley     426

Individual
1.  Brad Bailey (Treynor )         77
2.  Eric Rock (Riverside)         82
3.  Todd Schmidt (AHST)         83
4.  Nick Fett (Audubon)             87
5.  C.J. Coughlin (Griswold)         87
6.  Michael Bylund (Audubon)         88

Girls
1. Treynor             383
2. Missouri Valley         400
3. Audubon             439
4. Underwood         458
5. Griswold             480
6. Tri-Center         574

Individual
1. Taylor Hill (Treynor)                 79
2. Janell Smithson (Missouri Valley)         93
3. Meagan Gothenburg (Missouri Valley)     97
4. Gracie Myers (Treynor)             98
5. Susie Bylund (Audubon)             100
6. Anna Hildebrand (Riverside)         101

Tuesday Track

Sports

May 4th, 2011 by Jim Field

Western Iowa Conference Championships @ Neola
GIRLS

  1. Treynor  141
  2. Griswold 107
  3. Audubon 104
  4. Tri-Center 85
  5. AHST 55
  6. Missouri Valley 47
  7. Underwood 32
  8. Riverside 17

BOYS

  1. Treynor 141
  2. Audubon 75
  3. Underwood 72
  4. Tri-Center 64
  5. Riverside 63
  6. Griswold 62
  7. Missouri Valley 44
  8. AHST 36

Corner Conference Meet @ Tabor
GIRLS
1. Villisca 171
2. Stanton 114
3. Essex 76
4. Nishnabotna 69
5. Fremont-Mills 68

BOYS
1. Fremont-Mills 162
2. East Mills 110
3. Clarinda Academy 94
4. Stanton 57
5. Sidney 54

 

Trojans 3rd at Atlantic Invite

Sports

May 4th, 2011 by Jim Field

Atlantic Trojan Golf Invitational (@ AG & CC)
1.  Kuemper 297
2.  Creston 321
3.  Atlantic 330
4.  Harlan 331
5.  Lewis Central 338
6.  Norwalk 344
7.  Denison 345
8.  Clarinda 359
9.  Glenwood 361
10.  Shenandoah 363
11.  Winterset 364
12.  Red Oak 406
13.  Nodaway Valley 408

Individual Places
1.  Brian Scheck (Kuemper)
2.  Tanner Ludwig (Kuemper)
3.  Kyler Ludwig (Kuemper)
4.  Jacob Buelt (Kuemper)
5.  Nate Molak (Kuemper)
6.  Hunter Sickels (Creston)
7.  Jackson Baker (Shenandoah)
8.  JC Carlisle (Harlan)
9.  Ryan Palser (Creston)
10.  Kramer Sameulsen (Clarinda)
11.  Tanner Petersen (Denison)
12.  Matt Thielen (Atlantic)

Atlantic Scores
Matt Thielen  81
Evan Schuler  81
Sam Renaud  84
Sam Markham   84
Travis Olsen   85
Ben Nelson   89

Coach Ed DenBeste says:

I know that we can play better than this.  Matt and Evan shot good rounds.
We needed two guys in the 70s.  Hopefully we can get that at the next meet.
Kuemper shot a great round of 297.