KJAN Sports

Listen Monday – Saturday for KJAN Sports at 7:18 am, 8:15 am, 12:20 pm, 1:20 pm, 2:20 pm and 5:20 pm!

Catch St. Louis Cardinal Baseball on KJAN — Check out the schedule!

Listen to the Kansas City Chiefs on KJAN – See the schedule!

Iowa Hawkeye Football & Basketball is on KJAN — View More Information!

 

KJAN Sports Schedule/Audio Archive

Friday’s High School Football Schedule

Sports

October 14th, 2011 by Jim Field

Week 8 — October 14

Class 3-A, District 1
Carroll  @ Atlantic (Live updates from Brett Johnson)
Lewis Central @ Red Oak
Harlan @ Winterset
Glenwood  @ Creston

Class 3-A, District 2
Denison @ Rock Valley

Class 2-A, District 2
JSPC @ Kuemper Catholic
Maple Valley @ Missouri Valley

Class 2-A, District 8
Colfax-Mingo  @ Clarinda
Shenandoah @ Pella Christian

Class 1-A, District 1
IKM-Manning @ Westwood

Class 1-A, District 7
Pleasantville @ West Central Valley
Nodaway Valley @ Central Decatur
Panorama @ Mount Ayr

Class 1-A, District 8
Clarinda Academy @ Underwood
Logan-Magnolia @ Griswold (Live on KJAN & KJAN.com)
Audubon @ St. Albert
Treynor @ Tri-Center

Class A, District 7
Earlham  @ Guthrie Center

Class A, District 8
Corning @ Bedford
Exira/EHK  @ Riverside

8-Man, District 6
Ankeny Christian @ Adair-Casey
East Union  @ Murray
Lenox  @ CAM
Lamoni  @ Mormon Trail

8-Man, District 7
Coon Rapids-Bayard @ East Greene
Woodbine @ Boyer Valley
Glidden-Ralston @ Charter Oak-Ute

8-Man, District 8
East Mills  @ Essex
Villisca  @ Nishnabotna
South Page  @ Fremont-Mills
Sidney @ Stanton

8AM Sportscast 10-13-2011

Podcasts, Sports

October 13th, 2011 by Chris Parks

w/ Jim Field

Play

Chris Allen Finds New Home at Iowa State

Sports

October 13th, 2011 by Jim Field

AMES, Iowa (AP) – Guard Chris Allen was a key cog in Michigan State’s Final Four teams in 2009 and 2010.  Now he’s at Iowa State for one final shot at the NCAA tournament.  Allen landed at Iowa State in the summer of 2010 after an
unceremonious exit from East Lansing, and is now one of a crop of transfers coach Fred Hoiberg hopes can speed up his rebuilding efforts.  Allen, a 6-foot-3 guard, will be back in the spotlight for the Cyclones this winter. In fact, he’s already been tabbed as a preseason honorable mention All-Big 12 pick by the league’s coaches.  Allen says his dismissal from the Spartans happened so long ago that he blocked it out, adding that he hopes his big-game experience will rub off on his teammates.

Cyclones Picked 5th in Big 12 Poll

Sports

October 13th, 2011 by Jim Field

AMES, Iowa (AP) – The Iowa State women’s basketball team is picked to finish fifth in the Big 12 this season by the league’s head coaches.  The Cyclones return four starters from last year’s team, which went 22-11 and advanced to the NCAA tournament for the fifth year in a row.  Iowa State’s biggest loss is Kelsey Bolte, who graduated after leading the Cyclones in scoring.  Baylor is picked to win the 10-team league, followed by defending national champion Texas A&M and Texas.

8AM Sportscast 10-12-2011

Podcasts, Sports

October 12th, 2011 by Chris Parks

w/ Jim Field

Play

Tuesday Volleyball Results

Sports

October 12th, 2011 by Jim Field

Hawkeye 10:

  • (3-2) Glenwood 24-25-22-25-15, Creston 26-17-25-16-12
  • (3-2) Lewis Central 27-25-22-21-15, Red Oak 25-17-25-25-7
  • (3-1) Clarinda beat Shenandoah

Western Iowa Tournament Semi’s:

  • (3-1) Missouri Valley 25-25-24-25, Treynor 21-15-26-21
  • (3-0) Tri-Center 25-25-25, Underwood 16-18-19

Rolling Hills:

  • (3-0) Iowa Christian Academy 25-27-25, Exira-EHK 19-25-20
  • (3-0) Walnut 25-25-25, Adair-Casey 23-20-19
  • (3-0) Ankeny Christian Academy 25-25-25, Paton-Churdan 20-20-22
  • (3-0) Glidden-Ralston 25-25-25, East Greene 23-15-14

Pride of Iowa Conference Tournament
Semifinals:

  • (3-2) Bedford beat Interstate-35
  • (3-0) East Union beat Nodaway Valley

Consolation Final:

  • (3-1) Interstate-35 beat Nodaway Valley

Championship Final:

  • (3-1) Bedford beat East Union

Others:

  • (3-0) Ar-We-Va 25-25-25, Woodbine 19-23-19
  • (3-0) Boyer Valley 25-25-25, West Harrison 13-7-17
  • (3-1) Guthrie Center 25-23-28-25, Van Meter 21-25-26-20
  • (3-0) IKM-Manning 25-25-25, Charter Oak-Ute 18-7-19
  • (3-1) Villisca 25-25-20-25, Essex 13-14-25-18
  • (3-0) Stanton beat Fremont-Mlls
  • (3-1) Sidney beat Clarinda Academy
  • (3-2) Panorama beat Ogden

 

30 Prep Grid Teams Still Undefeated

Sports

October 11th, 2011 by Jim Field

Written by:  Bud Legg, IHSAA

With two weeks remaining in the regular season, 30 high school football teams are trying to preserve undefeated seasons.

Half of the 30 teams are in Classes 1A (8) and 8-Player (7). Six teams in Class 2A remain undefeated while Classes 4A, 3A and A each have three.

The final two weeks of the season remain critical in determining the 2011 Playoff Field, which will be released with first round games on the IHSAA website the evening of Friday, October 21.

A year ago 34 teams went into Week 8 unbeaten.

Following is a list of this weekend’s contests involving undefeated teams.

Class 4-A
CEDAR FALLS (7-0) at Dubuque, Senior (1-6)
Iowa City, City High (6-1) at LINN-MAR, MARION (7-0)
VALLEY, WDM (7-0) at Waukee (5-2)

CLASS 3-A
A-D-M, ADEL (7-0) at Saydel (0-7)
Denison-Schleswig (4-3) at BOYDEN-HULL/ROCK VALLEY (7-0)
Hampton-Dumont (3-4) at CLEAR LAKE (7-0)

CLASS 2-A
Louisa-Muscatine (3-4) at REGINA, IOWA CITY (7-0)
MEDIAPOLIS (7-0) at Central Lee, Donnellson (1-6)
PCM, MONROE (7-0) at Interstate 35, Truro (4-3)
SOUTH WINNESHIEK, CALMAR (7-0) at MFL, MarMac (1-6)
Unity Christian, Orange City (5-2) at SPIRIT LAKE (7-0)
WEST MARSHALL, STATE CENTER (7-0) at Roland-Story (4-3)

CLASS 1-A
Audubon (2-5) at ST. ALBERT, COUNCIL BLUFFS (7-0)
EMMETSBURG (7-0) at Alta/Aurelia (1-7)
LAWTON-BRONSON (7-0) at West Monona, Onawa (1-6)
LOGAN-MAGNOLIA (7-0) at Griswold (4-3)
PANORAMA, PANORA (7-0) at Mount Ayr (4-3)
Pekin (4-3) at ALBURNETT (7-0)
Turkey Valley, Jackson Jct. (5-2) at WAPSIE VALLEY, FAIRBANK (7-0)
WOODWARD-GRANGER (7-0) at BCLUW, Conrad (2-5)

CLASS A
Marcus-Meriden-Cleghorn (4-4) at GEHLEN CATHOLIC, LEMARS (7-0)
New London (0-7) at LISBON (7-0)
POSTVILLE (7-0) at Valley Community, Elgin (1-6)

CLASS 8-Player
ARMSTRONG-RINGSTED (7-0) will receive a forfeit from Ruthven-Ayrshire
EAST MILLS (7-0) at Essex (2-5)
FREMONT-MILLS, TABOR (7-0) is idle
MELCHER-DALLAS (7-0) at Meskwaki Settlement School (4-4)
NORTHEAST HAMILTON, BLAIRSBURG (7-0) at CAL, Latimer (0-7)
River Valley, Correctionville (4-4) at NEWELL-FONDA (7-0)
WEST BEND-MALLARD (7-0) at North Sentral Kossuth (1-5)

8AM Sportscast 10-11-2011

Podcasts, Sports

October 11th, 2011 by Chris Parks

w/ Jim Field

Play

Iowa Prep Football Poll

Sports

October 11th, 2011 by Jim Field

 By The Associated Press
     The Top Ten teams in the Associated Press Iowa high school
football polls of the 2011 season with first-place votes in
parentheses and won-loss record, total points and position last
week at right:
 Class 4A
                                 Record  Pts  Prv
 1. West Des Moines Valley (7)       7-0  169    2
 2. Cedar Falls (10)                 7-0  162    1
 3. Marion Linn-Mar                  7-0  137    3
 4. Southeast Polk                   6-1  117    4
 5. Iowa City High                   6-1   97    5
 6. Bettendorf                       6-1   89    6
 7. Ankeny                           6-1   72    7
 8. West Des Moines Dowling          6-2   59    8
 9. Iowa City West                   6-1   42    9
 10. Eldridge North Scott            6-1   22  NR 
                                
     Others receiving votes: 11, Waterloo East 10. 12, Des Moines
Lincoln 7. 13, Waukee 5. 14, Marshalltown 1. 14, Pleasant Valley 1.

 Class 3A
                               Record  Pts  Prv
 1. Clear Lake (16)                7-0  169    1
 2. Boyden-Hull-RV (1)             7-0  144    3
 3. Adel ADM                       7-0  121    6
 4. Webster City                   6-1  110    2
 5. Sioux City Heelan              6-1   92    8
 6. Solon                          6-1   91    7
 7. Manchester West Delaware       6-1   62    9
 8. Maquoketa                      6-1   48   10
 9. Carroll                        6-1   26    4
 10. Waverly-Shell Rock            6-1   21    5
                              
     Others receiving votes: 11, Creston-Orient-Macksburg 16. 12,
Grinnell 13. 13, Pella 10. 14, Norwalk 9. 15, Oskaloosa 2. 16,
Harlan 1.
 Class 2A
                                     Record  Pts  Prv
 1. Iowa City Regina (12)                7-0  165    1
 2. State Center West Marshall (5)       7-0  158    2
 3. Spirit Lake                          7-0  126    3
 4. Mediapolis                           7-0  108    5
 5. Monroe PCM                           7-0  101    6
 6. Carroll Kuemper                      6-1   73    7
 7. Calmar South Winneshiek              7-0   62    9
 8. Dyersville Beckman                   6-1   47    8
 9. Fort Dodge St. Edmond                6-1   45    4
 10. South Central Calhoun               6-1   34   10
                                    
     Others receiving votes: 11, Sheldon 8. 12, Forest City 5. 13,
New Hampton 1. 13, West Union North Fayette 1. 13, Central Lyon-GLR
1.
 Class 1A
                                     Record  Pts  Prv
 1. Council Bluffs St. Albert (10)       7-0  160    1
 2. Emmetsburg (6)                       7-0  154    2
 3. Woodward-Granger (1)                 7-0  135    3
 4. Logan-Magnolia                       7-0  103    4
 5. Aplington-Parkersburg                6-1  101    5
 6. Lawton-Bronson                       7-0   80    6
 7. Panora Panorama                      7-0   73    7
 8. Fairbank Wapsie Valley               7-0   56    8
 9. Alburnett                            7-0   49    9
 10. Inwood West Lyon                    5-2    7  NR 
                                    
     Others receiving votes: 11, Des Moines Christian 6. 12, St.
Ansgar 5. 13, Nashua-Plainfield 4. 14, Arlington Starmont 1. 14,
Gladbrook-Reinbeck 1.
 Class A
                                   Record  Pts  Prv
 1. Le Mars Gehlen Catholic (12)       7-0  164    1
 2. Lisbon (5)                         7-0  157    2
 3. Postville                          7-0  131    4
 4. Britt West Hancock                 6-1  121    5
 5. Mason City Newman                  6-1   87    6
 6. Traer North Tama                   6-1   76    7
 7. Lone Tree                          6-1   69    3
 8. Lynnville-Sully                    6-1   51    8
 9. Wayland WACO                       6-1   32    9
 10. Bedford                           6-1   19   10
                                  
     Others receiving votes: 11, Elk Horn-Kimballton/Exira 12. 12,
Madrid 11. 13, Algona Garrigan 4. 14, Brooklyn BGM 1.
 Class 8-Man
   Record Pts Prv
 1. Armstrong-Ringsted (14)          8-0  157    1
 2. Blairsburg NE Hamilton (1)       7-0  136    2
 3. Tabor Fremont-Mills (1)          7-0  124    3
 T4.West Bend-Mallard                7-0  101    4
 T4.East Mills                       7-0  101    5
 6. Newell-Fonda                     7-0   87    6
 7. Clarksville                      7-1   58    7
 8. Preston                          7-1   53    8
 9. Janesville                       6-1   27   10
 10. Melcher-Dallas                  7-0   23  NR 
                                
     Others receiving votes: 11, Adair-Casey 5. 11, Remsen-Union 5.
13, Moravia 2. 14, Glidden-Ralston 1.

Western Iowa Conference Cross Country Results

Sports

October 11th, 2011 by Jim Field

Girls Team Scoring:

  1. Griswold  36
  2. Audubon  61
  3. Tri-Center  70
  4. Treynor  89
  5. Missouri Valley  103
  6. Underwood  148
  7. Riverside  210

Girls Top 10:

  1. Rebekah Topham (Griswold) 13:13
  2. Ashtyn Alfers (Tri-Center) 14:54
  3. Megan Deist (Audubon) 15:03
  4. Jordyn Sindt (Griswold) 15:10
  5. Michelle Mumm (Tri-Center) 15:29
  6. Brittany Kulesa (Treynor) 15:36
  7. Larissa Backhaus (Griswold) 15:57
  8. Breezy Weaver (MoValley) 15:58
  9. Alyx Flippin (Griswold) 16:15
  10. Dana Johnson (Audubon) 16:18

Boys Team Scoring:

  1. Riverside  29
  2. Missouri Valley  44
  3. Tri-Center  84
  4. Treynor  102
  5. Underwood  112
  6. Griswold  130

Boys Top 10:

  1. Cade Cleaveland (Riverside) 17:12
  2. John Gunderson (Riverside) 17:24
  3. Ean Patrick (Riverside) 18:08
  4. Taylor Tuel (Tri-Center) 18:25
  5. Drew Pauley (MoValley) 18:29
  6. Brady Ryun (Riverside) 18:34
  7. Caleb Wilson (MoValley) 18:35
  8. Xavier Olivo (Griswold) 18:35
  9. Devon Jensen (MoValley) 18:38
  10. Logan Reinig (MoValley) 18:41