KJAN Sports

Listen Monday – Saturday for KJAN Sports at 7:18 am, 8:15 am, 12:20 pm, 1:20 pm, 2:20 pm and 5:20 pm!

Catch St. Louis Cardinal Baseball on KJAN — Check out the schedule!

Listen to the Kansas City Chiefs on KJAN – See the schedule!

Iowa Hawkeye Football & Basketball is on KJAN — View More Information!

 

KJAN Sports Schedule/Audio Archive

Second Round High School Football Playoff Pairings

Sports

October 27th, 2011 by Ric Hanson

Monday, October 31st….(all games begin at 7-p.m., unless noted)

Class 3-A:

  • Spencer (5-6) @  Harlan (7-3)
  • Carroll (8-2) @ Boyden Hull/Rock Valley (10-0)

Class 2-A:

  • Central Lyon/George-Little Rock (7-3) @ Kuemper Catholic (9-1)

Class 1-A:

  • Logan-Magnolia (9-1) @ Panorama (10-0)
  • Des Moines Christian (9-1) @ St. Albert (10-0)

Class A:

  • Bedford (8-2) @ Exira-EHK (8-1)

8-Man:

  • CAM (8-3) @ Adair Casey (8-2)
  • East Mills (9-1) @ Glidden-Ralston (9-1)
  • Stanton (8-2) @ Fremont Mills (9-0)
  • Lenox (5-5) @ Murray (9-1)

 

First Round Football Playoff Results

Sports

October 27th, 2011 by Ric Hanson

Class 3-A:

  • Boyden-Hull/Rock Valley 17, Atlantic 7 (Nathan Alexander 20 carries 106 yards & 1 TD)
  • Harlan 35, Bishop Heelan Catholic 30 (QB Zach Osborn 15 of 23 for 276 yards & 3 TD’s)
  • Carroll 10, MOC-Floyd Valley 7
  • Spencer 28, Creston 18

Class 2-A:

  • Kuemper Catholic 27, Sheldon 21 (Michael Strautman 32 carries for 158 yards & 3 TD’s)
  • Ft. Dodge St. Edmond 35, Clarinda 12
  • Central Lyon-George-Little Rock 40, Odebolt-Arthur-BCIG 0
  • Spirit Lake 42, JSPC 0

Class 1-A:

  • Des Moines Christian 38, Treynor 7 (DM Christian 340 rushing yards)
  • Logan-Magnolia 56, Central Decatur 24 (Lo-Ma 563 rushing yards, Paul Hutson 265 yds)
  • Panorama 60, Tri-Center 13 (John Derby 205 yds/3 TD’s, Cody Stepanek 183 yds/3 TD’s)
  • St. Albert 47, Mount Ayr 7 (St. Albert 523 rushing yards, Tucker Culjat 212 yds)
  • West Lyon 42, IKM-Manning 14

Class A:

  • Earlham 40, A-H-S-T 23 (Total Yards: A-H-S-T 309, Earlham 475)
  • Exira-EHK 29, Martensdale-St. Mary’s 9 (Spencer Smith 27 carries for 324 yards & 3 TD’s)
  • Madrid 62, Corning 12
  • Bedford 28, Van Meter 27

8-Player:

  • Adair-Casey 56, Tri-County 7
  • CAM 78, Moravia 42 (Dylan Amdor 43 caries for 277 yards & 5 TD’s)
  • Stanton 60, Ar-We-Va 13
  • East Mills 65, Boyer Valley 22 (QB Luke Shafer 14 of 24 for 187 yards & 5 TD’s)
  • Fremont-Mills 62, Woodbine 22 (Nate Meier 5 carries for 123 yards & 3 TD’s)
  • Glidden-Ralston 50, Sidney 14
  • Lenox 44, Melcher-Dallas 26

8AM Sportscast 10-26-2011

Podcasts, Sports

October 26th, 2011 by Chris Parks

w/ Jim Field

Play

Tonight’s HS Football Playoff Schedule

Sports

October 26th, 2011 by Jim Field

We will broadcast tonight’s Atlantic @ Boyden-Hull/Rock Valley game live.  We will also have updates from Martensdale-St.Marys @ Exira/EHK, Earlham @ A-H-S-T, CAM @ Moravia, Tri-County @ Adair-Casey, Treynor @ Des Moines Christian.  “Who’s Gonna Win ?” begins at 6:00 pm, with our pre-game coverage at 6:30 pm.  All games tonight kick-off at 7:00 pm.  You can listen on KJAN AM 1220 or on www.kjan.com!

Class 3-A:

  • Atlantic (4-5) @ Boyden-Hull/Rock Valley (9-0)
  • Spencer (4-6) @ Creston (8-1)
  • Harlan (6-3) @ Bishop Heelan Catholic (8-1)
  • MOC-Floyd Valley (5-4) @ Carroll (7-2)

Class 2-A:

  • @ Denison:  Kuemper Catholic (8-1) vs. Sheldon (6-3)

Class 1-A:

  • IKM-Manning (6-3) @ West Lyon (7-2)
  • Tri-Center (6-3) @ Panorama (9-0)
  • Central Decatur (5-4) @ Logan-Magnolia (8-1)
  • Mount Ayr (5-4) @ St. Albert (9-0)
  • @ Johnston:  Treynor (6-3) vs. Des Moines Christian (8-1)

Class A:

  • Corning (2-7) @ Madrid (7-2)
  • Earlham (6-4) @ A-H-S-T (4-5)
  • Martensdale-St. Marys (4-5) @ Exira/EHK (7-1)
  • Bedford (7-2) @ Van Meter (5-4)

8-Man:

  • Lenox (4-5) @ Melcher-Dallas (9-0)
  • Twin Cedars (4-5) @ Murray (8-1)
  • Tri-County (5-5) @ Adair-Casey (7-2)
  • CAM (7-3) @ Moravia (8-1)
  • Stanton (7-2) @ Ar-We-Va (5-4)
  • Woodbine (3-6) @ Fremont-Mills (8-0)
  • Boyer Valley (6-3) @ East Mills (8-1)
  • Sidney (6-3) @ Glidden-Ralston (8-1)

Tuesday 1-A/2-A Regional Volleyball Results

Sports

October 26th, 2011 by Jim Field

CLASS 1-A QUARTERFINAL ROUND

  • (3-1) Earlham 17-25-25-28, Adair-Casey 25-17-12-26
  • (3-2) Corning 25-25-20-15-15, Bedford 21-14-25-25-3
  • (3-1) Coon Rapids-Bayard 25-25-22-25, Guthrie Center 21-16-25-23
  • (3-0) Lamoni 25-25-25, Mount Ayr 19-13-12
  • (3-0) Stanton 25-25-25, Riverside 12-8-15
  • (3-0) Nishnabotna 25-25-25, Fremont-Mills 14-19-18
  • (3-0) Ar-We-Va 25-26-25, Woodbine 13-24-15

CLASS 2A QUARTERFINAL ROUND

  • (3-0) Kuemper Catholic 25-25-25, East Sac 20-20-13
  • (3-0) Clarinda 25-25-25, Shenandoah 23-23-17
  • (3-0) St. Albert 26-25-25, Tri-Center 24-23-21
  • (3-2) Des Moines Christian 22-13-25-25-15, Audubon 25-25-18-14-9
  • (3-0) Missouri Valley 25-25-25, Logan-Magnolia 12-16-15

8AM Sportscast 10-25-2011

Podcasts, Sports

October 25th, 2011 by Chris Parks

w/ Jim Field

Play

Tuesday 2-A/1-A Regional Volleyball Schedule

Sports

October 25th, 2011 by Jim Field

Class 2-A Quarterfinals (7:00 pm):

  • Tri-Center @ St. Albert
  • Shenandoah @ Clarinda
  • Missouri Valley @ Logan-Magnolia
  • East Sac County @ Kuemper Catholic
  • Audubon @ Des Moines Christian

Class 1-A Quarterfinals (7:00 pm):

  • Coon Rapids-Bayard @ Guthrie Center
  • Earlham @ Adair-Casey
  • Lamoni @ Mount Ayr
  • Corning @ Bedford
  • Riverside @ Stanton
  • Nishnabotna @Fremont-Mills
  • Ar-We-Va @ Woodbine

St. Albert Board Approves Hawkeye 10 Membership

Sports

October 25th, 2011 by Jim Field

Saint Albert has officially become the 11th member of the Hawkeye 10 Conference.  The St. Albert school board voted unanimously Monday night to join the conference making it official that the school will join the Hawkeye 10 in the fall of 2013.  The Council Bluffs school was invited to the conference earlier this summer following a three to four year process that involved the Hawkeye 10 sending out surveys to several possible members.  St. Albert had been a member of the Centennial Conference in Nebraska.  This is the first change in membership for the conference since 1993 when Denison and Kuemper Catholic joined to turn the Hawkeye 8 into the Hawkeye 10.  The Hawkeye 10 Conference Board of Directors voted unanimously June 10th to accept St. Albert as its 11th school.

Monday Volleyball Regional Results

Sports

October 25th, 2011 by Jim Field

CLASS 3-A QUARTERFINAL ROUND

  • (3-0) Glenwood 25-25-25, Atlantic 7-14-21
  • (3-0) ADM 25-25-25, Winterset 20-19-23
  • (3-0) Carroll 25-25-25, Storm Lake 11-19-23
  • (3-0) Harlan 25-25-25, Denison-Schleswig 16-20-21
  • (3-0) Red Oak 25-25-25, Creston 16-21-15

 

CLASS 4-A QUARTERFINAL ROUND

  • (3-1) Abraham Lincoln 31-18-25-25, Lewis Central 29-25-16-14

HSFB: Murray @ CAM 10-21-2011

Podcasts, Sports

October 24th, 2011 by Chris Parks

Jim Field and Chris Parks have the call of the game played Friday, October 21st in Anita.

Play