KJAN Sports

Listen Monday – Saturday for KJAN Sports at 7:18 am, 8:15 am, 12:20 pm, 1:20 pm, 2:20 pm and 5:20 pm!

Catch St. Louis Cardinal Baseball on KJAN — Check out the schedule!

Listen to the Kansas City Chiefs on KJAN — See the schedule!

Iowa Hawkeye Football & Basketball is on KJAN — View More Information!

 

KJAN Sports Schedule/Audio Archive

Want to watch some of your favorite games again?  Check out our video archives HERE!

Drake coasts to 78-43 win over Missouri State

Sports

February 22nd, 2015 by Ric Hanson

DES MOINES, Iowa (AP) – Gary Ricks Jr. sank six 3-pointers and finished with 20 points to help propel Drake to a 78-43 win over Missouri State on Sunday. Reed Timmer added 17 points while pulling down seven rebounds, Jacob Enevold Jensen and Chris Caird added 10 points apiece as Drake (9-19, 6-10 Missouri Valley Conference) shot 51.8 percent from the floor, including 13 of 21 from 3-point range, to snap a two-game skid.

The Bulldogs broke it open with a 19-2 run in the first half that included 3-pointers from Timmer and Caird and the margin never fell below double figures the rest of the way. Leading 35-14 at the break, Drake continued to pull away in the second half. Chris Kendrix scored 13 points and Camyn Boone had 12 and 10 rebounds for Missouri State (10-18, 4-12), which was held to 28.1 percent shooting, including just 3 of 19 from long range.

Lawsuit over planned sports complex reaches trial

Sports

February 22nd, 2015 by Ric Hanson

DUBUQUE, Iowa (AP) — The trial over plans to develop a sports complex at the “Field of Dreams” movie site in eastern Iowa is underway. Neighboring landowners filed the lawsuit to challenge the way city officials decided to rezone the area around the site for commercial use. The trial began last Monday and was expected to last seven days.

Opponents of the All-Star Ballpark Heaven project worry about the increased traffic and noise that would accompany the planned complex of youth sports fields. The opponents say the city of Dyersville failed to consider the project’s negative impact on neighbors and didn’t follow proper procedure for the 2012 zoning decision. But Dyersville attorney Doug Henry says the city council didn’t do anything wrong.

High School Basketball scores from Sat., 2/20/15

Sports

February 22nd, 2015 by Ric Hanson

GIRLS REGIONAL BASKETBALL
Class 3A
Red Oak 72, Kuemper Catholic, Carroll 69
Bishop Heelan Catholic, Sioux City 41, LeMars 34
Class 4A
Indianola 47, Creston 29
Winterset 63, Perry 58
Harlan 67, ADM, Adel 30
Lewis Central 69, Glenwood 41
Class 5A
Dowling Catholic, West Des Moines 72, Council Bluffs, Abraham Lincoln 23

Alston, Ohio State women beat No. 13 Iowa, 100-82

Sports

February 22nd, 2015 by Ric Hanson

COLUMBUS, Ohio (AP) — Ameryst Alston had 29 points and a career-high 11 assists, Alexa Hart scored 17 to go with 10 rebounds, and the Ohio State women snapped a five-game losing streak against Number 13 Iowa Saturday night, pulling away in the second half for a 100-82 win. Alston made 10 of 16 field goals, including 5 of 6 from 3-point range for Ohio State (19-9, 11-5 Big Ten), which shot 58.6 percent on 29 second-half field-goal attempts and has won four of its last five.

Kelsey Mitchell had 17 points, Shayla Cooper added 14 and 12 rebounds and Cait Craft scored 10 for the Buckeyes, who used a 23-4 run midway through the second half secure the win. Mitchell, a freshman, moved into fifth on the school’s single-season scoring list with 690 points. Samantha Logic led Iowa (21-6, 12-4) 23 points and six assists, moving her into third on the Big Ten’s career assist list with 831.

State Wrestling Championship Results

Sports

February 21st, 2015 by Jim Field

Class 1-A:

  • 106 – Justin Portillo (Clarion-Goldfield-Dows) 42-1, Jr. over Blake Bauer (Southeast Warren, Liberty Center) 51-4, So. (Fall 2:39).
  • 113 – Alex Thomsen (Underwood) 44-0, Fr. over Eric Lenz (Tipton) 34-4, Sr. (Dec 10-3).
  • 120 – Bryce West (Highland, Rverside) 50-0, So. over Cole Needham (West Marshall, State Center) 45-5, Jr. (MD 14-6).
  • 126 – Josh Portillo (Clarion-Goldfield-Dows) 46-1, Jr. over Tanner Greenwald (Wilton) 34-4, Jr. (TF-1.5 4:54 (17-1)).
  • 132 – Joel Haberman (Clarion-Goldfield-Dows) 43-8, Sr. over Hunter Washburn (Alburnett) 43-5, Sr. (SV-1 3-1).
  • 138 – Carter Happel (Lisbon) 55-0, Jr. over Trey Brisker (Wilton) 46-8, Fr. (MD 18-6).
  • 145 – Blake Meyer (Sumner-Fredericksburg) 49-4, Sr. over Conner Shulista (Alburnett) 49-3, Jr. (Dec 8-7).
  • 152 – Bryce Paul (Alburnett) 47-4, Jr. over Sawyer Amling (Edgewood-Colesburg) 30-1, Sr. (Fall 2:45).
  • 160 – Kegen Fingalsen (Central Springs) 56-0, Sr. over Cody Kingery (Underwood) 31-3, Sr. (Dec 4-0).
  • 170 – Dale Hilleman (West Marshall, State Center) 37-4, Sr. over Austin Hoyle (Alburnett) 35-16, Sr. (Fall 1:04).
  • 182 – Evan Hansen (Exira/Elk Horn-Kimballton) 57-0, Sr. over Austin Laabs (Guthrie Center) 44-6, Sr. (MD 18-6).
  • 195 – Cash Wilcke (OA-BCIG) 43-0, Sr. over Zach Hickson (Don Bosco, Gilbertville) 47-3, Sr. (Fall 0:43).
  • 220 – Ryan Parmely (Maquoketa Valley, Delhi) 56-0, Sr. over Andrew Petersen (Woodbury Central, Moville) 50-4, Sr. (MD 12-2).
  • 285 – Levi Paulsen (Woodbury Central, Moville) 26-1, Sr. over Joe Ricker (Mount Ayr) 49-1, Sr. (Dec 5-1).

Class 2-A:

  • 106 – Michael Millage (Crestwood) 42-1, Fr. over Josh Keller (Columbus Community, Columbus Junction) 43-4, Jr. (Dec 6-3).
  • 113 – Brennen Doebel (Clear Lake) 48-1, Sr. over Derek Holschlag (Union) 53-3, So. (Dec 3-1).
  • 120 – Brock Rathbun (Center Point-Urbana) 50-0, Jr. over Brayden Curry (Sergeant Bluff-Luton) 54-3, So. (Dec 10-3).
  • 126 – Ryan Leisure (Clear Lake) 47-1, So. over Tristan Clark (PCM, Monroe) 44-4, Sr. (Dec 6-1).
  • 132 – Bradley Irwin (Centerville) 51-7, Sr. over Dusten Reed (Bedford/Lenox) 50-1, Sr. (Dec 4-1).
  • 138 – Brady Jennings (Osage) 45-2, Sr. over Spencer Wray (Creston/Orient-Macksburg) 30-3, Sr. (Dec 7-3).
  • 145 – Max Thomsen (Union) 56-0, Sr. over Caleb Coleman (Bondurant-Farrar) 43-3, Sr. (Dec 3-0).  **Thomsen is a four time state champion**
  • 152 – Chase Straw (Independence) 46-1, Sr. over Tristan Johnson (Osage) 47-6, Jr. (Fall 3:40).
  • 160 – Chase Shiltz (Creston/Orient-Macksburg) 31-0, So. over Zach Johnston (ADM) 41-3, Jr. (MD 11-3).
  • 170 – Jacob Holschlag (Union) 55-0, Sr. over Nick Baumler (North Fayette Valley) 45-4, Jr. (MD 9-1).
  • 182 – Joe Teague (Algona) 42-1, Sr. over Brent Lammers (West Delaware, Manchester) 37-1, Sr. (Fall 5:13).
  • 195 – Steven Holloway (Mediapolis) 52-1, Sr. over Brad Skubal (Washington) 43-4, Sr. (Dec 9-2).
  • 220 – Carter Isley (Albia) 48-0, Jr. over Kendrick Suntken (Hampton-Dumont) 34-4, Sr. (Dec 1-0).
  • 285 – Alex Silberstein (Ballard) 43-2, Sr. over Mario Pena (Hampton-Dumont) 47-3, Sr. (SV-1 3-1).

Class 3-A:

  • 106 – Brody Teske (Fort Dodge) 43-0, Fr. over Jakob Allison (Waukee) 42-7, Jr. (Dec 8-4).
  • 113 – Jack Wagner (Bettendorf) 48-1, Jr. over Triston Lara (Fort Dodge) 39-4, So. (Dec 9-4).
  • 120 – Jacob Schwarm (Bettendorf) 48-2, Sr. over Grant Stotts (Valley, WDM) 38-7, Fr. (Fall 2:58).
  • 126 – Nolan Hellickson (Southeast Polk) 43-0, Sr. over Skylar DeJong (Oskaloosa) 44-2, Sr. (Dec 8-2).
  • 132 – Michael Zachary (Dowling Catholic, WDM) 33-4, Jr. over Paul Glynn (Bettendorf) 47-6, Sr. (Dec 5-2).
  • 138 – Josh Wenger (Prairie Cedar Rapids) 45-1, Sr. over Daniel Kelly (Cedar Falls) 26-2, Sr. (Dec 8-2).
  • 145 – Fredy Stroker (Bettendorf) 50-1, Sr. over Aaron Meyer (Southeast Polk) 40-6, Sr. (Fall 0:43).
  • 152 – Marcus Coleman (Ames) 40-3, So. over Briar Dittmer (Southeast Polk) 28-7, Sr. (Dec 9-5).
  • 160 – Bryce Steiert (Waverly-Shell Rock) 53-1, Sr. over Dayton Racer (Bettendorf) 42-4, Sr. (SV-1 3-1).
  • 170 – Isaiah Patton (Dowling Catholic, WDM) 39-2, Sr. over Max Lyon (Epworth, Western Dubuque) 47-2, So. (SV-1 5-3).
  • 182 – Mitch Otto (Sioux City East) 45-3, Sr. over Jarod Cadena (Prairie Cedar Rapids) 38-8, Sr. (Dec 4-1).
  • 195 – Sam Cook (Fort Dodge) 42-1, Jr. over Deion Mikesell (Southeast Polk) 28-9, Sr. (Dec 6-2).
  • 220 – Ethan Andersen (Southeast Polk) 44-1, Jr. over Gannon Gremmel (Dubuque Hempstead) 44-1, Jr. (Dec 9-3).
  • 285 – Jake Marnin (Southeast Polk) 36-0, Sr. over Dalton Kuehl (Cedar Rapids Jefferson) 37-8, Sr. (Fall 5:00).

Niang and Thomas lead No. 14 Iowa State over Texas 85-77

Sports

February 21st, 2015 by Ric Hanson

AUSTIN, Texas (AP) — Georges Niang and Matt Thomas scored 17 points each to help No. 14 Iowa State beat Texas 85-77 on Saturday. For Thomas, a sophomore reserve, it was a career high. Iowa State (20-6, 10-4 Big 12) won its second straight Big 12 road game, something the Cyclones had not accomplished since the 2005-06 season. They had lost six straight at Texas since their only victory over the Longhorns in Austin in 2005.

Kendal Yancy led Texas (17-10, 6-8) with a career-best 29 points, 18 more than his average. He scored 21 in the second half. Isaiah Taylor added 23, matching his career high. Yancy made a career-high six 3-pointers. His fourth of the game left Texas trailing by just five points with seven minutes remaining. But Iowa State trumped that with consecutive 3s by Thomas and Naz Long.

No. 11 Northern Iowa rolls past Bradley 56-39

Sports

February 21st, 2015 by Ric Hanson

 CEDAR FALLS, Iowa (AP) — Nate Buss and Wes Washpun each scored 11 points off the bench and 11th-ranked Northern Iowa rolled past Bradley 56-39 on Saturday, matching a school record with its 15th straight win. Seth Tuttle added nine points and eight rebounds for the Panthers (26-2, 15-1 MVC), who also took their seventh straight by at least 10 points.

Northern Iowa led by just four at halftime. But its defense allowed just seven points in the opening 12:37 of the second half, helping turn a tight game into yet another blowout in favor of the surging Panthers. Josh Cunningham and Nate Wells each had six points for Bradley (8-21, 3-13). The Braves are the fourth team that Northern Iowa has held to 40 points or less during Valley play.

Saturday State Wrestling Consolation Semi-Finals & Finals

Sports

February 21st, 2015 by Jim Field

Class 1-A Consolation Finals:

  • 106 – 3rd Place – Brock Henderson (North-Linn, Troy Mills) 42-1, So. over Tatem Bluml (Riverside, Oakland) 58-9, So. (Fall 0:37).
  • 106 – 5th Place – Will Portis (Rockford) 50-7, So. over TJ Schott (Regina, Iowa City) 37-8, Sr. (Dec 4-1).
  • 106 – 7th Place – Gable Fox (Don Bosco, Gilbertville) 42-6, Fr. over Cooper Siebrecht (Alta-Aurelia) 40-5, Fr. (Fall 0:52).
  • 113 – 3rd Place – Drew West (Highland, Rverside) 49-1, So. over Brady Kyner (Southeast Warren, Liberty Center) 51-4, So. (Dec 6-0).
  • 113 – 5th Place – Ben Moyer (Alburnett) 41-10, So. over Cole Allison (St. Edmond, Fort Dodge) 28-7, So. (MD 11-2).
  • 113 – 7th Place – Tanner Lundgren (Emmetsburg) 37-9, So. over Jeremiah Colon (Newman Catholic, Mason City) 30-7, Jr. (For.).
  • 120 – 3rd Place – Skylar Solko (Alta-Aurelia) 36-3, So. over Zach Ulven (Westwood, Sloan) 49-6, Sr. (Dec 6-5).
  • 120 – 5th Place – Colin Schrader (Wapsie Valley, Fairbank) 43-11, Fr. over Ben Freese (Nodaway Valley) 38-11, Jr. (Fall 0:54).
  • 120 – 7th Place  – Kody Kugel (Dike-New Hartford) 45-10, Jr. over Ryan Szalat (St. Edmond, Fort Dodge) 33-13, Sr. (Dec 3-1).
  • 126 – 3rd Place – Drake Halblom (Alburnett) 42-10, Jr. over Nick Williams (Lisbon) 40-4, Jr. (Dec 6-2).
  • 126 – 5th Place – Christian Polley (Tri-Center, Neola) 44-6, Sr. over Jacob Hansen (West Fork, Sheffield) 27-6, So. (Dec 4-3).
  • 126 – 7th Place – John Tuttle (Alta-Aurelia) 45-6, So. over Jacob Krakow (Iowa Valley, Marengo) 48-9, So. (Dec 3-2).
  • 132 – 3rd Place – JD Rader (South Hamilton, Jewell) 41-2, Sr. over Jake Hunerdosse (Southeast Warren, Liberty Center) 56-2, Sr. (SV-1 3-1).
  • 132 – 5th Place – Logan Mays (Wilton) 41-2, Sr. over Trent Johnson (Dike-New Hartford) 50-4, So. (Fall 3:33).
  • 132 – 7th Place – Lane Nichols (Woodbury Central, Moville) 51-6, Sr. over Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) 51-3, So. (Dec 9-7).
  • 138 – 3rd Place – Jeren Glosser (Eddyville-Blakesburg-Fremont) 56-1, Sr. over Tanner Abbas (Clarion-Goldfield-Dows) 39-12, Fr. (Fall 1:22).
  • 138 – 5th Place – Tanner Sloan (Alburnett) 38-13, Fr. over Karsen Seehase (Sumner-Fredericksburg) 25-5, So. (Dec 7-1).
  • 138 – 7th Place – Drake Healey (Iowa Valley, Marengo) 51-7, Sr. over Jake Mulford (Audubon) 41-7, Jr. (Dec 8-2).
  • 145 – 3rd Place – Nathan Fritz (Sigourney-Keota) 49-2, Sr. over Brady Brott (Clarion-Goldfield-Dows) 41-8, Jr. (Fall 0:31).
  • 145 – 5th Place – Brad Kerkhoff (Audubon) 31-3, Sr. over Alex Yedlik (Lone Tree) 42-6, Sr. (Dec 6-2).
  • 145 – 7th Place – Drew Anderson (Westwood, Sloan) 49-4, So. over Garrett Sayler (Sibley-Ocheyedan) 37-8, So. (Dec 3-1).
  • 152 – 3rd Place – Zach Axmear (English Valleys, North English) 53-1, So. over Dakota Drenth (Hartley-Melvin-Sanborn) 47-3, Sr. (Dec 11-9).
  • 152 – 5th Place – Logan Schumacher (Martensdale-St. Marys) 51-4, Fr. over Josh Hopkins (East Mills) 54-4, Jr. (Dec 10-3).
  • 152 – 7th Place – Brady Charbonneau (Logan-Magnolia) 50-10, Sr. over Lane Boender (Sigourney-Keota) 42-11, Jr. (Dec 9-4).
  • 160 – 3rd Place – Caleb Wedeking (North Butler, Greene) 49-5, Sr. over Jacob Hoch (Southeast Warren, Liberty Center) 57-4, Sr. (Dec 2-1).
  • 160 – 5th Place – Joey Schwenn (Belle Plaine) 43-9, So. over Logan Peed (South Central Calhoun) 48-8, Sr. (Dec 16-9).
  • 160 – 7th Place – Sal Arzani (Interstate 35, Truro) 34-9, Jr. over Nate Van Buren (H-L-V, Victor) 40-12, Jr. (Fall 3:14).
  • 170 – 3rd Place – Ryan Hageman (South Winneshiek, Calmar) 37-2, Sr. over Daniel Bishop (Hinton) 44-7, So. (Dec 6-3).
  • 170 – 5th Place – Trevor Pagel (Sumner-Fredericksburg) 42-11, Sr. over Gable Verschoor (Woodbury Central, Moville) 26-3, Sr. (Fall 2:52).
  • 170 – 7th Place – Jeff King (South Central Calhoun) 47-10, Sr. over Mitch Chapman (Tipton) 44-7, Sr. (Dec 8-2).
  • 182 – 3rd Place – Derek Kohlmeyer (Sumner-Fredericksburg) 45-4, Sr. over Landers Kuboushek (South Winneshiek, Calmar) 44-10, Jr. (Dec 3-2).
  • 182 – 5th Place – Steve Huber (Maquoketa Valley, Delhi) 51-5, Sr. over Colton Massengale (B-G-M) 47-6, Jr. (Fall 2:22).
  • 182 – 7th Place – Jordan Challis (Tipton) 45-5, Jr. over Cruz Vera (AGWSR) 23-16, Jr. (TF-1.5 5:26 (21-4)).
  • 195 – 3rd Place – Brennen Grimm (English Valleys, North English) 46-6, Sr. over Rylan Richardson (South Central Calhoun) 53-4, Jr. (Fall 2:15).
  • 195 – 5th Place – Tyler Larson (Nashua-Plainfield) 41-9, Sr. over Clayton Juhl (North Cedar, Stanwood) 37-11, Sr. (TB-1 2-1).
  • 195 – 7th Place – Chase Strub (MFL MarMac) 50-5, Sr. over Hunter Johnston (Eddyville-Blakesburg-Fremont) 44-8, Sr. (Dec 7-1).
  • 220 – 3rd Place – Clay Meinders (AGWSR) 44-1, Sr. over Logan Reddick (Wilton) 43-9, Sr. (Dec 3-2).
  • 220 – 5th Place – Jared Brinkman (Regina, Iowa City) 39-7, So. over Matt Naig (Sibley-Ocheyedan) 33-9, So. (Fall 4:48).
  • 220 – 7th Place – Dustin Brown (West Lyon, Inwood) 41-10, Jr. over Cale Crowder (Guthrie Center) 47-6, Sr. (Dec 3-1).
  • 285 – 3rd Place – Avery Jacobs (New London) 52-3, Sr. over Sawyer Hulshizer (Saint Ansgar) 49-9, Jr. (Dec 4-2).
  • 285 – 5th Place – Luke Worden (Belmond-Klemme) 39-3, Jr. over Skyler Popham (Clarksville) 33-7, Sr. (Dec 8-1).
  • 285 – 7th Place – Tim Butcher (Manson Northwest Webster) 48-4, Jr. over Gatlin Keehner (MFL MarMac) 40-9, Sr. (Dec 10-4).

Class 2-A Consolation Finals:

  • 106 – 3rd Place – Noah Fye (New Hampton) 46-3, Fr. over Dante Tacchia (Iowa Falls-Alden) 27-4, So. (Fall 3:43).
  • 106 – 5th Place – Gable Sieperda (Central Lyon/George-Little Rock) 51-2, Fr. over Zach Thompson (Perry) 46-12, Fr. (Dec 5-0).
  • 106 – 7th Place – Jon Hellman (Union) 45-9, Jr. over Gabe Ruepke (Chariton) 25-6, Fr. (Dec 5-2).
  • 113 – 3rd Place – Jared Hensley (Bedford/Lenox) 48-3, So. over Devin Phaly (Sergeant Bluff-Luton) 51-6, Sr. (Dec 5-4).
  • 113 – 5th Place – Ryan Steffen (Crestwood) 30-12, Fr. over Duncan McCain (Mid-Prairie, Wellman) 48-6, So. (Inj. 0:00).
  • 113 – 7th Place – Tristan Birt (Wahlert, Dubuque) 41-4, Sr. over Travis Pulse (Assumption, Davenport) 38-13, Sr. (MD 10-0).
  • 120 – 3rd Place – Ryan Schmalen (Clear Lake) 42-2, Sr. over Brandon Mayer (Crestwood) 44-4, Sr. (UTB 2-1).
  • 120 – 5th Place – Keaton Geerts (New Hampton) 47-11, So. over Brennan Swafford (Mediapolis) 46-11, Fr. (Dec 8-7).
  • 120 – 7th Place – Austin Rozeboom (Boyden-Hull/Rock Valley) 43-6, Fr. over Kyle Anderson (Washington) 31-10, So. (Dec 11-5).
  • 126 – 3rd Place – Brice Everson (Camanche) 44-5, Jr. over Shea Swafford (Mediapolis) 49-4, Jr. (Dec 6-3).
  • 126 – 5th Place – Parker Witthuhn (Roland-Story, Story City) 44-6, Sr. over Nick Rounds (Missouri Valley) 47-11, Jr. (Fall 2:58).
  • 126 – 7th Place – Louis Gnida (Solon) 42-9, Sr. over Austen Gargano (Humboldt) 35-17, Sr. (MD 11-2).
  • 132 – 3rd Place – Nathan Macki (Ballard) 49-9, Sr. over Wyatt Thompson (Creston/Orient-Macksburg) 36-15, Jr. (Dec 3-1).
  • 132 – 5th Place – Chase Lienhard (Crestwood) 37-10, Jr. over Carter Barkema (Hampton-Dumont) 37-11, Jr. (Dec 7-3).
  • 132 – 7th Place – Brock Jennings (Osage) 40-10, So. over Connor Ascherl (MOC-Floyd Valley) 38-8, So. (TF-1.5 6:00 (17-1)).
  • 138 – 3rd Place – Mason Buster (Mediapolis) 52-5, Jr. over Jordan Challen (Greene County) 41-4, Sr. (Dec 4-3).
  • 138 – 5th Place – Trevor Harsh (ADM) 40-5, Sr. over Cole Fritz (Solon) 39-15, Jr. (Dec 3-0).
  • 138 – 7th Place – Ryan Muller (Mount Vernon) 35-7, Sr. over Joe Kelly (West Liberty) 44-12, Fr. (Dec 9-5).
  • 145 – 3rd Place – Tyler Thomas (Crestwood) 44-3, Sr. over Tanner Mertz (Red Oak) 42-9, Sr. (MD 17-4).
  • 145 – 5th Place – Jake Niichel (Charles City) 39-13, Sr. over Adam Benzing (Waukon) 32-12, Sr. (Dec 9-2).
  • 145 – 7th Place – Blake Lawless (Albia) 41-8, Jr. over Wyatt Rhoads (Gilbert) 42-12, Sr. (Dec 6-3).
  • 152 – 3rd Place – Grant Sherman (Saydel) 50-2, Sr. over Garret Jay (Grinnell) 47-3, Sr. (Dec 5-3).
  • 152 – 5th Place – Michael Neal (Vinton-Shellsburg) 39-7, Sr. over Zach Bruns (North Fayette Valley) 44-8, Sr. (Fall 5:57).
  • 152 – 7th Place – Luke Bahr (Iowa Falls-Alden) 37-4, Sr. over Reid Nichols (Atlantic) 47-10, Sr. (Dec 9-4).
  • 160 – 3rd Place – Cole Erickson (Mediapolis) 55-1, Sr. over Jake Juhl (Independence) 38-7, Jr. (Dec 4-0).
  • 160 – 5th Place – Colton Ranney (Central Decatur, Leon) 54-9, Sr. over Conner Shaw (Garner-Hayfield/Ventura) 50-8, So. (MD 16-5).
  • 160 – 7th Place – Blake Pruisner (Aplington-Parkersburg) 39-8, Sr. over Josh Strohman (Algona) 37-13, Jr. (Dec 10-4).
  • 170 – 3rd Place – J.J. Clark (Clarinda) 49-2, Jr. over Vic Malloy (Williamsburg) 43-8, Jr. (Fall 4:35).
  • 170 – 5th Place – Beau Sorenson (Forest City) 43-5, Sr. over Dylan Meister (Denver/Tripoli) 27-7, Sr. (Dec 8-5).
  • 170 – 7th Place – Luke Erickson (Mediapolis) 49-9, Jr. over Tucker Morrison (Columbus Community, Columbus Junction) 41-6, So. (UTB 1-1).
  • 182 – 3rd Place – Riley Hasken (Wahlert, Dubuque) 32-3, Sr. over Julio Sanchez (Grinnell) 47-3, Sr. (Dec 3-1).
  • 182 – 5th Place – Trenton Wells (Central Decatur, Leon) 50-2, Sr. over Zach DeJager (Western Christian, Hull) 38-4, Sr. (Dec 5-2).
  • 182 – 7th Place – Cole Bennett (ADM) 41-12, So. over Bryce Lunsford (Fairfield) 35-11, Sr. (Dec 6-4).
  • 195 – 3rd Place – Izaak Shedenhelm (Denver/Tripoli) 40-2, Jr. over Seth Maitlen (Creston/Orient-Macksburg) 39-9, Jr. (Dec 4-3).
  • 195 – 5th Place – Darin Greenfield (Sheldon/South O`Brien) 47-2, Sr. over Nick Jacobs (Charles City) 29-18, Jr. (MD 10-2).
  • 195 – 7th Place – Bryce Esmoil (West Liberty) 42-7, Fr. over Levi Duwa (Mid-Prairie, Wellman) 38-9, So. (Fall 3:40).
  • 220 – 3rd Place – Tyler Johansen (North Fayette Valley) 34-2, Sr. over Alex Paulson (Forest City) 30-9, Jr. (Dec 3-2).
  • 220 – 5th Place – Travis Vander Streek (Central Lyon/George-Little Rock) 45-3, Sr. over Kadon Hulett (Creston/Orient-Macksburg) 41-11, So. (Dec 10-7).
  • 220 – 7th Place – Noah Broderson (Assumption, Davenport) 45-6, So. over Austin Roberts (Spencer) 43-10, Jr. (Fall 5:02).
  • 285 – 3rd Place – Gabriel Rangel (Assumption, Davenport) 50-4, Sr. over Ethan Lape (North Fayette Valley) 31-4, So. (Fall 3:01).
  • 285 – 5th Place – Gavin Dinsdale (Webster City) 46-4, Jr. over Logan Linderbaum (Solon) 45-5, Sr. (Dec 9-4).
  • 285 – 7th Place – Brock Caviness (Knoxville) 44-10, Jr. over Kyle Davis (Columbus Community, Columbus Junction) 39-6, Sr. (Dec 3-2).

Class 3-A Consolation Finals:

  • 106 – 3rd Place – Zach Price (Johnston) 42-10, Fr. over Marcus England (Prairie Cedar Rapids) 45-5, Jr. (Dec 7-2).
  • 106 – 5th Place – McGwire Midkiff (CB Thomas Jefferson) 52-5, So. over Gauge Perrien (Southeast Polk) 38-11, Fr. (Dec 6-2).
  • 106 – 7th Place – Harlan Steffensmeier (Fort Madison) 35-6, Fr. over Alec Clark (Ottumwa) 42-12, Jr. (Dec 3-2).
  • 113 – 3rd Place – Nate Lendt (Southeast Polk) 43-6, Fr. over Brenden Baker (Cedar Rapids Jefferson) 37-4, Jr. (Dec 5-4).
  • 113 – 5th Place – Zane Mulder (Dallas Center-Grimes) 43-7, Fr. over Austin Yant (Waverly-Shell Rock) 42-16, So. (Dec 12-10).
  • 113 – 7th Place – Ethan Ksiazek (Johnston) 40-13, Jr. over Aaron Stumpf (Iowa City West) 30-17, Jr. (MD 10-1).
  • 120 – 3rd Place – Tanner Rohweder (Iowa City West) 49-4, Sr. over Nolan Hromidko (Cedar Rapids Kennedy) 30-7, Jr. (Dec 4-3).
  • 120 – 5th Place – Erik Birnbaum (Fort Dodge) 42-5, Sr. over Noah Ajram (Linn-Mar, Marion) 35-9, Sr. (Dec 2-1).
  • 120 – 7th Place – Alec Ksiazek (Johnston) 38-12, Jr. over Adam Brown (Southeast Polk) 19-11, So. (Dec 6-2).
  • 126 – 3rd Place – Sam Uthoff (Prairie Cedar Rapids) 43-4, Jr. over Jackson Gallagher (Bettendorf) 41-9, Jr. (Dec 5-3).
  • 126 – 5th Place – Joel Shapiro (Valley, WDM) 41-9, Fr. over Darien Collins (Pleasant Valley) 16-6, Jr. (Dec 4-0).
  • 126 – 7th Place – Joe Howard (Indianola) 40-12, Jr. over Keenan Cook (Fort Dodge) 34-13, Jr. (M. For.).
  • 132 – 3rd Place – Clint Lembeck (Xavier Cedar Rapids) 45-3, Jr. over Spencer Nevills (Pleasant Valley) 47-11, Jr. (Dec 7-1).
  • 132 – 5th Place – Nate Sands (Waverly-Shell Rock) 48-8, Sr. over Tanner Hocker (Fort Madison) 32-10, Sr. (Dec 9-5).
  • 132 – 7th Place – Cayd Lara (Fort Dodge) 39-9, Fr. over Kyle Briggs (Cedar Rapids Jefferson) 35-9, Jr. (MD 13-4).
  • 138 – 3rd Place – Colton Clingenpeel (CB Thomas Jefferson) 57-3, Jr. over Keegan Shaw (Southeast Polk) 36-7, Sr. (Dec 8-4).
  • 138 – 5th Place -Chase Seaney (Fort Madison) 26-6, Sr. over Mac Southard (Lewis Central) 50-11, So. (Dec 7-3).
  • 138 – 7th Place – Zeljko Caculovic (Urbandale) 36-8, Sr. over Merrick Purcell (Dowling Catholic, WDM) 40-12, Sr. (Dec 5-4).
  • 145 – 3rd Place – Matt Wempen (Linn-Mar, Marion) 27-2, Sr. over Christian Foote (Pleasant Valley) 38-12, Jr. (Dec 2-0).
  • 145 – 5th Place – Jack Koethe (Valley, WDM) 38-11, Jr. over Mac Spotts (Mason City) 37-8, Jr. (Dec 6-4).
  • 145 – 7th Place – Jason Wallace (CB Thomas Jefferson) 41-12, Sr. over Alex Ward (Dubuque Hempstead) 39-11, Fr. (Dec 8-6).
  • 152 – 3rd Place – Josh Davis (Des Moines East) 51-1, Sr. over Jacob Woodard (Bettendorf) 43-7, Sr. (Inj. 0:00).
  • 152 – 5th Place – Matt Malcom (Glenwood) 47-6, Jr. over Seth Walker (Waverly-Shell Rock) 39-14, Jr. (Dec 9-6).
  • 152 – 7th Place – Connor Coyle (Sioux City North) 49-6, Sr. over Nick Otte (Fort Madison) 31-13, Sr. (Fall 0:29).
  • 160 – 3rd Place – Shea Hartzler (Linn-Mar, Marion) 45-3, Jr. over Anthony Sherry (Glenwood) 45-6, Fr. (Fall 1:34).
  • 160 – 5th Place – Jakubb Fahrenkrug (North Scott, Eldridge) 41-9, Sr. over Jonah Egli (Fort Dodge) 40-7, Jr. (Dec 9-6).
  • 160 – 7th Place – Brady Buchheit (Southeast Polk) 32-17, Sr. over Deion Clayborne (Sioux City North) 48-9, Jr. (SV-1 3-1).
  • 170 – 3rd Place – Dillion Chase (Clinton) 34-3, Sr. over Josh Edel (Marshalltown) 40-6, Jr. (TF-1.5 6:00 (16-0)).
  • 170 – 5th Place – Quallan Phillips (Waterloo East) 35-12, Sr. over Casey Crawford (Indianola) 41-9, Sr. (Dec 5-3).
  • 170 – 7th Place – John Milani (Iowa City West) 27-3, Sr. over Isaac Bartel (Mason City) 31-14, So. (Fall 1:48).
  • 182 – 3rd Place – Kelly May (Cedar Rapids Jefferson) 35-9, Sr. over Donovan Doyle (Iowa City West) 45-11, Jr. (Dec 2-1).
  • 182 – 5th Place – John Ware (Ankeny Centennial) 39-3, Sr. over David Carr (Pleasant Valley) 44-14, Jr. (Dec 11-6).
  • 182 – 7th Place – Rocky Lombardi (Valley, WDM) 29-10, So. over Dakota Shaw (Keokuk) 30-3, Sr. (Dec 6-2).
  • 195 – 3rd Place – Colin Kreiter (North Scott, Eldridge) 42-2, Sr. over Joe Brett (Dowling Catholic, WDM) 24-12, Sr. (Fall 3:45).
  • 195 – 5th Place – Chance Cary (Pleasant Valley) 41-15, Jr. over Ryan Kenneally (Epworth, Western Dubuque) 37-16, Sr. (Dec 5-2).
  • 195 – 7th Place – Isaiah Cox (Ottumwa) 49-5, Jr. over Taylor Mehmen (Prairie Cedar Rapids) 34-10, Jr. (Dec 7-5).
  • 220 – 3rd Place – Cordell Eaton (North Scott, Eldridge) 46-2, Sr. over Brady Smith (Valley, WDM) 33-10, Sr. (Fall 3:11).
  • 220 – 5th Place – Cole Baker (Dallas Center-Grimes) 39-4, Sr. over Harrison Townsend (Ames) 32-13, Jr. (Dec 1-0).
  • 220 – 7th Place – Dylan Hoefler (Epworth, Western Dubuque) 41-10, Sr. over christian heimer (Ankeny Centennial) 23-13, Jr. (Dec 5-3).
  • 285 – 3rd Place – Wyatt Wriedt (North Scott, Eldridge) 25-9, So. over Tyler Clark (Clinton) 41-5, So. (Dec 3-2).
  • 285 – 5th Place – Jake Heinrich (Urbandale) 40-7, Jr. over collin olson (Ankeny Centennial) 36-11, Sr. (SV-1 3-1).
  • 285 – 7th Place – Omar Begic (Waterloo East) 33-13, So. over Ryan Egley (Keokuk) 37-12, Sr. (Inj. 0:00).

Class 1-A Consolation Semi-Finals:

  • 106 – Tatem Bluml, Riverside beat TJ Schott, Iowa City Regina SV1 8-6
  • 120 – Skylar Solko, Alta-Aurelia beat Ben Freese, Nodaway Valley  FALL 2:45
  • 126 – Nick Williams, Lisbon beat Christian Polley, Tri-Center  7-4
  • 145 – Nathan Fritz, Sigourney-Keota beat Brad Kerkhoff, Audubon  5-4
  • 152 – Zach Axmear, English Valleys beat Josh Hopkins, East Mills  7-4

Class 2-A Consolation Semi-Finals:

  • 113 – Jared Hensley, Bedford/Lenox beat Ryan Steffen, Crestwood  10-0
  • 126 – Brice Everson, Camanche beat Nick Rounds, Missouri Valley  8-6
  • 132 – Wyatt Thompson, Creston/O-M beat Chase Lienhard, Crestwood  1-0
  • 145 – Tanner Mertz, Red Oak beat Adam Benzing, Waukon  FALL 3:43
  • 170 – JJ Clark, Clarinda beat Dylan Miester, Denver/Tripoli  FALL 2:34
  • 195 – Seth Maitlen, Creston/O-M beat Darin Greenfield, Sheldon/South O’Brien  5-3
  • 220 – Tyler Johansen, North Fayette Valley beat Kadon Hulett, Creston/O-M  FALL 1:39

Class 3-A Consolation Semi-Finals:

  • 106 – Zach Price, Johnston beat McGwire Midkiff, CB Thomas Jefferson  4-3
  • 138 – Colton Clingenpeel, CB Thomas Jefferson beat Chase Seaney, Fort Madison 14-3
  • 152 – Jacob Woodard, Bettendorf  beat Matt Malcom, Glenwood  7-6
  • 160 – Anthony Sherry, Glenwood beat Jonah Egli, Fort Dodge  6-4

7AM Sportscast 02-21-2015

Podcasts, Sports

February 21st, 2015 by Chris Parks

w/ Chris Parks

Play

HSBB: Glidden-Ralston at Exira EHK 02-20-2015

Podcasts, Sports

February 21st, 2015 by Chris Parks

Chris Parks has the call of the Class 1A Region 2 Semifinal played at Exira-EHK High School in Elk Horn.

Play