Class 2-A District 2 Wrestling Meet Results @ Atlantic
February 15th, 2020 by Jim Field
Semi-Finals
106:
- McKinley Robbins (Greene Co.) beat Sammy Schmitz (Harlan) FALL :51
- Easton O’Brien (Atlantic/CAM) beat Brandon Erp (Red Oak) FALL 2:54
113:
- Aybren Moore (Atlantic/CAM) beat Luke Freund (Harlan) FALL 3:12
- Brenner Gallagher (Greene Co.) beat Chase Sandholm (Red Oak) 7-0
120:
- Johnathon Erp (Red Oak) beat Ben Schmitz (Kuemper Catholic) FALL 3:58
- Ethan Follmann (Atlantic/CAM) beat Luke Musich (Harlan) 5-4
126:
- Joe Weaver (Atlantic/CAM) beat Ethan Lemon (Harlan) 4-3
- Dawson Bond (Red Oak) beat Keegan Jensen (Winterset) 6-2
132:
- Bryce Hatten (Winterset) beat Abby McIntyre (Glenwood) FALL 1:39
- Kale Downey (Clarinda) beat Garon Wurster (Creston/O-M) 10-6
138:
- Kruise Kiburz (Winterset) beat Michael Mayer (Clarinda) FALL 2:00
- Shea Parkis (Kuemper Catholic) beat Tate Mayberry (Glenwood) FALL 2:46
145:
- Jack West (Winterset) beat Tyler Boldra (Glenwood) FALL:16
- Emry Colby (Panorama) beat Colton Hauschild (Southwest Iowa) FALL 1:59
152:
- Wyatt Appleseth (Panorama) beat Mason Griffith (Harlan) FALL 1:21
- Tyler Brown (Winterset) beat Dalton Book (Glenwood) FALL 1:49
160:
- Brady Barringer (Winterset) beat Zane Bendorf (Harlan) FALL 3:50
- Justin McCunn (Red Oak) beat Will Hansen (Greene Co.) FALL 1:06
170:
- Bruce Lukehart (Red Oak) beat Hayden Green (Creston/O-M) 4-2
- Carter Bendorf (Harlan) beat Payton Fewson (Atlantic/CAM) FALL 2:44
182:
- Jackson Kinsella (Creston/O-M) beat Jakob Childs (Clarinda) FALL 3:19
- Mitch Mayberry (Glenwood) beat Riley Hoven (Winterset) FALL :44
195:
- Sam Chapman (Creston/O-M) beat Sully Woods (Glenwood) 10-0
- Carter Maynes (Red Oak) beat Devin McKay (Atlantic/CAM) FALL 1:52
220:
- Jesse Schwery (Harlan) beat Cal Wanninger (Kuemper Catholic) 6-4 (OT)
- Crew Howard (Clarinda) beat Sawyer Schiltz (Greene Co.) 5-0
285:
- Kaden Sutton (ADM) beat Jeremiah Davis (Harlan) FALL 1:09
- Cale Roller (Atlantic/CAM) beat Noah Clark (Glenwood) FALL 1:26
Finals (State qualifiers in Bold)
106:
- 1st – McKinley Robbins (Greene Co) beat Easton O’Brien (Atlantic/CAM) 10-4
- 3rd – Sammy Schmitz (Harlan) beat Brandon Arp (Red Oak) FALL :53
113:
- 1st – Aybren Moore (Atlantic/CAM) beat Brenner Gallagher (Greene Co) FALL 3:20
- 3rd – Chase Sandholm (Red Oak) beat Luke Freund (Harlan) FALL 3:03
120:
- 1st – Johnathon Erp (Red Oak) beat Ethan Follmann (Atlantic/CAM) FALL 2:46
- 3rd – Ben Schmitz (Kuemper) beat Luke Musich (Harlan) 1-0
- Wrestlback – Ben Schmitz (Kuemper) beat Ethan Follmann (Atlantic/CAM) 5-2
126:
- 1st – Joe Weaver (Atlantic/CAM) beat Dawson Bond (Red Oak) 9-3
- 3rd – Ethan Lemon (Harlan) beat Keegan Jensen (Winterset) 7-2
- Wrestleback – Ethan Lemon (Harlan) beat Dawson Bond (Red Oak) 7-6 (2OT)
132:
- 1st – Bryce Hatten (Winterset) beat Kale Downey (Clarinda) FALL 3:04
- 3rd – Garon Wurster (Creston/O-M) beat Abby McIntyre (Glenwood) FALL 5:06
138:
- 1st – Kruise Kiburz (Winterset) beat Shea Parkis (Kuemper) 12-4
- 3rd – Tate Mayberry (Glenwood) beat Michael Mayer (Harlan) FALL 3:16
145:
- 1st – Jack West (Winterset) beat Emry Colby (Panorama) 11-2
- 3rd – Colton Hauschild (SWI) beat Tyler Boldra (Glenwood) FALL :56
152:
- 1st – Wyatt Appleseth (Panorama) beat Tyler Brown (Winterset) 15-6
- 3rd – Dalton Book (Glenwood) beat Mason Griffith (Harlan) FALL 1:02
160:
- 1st –Justin McCunn (Red Oak) beat Brady Barringer (Winterset) 11-0
- 3rd – Will Hansen (Greene Co) beat Zane Bendorf (Harlan) FALL 3:13
- Wrestleback – Brady Barringer (Winterset) beat Will Hansen (Greene Co) 9-3
170:
- 1st – Carter Bendorf (Harlan) beat Bruce Lukehart (Red Oak) 6-1
- 3rd – Hayden Green (Creston/O-M) beat Payton Fewson (Atlantic/CAM) 11-9
182:
- 1st – Jackson Kinsella (Creston/O-M) beat Mitch Mayberry (Glenwood) Tech Fall 21-4
- 3rd – Jakob Childs (Clarinda) beat Riley Hoven (Winterset) FALL 4:41
- Wrestleback – Mitch Mayberry (Glenwood) beat Jakob Childs (Clarinda) FALL 5:27
195:
- 1st – Carter Maynes (Red Oak) beat Sam Chapman (Creston/O-M) 4-0
- 3rd – Sully Woods (Glenwood) beat Devin McKay (Atlantic/CAM) 5-1
220:
- 1st – Crew Howard (Clarinda) beat Jesse Schwery (Harlan) 11-0
- 3rd – Cal Wanninger (Kuemper) beat Sawyer Schiltz (Greene Co) 6-4
285:
- 1st – Kaden Sutton (ADM) beat Cale Roller (Atlantic/CAM) 9-1
- 3rd – Jeremiah Davis (Harlan) beat Noah Clark (Glenwood) 8-6
- Wrestleback – Cale Roller (Atlantic/CAM) beat Jeremiah Davis (Harlan) FALL :29