Audubon Wheeler Invitational results 1/28/2017
January 28th, 2017 by admin
Team Scores | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. | Missouri Valley | 267.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. | Logan-Magnolia | 238.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. | Audubon High School | 135.5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. | East Sac County | 100.5 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. | Exira/Elk Horn-Kimballton | 62.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. | Logan-Magnolia JV | 57.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. | Atlantic JV | 39.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. | West Harrison | 23.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9. | Carroll | 16.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10. | Missouri Valley, IA JV | 13.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11. | Audubon JV | 10.0 |
106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Sam Kyle of Missouri Valley
2nd Place – Kaleb King of Logan-Magnolia
3rd Place – Peyton Wunschel of East Sac County
Round 1
Sam Kyle (Missouri Valley) 31-15, Fr. over () , . (Bye).
Kaleb King (Logan-Magnolia) 2-2, Fr. over Peyton Wunschel (East Sac County) 7-16, Fr. (Fall 1:39).
Round 2
Sam Kyle (Missouri Valley) 31-15, Fr. over Kaleb King (Logan-Magnolia) 2-2, Fr. (Fall 0:28).
Peyton Wunschel (East Sac County) 7-16, Fr. over () , . (Bye).
Round 3
Sam Kyle (Missouri Valley) 31-15, Fr. over Peyton Wunschel (East Sac County) 7-16, Fr. (Fall 0:41).
Kaleb King (Logan-Magnolia) 2-2, Fr. over () , . (Bye).
113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Zayne Carrier of Missouri Valley
2nd Place – Sidney Pitt of Logan-Magnolia
3rd Place – Levi Klenda of Exira/Elk Horn-Kimballton
4th Place – Matthew Hedberg of East Sac County
5th Place – Alfonso Prieto Perez-Juez of Logan-Magnolia JV
1st Place Match
Zayne Carrier (Missouri Valley) 22-5, So. over Sidney Pitt (Logan-Magnolia) 21-19, So. (Dec 7-5).
3rd Place Match
Levi Klenda (Exira/Elk Horn-Kimballton) 15-23, Fr. over Matthew Hedberg (East Sac County) 9-23, Fr. (Fall 1:25).
5th Place Match
Alfonso Prieto Perez-Juez (Logan-Magnolia JV) 1-4, So. over () , . (Bye).
120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Remington Meeker of Logan-Magnolia
2nd Place – Connor Lange of Missouri Valley
3rd Place – Nathan Thomsen of East Sac County
Round 1
Remington Meeker (Logan-Magnolia) 37-4, Sr. over () , . (Bye).
Connor Lange (Missouri Valley) 32-2, So. over Nathan Thomsen (East Sac County) 22-9, Fr. (Fall 3:21).
Round 2
Remington Meeker (Logan-Magnolia) 37-4, Sr. over Nathan Thomsen (East Sac County) 22-9, Fr. (Fall 0:32).
Connor Lange (Missouri Valley) 32-2, So. over () , . (Bye).
Round 3
Remington Meeker (Logan-Magnolia) 37-4, Sr. over Connor Lange (Missouri Valley) 32-2, So. (Dec 4-3).
Nathan Thomsen (East Sac County) 22-9, Fr. over () , . (Bye).
126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Wyatt Crocker of Logan-Magnolia
2nd Place – Dawson Mack of East Sac County
3rd Place – Quinten Vogel of Missouri Valley
4th Place – Wesley Borkowski of Audubon High School
5th Place – Tanner Williamson of Atlantic
6th Place – Hayden Doiel of Logan-Magnolia JV
1st Place Match
Wyatt Crocker (Logan-Magnolia) 28-5, Jr. over Dawson Mack (East Sac County) 21-15, Fr. (Fall 0:25).
3rd Place Match
Quinten Vogel (Missouri Valley) 28-20, So. over Wesley Borkowski (Audubon High School) 10-16, So. (Fall 0:45).
5th Place Match
Tanner Williamson (Atlantic) 10-9, So. over Hayden Doiel (Logan-Magnolia JV) 5-5, Jr. (Fall 2:00).
132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Syler Haase of Missouri Valley
2nd Place – Bryce Hudnut of Logan-Magnolia
3rd Place – Benard McGee of Atlantic
4th Place – Jacobb Bowman of Missouri Valley, IA JV
Round 1
Syler Haase (Missouri Valley) 31-20, So. over Jacobb Bowman (Missouri Valley, IA JV) 0-3, Fr. (Fall 0:23).
Bryce Hudnut (Logan-Magnolia) 8-11, Fr. over Benard McGee (Atlantic) 4-4, Fr. (Fall 0:43).
Round 2
Syler Haase (Missouri Valley) 31-20, So. over Benard McGee (Atlantic) 4-4, Fr. (Fall 2:12).
Bryce Hudnut (Logan-Magnolia) 8-11, Fr. over Jacobb Bowman (Missouri Valley, IA JV) 0-3, Fr. (Fall 0:23).
Round 3
Syler Haase (Missouri Valley) 31-20, So. over Bryce Hudnut (Logan-Magnolia) 8-11, Fr. (MD 14-3).
Benard McGee (Atlantic) 4-4, Fr. over Jacobb Bowman (Missouri Valley, IA JV) 0-3, Fr. (Fall 2:34).
138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Duke Kyle of Missouri Valley
2nd Place – Bo Geise of Logan-Magnolia
3rd Place – Jack Kyle of Missouri Valley, IA JV
4th Place – Adison Erickson of Atlantic
Round 1
Bo Geise (Logan-Magnolia) 34-6, Jr. over Jack Kyle (Missouri Valley, IA JV) 11-4, Sr. (Dec 5-3).
Duke Kyle (Missouri Valley) 33-5, So. over Adison Erickson (Atlantic) 10-4, Jr. (Fall 0:29).
Round 2
Bo Geise (Logan-Magnolia) 34-6, Jr. over Adison Erickson (Atlantic) 10-4, Jr. (Fall 1:06).
Duke Kyle (Missouri Valley) 33-5, So. over Jack Kyle (Missouri Valley, IA JV) 11-4, Sr. (For.).
Round 3
Duke Kyle (Missouri Valley) 33-5, So. over Bo Geise (Logan-Magnolia) 34-6, Jr. (Fall 3:38).
Jack Kyle (Missouri Valley, IA JV) 11-4, Sr. over Adison Erickson (Atlantic) 10-4, Jr. (Fall 2:56).
145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Skeeter Bostwick of Missouri Valley
2nd Place – Garret Bruce of East Sac County
3rd Place – Austin Haner of Logan-Magnolia
4th Place – Chase Maguire of Logan-Magnolia JV
5th Place – Kenny Jimerson of Atlantic
1st Place Match
Skeeter Bostwick (Missouri Valley) 40-10, Jr. over Garret Bruce (East Sac County) 30-3, So. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Austin Haner (Logan-Magnolia) 23-9, Sr. over Chase Maguire (Logan-Magnolia JV) 10-13, So. (Fall 1:54).
5th Place Match
Kenny Jimerson (Atlantic) 11-13, So. over () , . (Bye).
152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Brady Wilson of Logan-Magnolia
2nd Place – Dawson Carey of Atlantic
3rd Place – Jon Johnson of Missouri Valley
Round 1
Brady Wilson (Logan-Magnolia) 26-3, Sr. over () , . (Bye).
Dawson Carey (Atlantic) 12-5, So. over Jon Johnson (Missouri Valley) 9-16, Fr. (Fall 1:09).
Round 2
Brady Wilson (Logan-Magnolia) 26-3, Sr. over Jon Johnson (Missouri Valley) 9-16, Fr. (Fall 0:35).
Dawson Carey (Atlantic) 12-5, So. over () , . (Bye).
Round 3
Brady Wilson (Logan-Magnolia) 26-3, Sr. over Dawson Carey (Atlantic) 12-5, So. (MD 14-3).
Jon Johnson (Missouri Valley) 9-16, Fr. over () , . (Bye).
160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Nathan Haynes of Missouri Valley
2nd Place – Dalton Reisz of Logan-Magnolia
3rd Place – Nolan Smith of Audubon High School
4th Place – seth Bradford of Exira/Elk Horn-Kimballton
5th Place – Trace Mccuen of Audubon JV
6th Place – Wyatt Wohlers of Logan-Magnolia JV
1st Place Match
Nathan Haynes (Missouri Valley) 48-2, Jr. over Dalton Reisz (Logan-Magnolia) 31-15, Jr. (Fall 3:05).
3rd Place Match
Nolan Smith (Audubon High School) 25-11, Jr. over seth Bradford (Exira/Elk Horn-Kimballton) 20-18, Sr. (M. For.).
5th Place Match
Trace Mccuen (Audubon JV) 19-13, So. over Wyatt Wohlers (Logan-Magnolia JV) 7-11, So. (Fall 1:46).
170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Nick Haynes of Missouri Valley
2nd Place – Dustin Andreasen of Audubon High School
3rd Place – Cole Bruns of Exira/Elk Horn-Kimballton
4th Place – Josh Stueve of Logan-Magnolia
5th Place – Austin Adair of Logan-Magnolia JV
6th Place – Jeffrey Naberhause of Carroll
1st Place Match
Nick Haynes (Missouri Valley) 45-7, Fr. over Dustin Andreasen (Audubon High School) 30-7, Jr. (Fall 3:39).
3rd Place Match
Cole Bruns (Exira/Elk Horn-Kimballton) 31-15, Sr. over Josh Stueve (Logan-Magnolia) 6-10, So. (Fall 3:26).
5th Place Match
Austin Adair (Logan-Magnolia JV) 14-22, Sr. over Jeffrey Naberhause (Carroll) 0-4, So. (Fall 2:13).
182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jake Soll of Audubon High School
2nd Place – Reide Meeker of Logan-Magnolia
3rd Place – Trevor Whited of Missouri Valley
4th Place – Austin Corbin of East Sac County
5th Place – Marvin Watts of West Harrison
6th Place – Zach Blum of Logan-Magnolia JV
1st Place Match
Jake Soll (Audubon High School) 20-6, Sr. over Reide Meeker (Logan-Magnolia) 31-16, Sr. (Fall 0:37).
3rd Place Match
Trevor Whited (Missouri Valley) 19-14, Jr. over Austin Corbin (East Sac County) 7-21, Fr. (Fall 3:58).
5th Place Match
Marvin Watts (West Harrison) 1-2, Fr. over Zach Blum (Logan-Magnolia JV) 0-8, Jr. (M. For.).
195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jackson Winchester of Missouri Valley
2nd Place – Luke Mosinski of Audubon High School
3rd Place – Beau Peschel of Logan-Magnolia JV
4th Place – Jaden Orton of West Harrison
5th Place – Barret Pitt of Logan-Magnolia
6th Place – Jack Carroll of Exira/Elk Horn-Kimballton
1st Place Match
Jackson Winchester (Missouri Valley) 21-18, Jr. over Luke Mosinski (Audubon High School) 19-14, Fr. (Dec 5-1).
3rd Place Match
Beau Peschel (Logan-Magnolia JV) 6-2, So. over Jaden Orton (West Harrison) 2-2, Jr. (Dec 6-3).
5th Place Match
Barret Pitt (Logan-Magnolia) 5-9, Fr. over Jack Carroll (Exira/Elk Horn-Kimballton) 7-23, Sr. (M. For.).
220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Drake Johnsen of Logan-Magnolia
2nd Place – Tom Rief of Missouri Valley
3rd Place – Dylan Obermeier of Audubon High School
4th Place – Christian Perez of East Sac County
5th Place – Nathan Reiling of Carroll
6th Place – Jon Chlupacek of West Harrison
1st Place Match
Drake Johnsen (Logan-Magnolia) 42-1, Sr. over Tom Rief (Missouri Valley) 43-3, Jr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Dylan Obermeier (Audubon High School) 28-10, So. over Christian Perez (East Sac County) 4-12, Fr. (Fall 1:06).
5th Place Match
Nathan Reiling (Carroll) 1-2, So. over Jon Chlupacek (West Harrison) 0-3, Fr. (Fall 1:15).
285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Isaiah Taylor of Audubon High School
2nd Place – Brayden Hudnut of Logan-Magnolia
3rd Place – Arron Olson of Missouri Valley
4th Place – Cody Kommes of Exira/Elk Horn-Kimballton
5th Place – Kipp Corbin of East Sac County
6th Place – Tucker Hinners of Carroll
1st Place Match
Isaiah Taylor (Audubon High School) 22-10, Sr. over Brayden Hudnut (Logan-Magnolia) 28-14, Sr. (Fall 3:35).
3rd Place Match
Arron Olson (Missouri Valley) 33-17, So. over Cody Kommes (Exira/Elk Horn-Kimballton) 23-11, Sr. (Dec 3-1).
5th Place Match
Kipp Corbin (East Sac County) 11-20, Fr. over Tucker Hinners (Carroll) 2-14, Fr. (Fall 0:54).