Thursday Class 2-A State Wrestling First Round & Consolation Results

Sports

February 14th, 2013 by Jim Field

** Refresh this page often as results will be updated as the matches conclude **

First Round:

113:

  • Chris Hopkins (Harlan) lost to Zach Less (West Delaware) 9-5
  • Zac McCoy (Shenandoah) lost to Chase Lienhard (Crestwood) 7-2

120:

  • Dillon Cox (Atlantic) lost to Doug Miner (Spirit Lake) Fall :55
  • Wyatt Thompson (Creston/O-M) lost to Charlie Jones (Columbus Catholic) Fall :58
  • Blake Luna (Clarinda) beat Bailey Hawn (Spencer) 4-3

126:

  • Cole Race (Clarinda) lost to James Wenzel (Mt. Vernon) 3-1

138:

  • Jake Marlin (Creston/O-M) beat Thaylan Bowman (Humboldt) Fall :37
  • Brett Marcum (Missouri Valley) beat Drew Foster (Mediapolis) 6-5

145:

  • Luke Strong (Clarinda) lost to Alex Mitchell (Charles City) Fall 2:55

152:

  • John Clark (Clarinda) lost to Jackson Van Kirk (Perry) 7-1

160:

  • Adam Zaccone (Harlan) lost to Sawyer Anderson (New Hampton) Fall 1:16
  • Trevor Frain (Creston/O-M) beat Grant Lehmann (Hampton-Dumont) 5-1
  • Dylan French (Bedford/Lenox) lost toLogan McQuillen (Monticello) 7-1

170:

  • Matthew Williamson (Atlantic) beat Blaine Johnson (Spencer) Fall 1:58

182: 

  • Cole Bonde (Bedford/Lenox) beat Phirom Peterschmidt (Mid-Prairie) 4-3

195:

  • Tyler Stork (Atlantic) lost to Keaton Hulett (Creston/O-M) 5-0
  • Cale Stork (Harlan) lost to Riley Denny (Centerville) Fall 1:54

285:

  • Dakota Calfee (Clarinda) lost to Mario Pena (Hampton-Dumont) 2-1
  • Jordan Siebert (Harlan) lost to Dalton Hamm (Charles City) 5-1
  • Nathan Robinson (Creston/O-M) lost to Chad Polmeier (Bondurant-Farrar) Fall 1:14

Consolation:

113:

  • Chris Hopkins (Harlan) beat Kody Smith (Davis County) 10-9
  • Zac McCoy (Shenandoah) lost to Mason Miller (Winterset) 6-5

120:

  • Dillon Cox (Atlantic) beat Wyatt Thompson (Creston/O-M) 3-1

126:

  • Cole Race (Clarinda) beat Nathan Macki (Ballard) Fall 1:59

145:

  • Luke Strong (Clarinda) lost to Tionte Parks (Davenport Assumption) 10-2

152:

  • John Clark (Clarinda) lost to Zach Moss (Winterset) 6-1

160:

  • Adam Zaccone (Harlan) lost to Grant Lehmann (Hampton-Dumont) Fall 3:58
  • Dylan French (Bedford/Lenox) lost to Colin Barker (Osage) Fall 4:51

195:

  • Tyler Stork (Atlantic) lost to Nearoth Peterschmidt (Mid-Prairie) 11-2
  • Cale Stork (Harlan) lost to Reed Dreyer (Humboldt) Fall 2:41

285:

  • Nathan Robinson (Creston/O-M) beat Michael Rosewall (Cherokee) Fall 1:04
  • Dakota Calfee (Clarinda) lost to Juan Martinez (West Liberty) Fall 3:12
  • Jordan Siebert (Harlan) lost to Logan Linderbaum (Solon) 6-3