State Wrestling Championships

Sports

February 18th, 2013 by Jim Field

Listen to Live Coverage with Jim Field and Justin Williams right now!

Class 1-A :

  • 106:  Taylor Curtis (#2 Underwood) beat Tanner Greenwald (Wilton)  4-0
  • 113:  Hunter Washburn (#1 Alburnett)  beat Jack Walker (Wapello) Fall 1:30
  • 120: Carter Happel (#2 Lisbon) beat Brady Ruden (#3 Wilton) 4-2 (OT)
  • 126:  Andrew Foutch (#1 Underwood) beat Lane Nichols (#4 Woodbury Central) 14-3
  • 132:  Logan Loftus (Iowa Valley) beat Blake Marolf (#3 Eddyville-B-F) Fall 2:59
  • 138:  Kyle Blocker (#1 West Marshall) beat Jason Crosby (#5 Eddyville-B-F) 4-2
  • 145:  Evan Hansen (Exira/EHK) beat Caleb Wedeking (North Butler) 7-1
  • 152:  Loren Williams (#1 Tri-Center) beat Cody Nelson (#3  North Butler) Fall 4:51 (3rd State Title)
  • 160:  Dylan Windfield (#2 Alburnett) beat Jake Haberman (#4 Clarion-Goldfield)  Fall 4:37
  • 170:  Brendan Schott (#1 North Linn) beat Nick Schany (#5 Emmetsburg) 3-2
  • 182:  Dalton Ciavarelli (#2 Clarksville) beat Jesse Svoboda (#6 Audubon)  5-2
  • 195:  Cade Jones (#3 West Branch) beat Austin McCartan (#1 Emmetsburg) 5-4
  • 220:  Daniel Gaffey (#2 Iowa City Regina) beat Ryley Howell (#7 Wapello)  3-2
  • 285:  Brandon McCracken (#1 Aplington-Parkersburg) beat Dillon Suhr (#4 Guthrie Center) Fall 2:18

Class 2-A:

  • 106:  Patrick Woods (#1 West Delaware) beat Brock Rathbun (#2 Center Point-Urbana) Fall 1:41
  • 113:  Fletcher Green (#4 Washington) beat Zach Less (#2 West Delaware) 8-3
  • 120:  Doug Miner (#2 Spirit Lake Park) beat Shadow Leshen (#4 Albia) 1-0
  • 126:  Max Thompson (#1 Union) beat Kyle White (#4 Central Springs) 3-1
  • 132:  Colton McCrystal (#1 Sergeant Bluff-Luton) beat Cole Erickson (#6 Mediapolis) 11-0
  • 138:  Jake Marlin (#1 Creston/O-M) beat Adam Staudt (#5 Charles City) Fall 2:55 (4th State Title)
  • 145:  Brandon Sorensen (#1 Denver-Tripoli) beat Zach Muller (#4 West Delaware) 7-3 (4th State Title)
  • 152:  Logan Thomsen (#3 Union) beat Jackson Van Kirk (#8 Perry) Tech Fall 15-0
  • 160:  Logan McQuillen (Monticello) beat Trey Ryan (#1 Mount Vernon) 4-2
  • 170:  Adam Drain (#2 Mediapolis) beat Brice Wilckie (#5 Clear Lake) 7-3
  • 182:  Chase Shedenhelm (#2 Denver-Tripoli) beat Steven Holloway (#3 Mediapolis) 7-5
  • 195:  Keaton Hulett (#1 Creston/O-M) beat Riley Denny (#4 Centerville) 2-0
  • 220:  Adam Reth (#1 West Delaware) beat Tyler Dolieslager (#4 Boyden-Hull/Rock Valley)  Fall 1:58
  • 285:  Dean Broghammer (#1 West Delaware) beat Chad Pohlmeier (#3 Bondurant-Farrar) Fall 3:50

Class 3-A:

  • 106:  Henry Pohlmeier (#4 Johnston) beat Jacob Schwarm (#2 Bettendorf) 6-1
  • 113:  Clayton Eicher (#2 WDM Valley) beat Kaz Onoo (#3 Mason City) 2-1 (OT)
  • 120:  Jake Koethe (#2 WDM Valley) beat John Gioffredi (#3 Indianola) 4-2
  • 126:  Fredy Stroker (#1 Bettendorf) beat Jonathon Eide (#5 Dowling Catholic) Tech Fall 16-0
  • 132:  Logan Ryan (#1 Bettendorf) beat Bryce Steiert (#3 Waverly-Shell Rock) 7-6 (OT)
  • 138:  Jacob Woodard (#2 Bettendorf) beat Karsten VanVelsor (#7 Ottumwa) 15-9
  • 145:  Alex Hernandez (#2 Bettendorf) beat Austin Boyd (#4 Burlington) 4-0
  • 152:  Spencer Derifield (#2 Waverly-Shell Rock) beat Dawson Nemmers (#4 Western Dubuque)  9-4
  • 160:  Tim Miklus (#1 SE Polk) beat Logan Walkup (Johnston) 11-5
  • 170:  Dylan Blackford (#3 SE Polk) beat Mitch Bowman (#4 North Scott) 3-1 (OT)
  • 182:  Matt Seabold (#2 Burlington) beat Kyler Matthews (Waterloo West)  2-1
  • 195:  Marcus Harrington (#1 Waterloo West) beat Adam Walther (#3 Waverly-Shell Rock)  5-4
  • 220:  Bryce Fisher (#1 SE Polk) beat Gannon Gremmel (#10 Dubuque Hempstead) 9-4
  • 285:  Pedro Gomez (#1 Marshalltown) beat Zach Renshaw (#6 Lewis Central)  5-2