State Dual Wrestling Tourney Results

Sports

February 13th, 2013 by Jim Field

Live coverage on AM 1220, FM 101.1, www.kjan.com and on our smart phone apps!  Thanks to our sponsors:  Crop Production Services of Brayton, Anita Engraving and Awards, Horizon Equipment, Ag Business Associates, Atlantic Bottling, Outfitters Plus Retail Store, Country Tire, Farm Bureau Financial Services of Audubon (Ashley VanAernam).

1-A First Round: 

  • Woodbury Central 45, Audubon 19
  • Alburnett 52, West Marshall 27
  • Clarion-Goldfield 42, Sumner-Fredericksburg 33
  • Eddyville-Blakesburg-Fremont 36, Emmetsburg 31

 1-A Consolation Semi-Finals:

  • Emmetsburg 43, Audubon 36
  • Sumner-Fredericksburg 45, West Marshall 28

1-A Semi-Finals:

  • Alburnett 56, Clarion-Goldfield 24
  • Eddyville-Blakesburg-Fremont 43, Woodbury Central 33

1-A Finals:

  • Championship – Alburnett 60, Eddyville-Blakesburg-Fremont 21
  • 3rd Place – Woodbury Central 35, Clarion-Goldfield 30
  • 5th Place – Sumner-Fredericksburg 61, Emmetsburg 18
  • 7th Place – West Marshall 47, Audubon 36

2-A First Round:

  • West Delaware 52, Ballard 17
  • Charles City 35, Creston/O-M 32
  • Davenport Assumption 60, Boyden-Hull/Rock Valley 18
  • Mediapolis 48, Union 24

2-A Consolation Semi-Finals:

  • Creston/O-M 44, Ballard 28
  • Union 40, Boyden-Hull/Rock Valley 34

2-A Semi-Finals:

  • West Delaware 40, Charles City 21
  • Davenport Assumption 41, Mediapolis 21

2-A Finals:

  • Championship – Davenport Assumption 30, West Delaware 29
  • 3rd Place – Mediapolis 40Charles City 21
  • 5th Place – Union 36, Creston/O-M 33
  • 7th Place – Boyden-Hull/Rock Valley 40, Ballard 27

3-A First Round:

  • Southeast Polk 42, Pleasant Valley 29
  • Waverly-Shell Rock 67, Linn-Mar 12
  • Cedar Rapids Prairie 41, Dowling Catolic 27
  • Bettendorf 36, Ankeny 34

3-A Consolation Semi-Finals:

  • Pleasant Valley 67, Linn-Mar 10
  • Ankeny 58, Dowling Catholic 9

3-A Semi-Finals:

  • Southeast Polk 46, Waverly-Shell Rock 19
  • Bettendorf 51, Cedar Rapids Prairie 13

3-A Finals:

  • Championship – Southeast Polk 46, Bettendorf 20
  • 3rd Place – Waverly-Shell Rock 51, Cedar Rapids Prairie 15
  • 5th Place – Ankeny 39, Pleasant Valley 23
  • 7th Place – Dowling Catholic 51, Linn-Mar 18