Saturday State Wrestling Consolation

Sports

February 16th, 2013 by Jim Field

Class 1-A Consolation Semi-Finals:

152:  Kain Queck (#8 Nodaway Valley) lost to Logan Moore (#4 West Monona) 10-1

160:  Josh Matusik (#7 Woodbine) lost to Cole Cook (#8 Tipton) 6-5

160:  Wyatt Lewis (#10 St. Albert) lost to Dale Hilleman (#5 West Marshall) 9-3

195:  Trey Sander (#7 Exira/EHK) beat Chris Brincks (#8 South Winnisheik) 4-3

Class 1-A Consolation Finals:

113:  7th Place – Christian Polley (#8 Tri-Center) beat Cole Needham (#5 West Marshall) 8-6

120:  7th Place – Brad Kerkhoff (#9 Audubon) lost to JD Rader (#6 South Hamilton) 4-2

126:  7th Place – Jared Eischeid (#3 Kuemper Catholic) beat Jacob Koch (#10 Alburnett) Fall 4:27

145:  7th Place – Ryan Joint (#2 West Central Valley) beat Cody Kingery (Underwood) 10-5

152:  5th Place – Kain Queck (#8 Nodaway Valley) lost to Tanner Arnold (#6 West Marshall) 12-7

160:  5th Place – Josh Matusik (#7 Woodbine) beat Wyatt Lewis (#10 St. Albert) 6-2

195:  3rd Place – Trey Sander (#7 Exira/EHK) beat Tyler Hoffman (#5 East Buchanan) Fall 5:17

195:   7th PlaceTaylor Hein (Panorama) lost to Clay Meinders (#10 AGWSR) 8-5

Class 3-A Consolation Semi-Finals:

106: Colton Clingenpeel (#7 CBTJ) lost to Chase Lynn (#3 Dubuque Senior) 6-4

120: Justin Kaltved (#8 Carroll) lost to Austin Anderson (#4 Ankeny) Fall 5:25

152: Ethan Ruby (#8 Lewis Central) beat Ross Lembeck (#1 Linn-Mar) 13-9

Class 3-A Consolation Finals:

106: 5th Place – Colton Clingenpeel (#7 CBTJ) lost to Tanner Rohweder (#6 Dowling Catholic) 4-2

120: 5th Place – Justin Kaltved (#8 Carroll) lost to Alijah Jeffrey (#1 Linn-Mar) Fall 1:12

152: 3rd Place – Ethan Ruby (#8 Lewis Central) beat Dustin Caldwell (#3 Clinton) 13-4

Class 2-A Consolation Semi-Finals:

113:  Chris Hopkins (Harlan) lost to Brendan Gould (#5 Davenport Assumption) 8-3 (OT)

120:  Blake Luna (#5 Clarinda) beat Brady Jennings (#6 Osage) 9-7 (OT)

160:  Trevor Frain (#5 Creston/O-M) beat Jacob Van Ginkel (Western Christian/Unity Christian) Fall 3:04

Class 2-A Consolation Finals:

113:  5th Place – Chris Hopkins (Harlan) beat Chase Lienhard (Crestwood) Fall 4:45

120:  3rd Place – Blake Luna (#5 Clarinda) lost to Leighton Gaul (#1 New Hampton) 11-3

126: 7th Place – Cole Race (Clarinda) lost to Tony DeVriese (#3 Davenport Assumption) 6-0

138:  7th Place – Brett Marcum (Missouri Valley) lost to Drew Foster (#4 Mediapolis) Fall 1:29

160:  3rd Place – Trevor Frain (#5 Creston/O-M) lost to Sawyer Anderson (#3 New Hampton) 4-2

170:  7th Place – Matthew Williamson (#10 Atlantic) lost to Aaron Crossett (Knoxville) Fall :19