Iowa Association of Track Coaches XC Rankings

Sports

September 6th, 2012 by Jim Field

4-A BOYS  
1. Dowling WDM
2. Linn Mar
3. Pleasant Valley
4. West Iowa City
5. Senior Dubuque
6. Valley WDM
7. City Iowa City
8. Cedar Falls
9. Burlington
10. Washington CR
11. Prairie CR
12. Waukee
13. Indianola
14. Johnston
15. Ames

4-A GIRLS
1. Dowling WDM
2. Linn Mar
3. Pleasant Valley
4. Kennedy CR
5. West Iowa City
6. Valley WDM
7. Bettendorf
8. Cedar Falls
9. Waukee
10. Johnston
11. Roosevelt DM
12. City Iowa City
13. Ames
14. Senior Dubuque
15. Ankeny

3-A BOYS
1. Decorah
2. Pella
3. Heelan SC
4. Wahlert Dub.
5. Boone
6. Grinnell
7. Knoxville
8. Mt. Vernon Lisbon
9. Glenwood
10. Dallas Center Grimes
11. Charles City
12. MOC/FV
13. Fort Madison
14. Columbus Catholic
15. Assumption Dav.

3-A GIRLS
1. Assumption Dav.
2. Wahlert Dubuque
3. Solon
4. Decorah
5. Pella
6. MOC/FV
7. Dallas Center Grimes
8. Harlan
9. Heelan Sioux City
10. Algona
11. Mt. Vernon Lisbon
12. Williamsburg
13. Garner Hayfield
14. Benton
15. Webster City

2-A BOYS
1. Monticello
2. Spirit Lake
3. St. Edmond FD
4. Tipton
5. North Polk
6. Gilbert
7. South Winneshiek
8. Western Christian
9. Okoboji
10. Center Point Urb.
11. North Iowa
12. OA-BCIG
13. South Central
14. Osage
15. Unity Christian

2-A GIRLS
1. Unity Christian
2. Sioux Center
3. North Fayette
4. Western Christian
5. Gilbert
6. North Polk
7. South Winneshiek
8. Regina
9. Roland Story
10. OA-BCIG
11. Davis County
12. Monticello
13. NE Goose Lake
14. South Hamilton
15. Aplington P’burg

1-A BOYS
1. St. Albert CB
2. Denver
3. Trinity Christian
4. West Lyon
5. Dike New Hartford
6. Hudson
7. Guthrie Center
8. Alta Aurelia
9. BCLUW
10. Tri Center
11. Highland
12. Nashua Plainfield
13. Bellevue Marquette
14. Eagle Grove
15. Earlham

1-A GIRLS
1. Griswold
2. Earlham
3. North Linn
4. Eagle Grove
5. Pekin
6. Dike New Hartford
7. Denver
8. Tri Center
9. Bishop Garrigan
10. Corning
11. Nashua Plainfield
12. Central Elkader
13. Hudson
14. Gehlen Catholic
15. BCLUW

Area Ranked Runners Include:

3-A BOYS
13.  Sean Skillern (Shenandoah)
25.  James Fuller (Glenwood)

3-A GIRLS
15.  Jessica Feldman (Harlan)
23.  Bailey Kuhl (Harlan)
26.  Maria Mostek (Creston)

2-A BOYS
23.  Travis Schon (Red Oak)

1-A BOYS
1.  Josh Sindelar (St. Albert)
6.  Spencer Rochholz (Adair-Casey)
8.  TJ Bower (Nodaway Valley)
16.  Ean Patrick (Riverside)
18.  Emmitt Wheatley (Adair-Casey)
19.  Ellis Johnson (Logan-Magnolia)
21.  Gus Doll (St. Albert)
22.  Eddy Halbur (Guthrie Center)
24.  Adam Christensen (St. Albert)
25.  Jordan Christensen (Guthrie Center)

1-A GIRLS
1.  Rebekah Topham (Griswold)
7.  Tiffany Shepherd (Corning)
12.  Alex Larson (Tri-Center)
18.  Alyx Flippin (Griswold)
21.  Theresa Frels (Guthrie Center)
22.  Jordyn Sindt (Griswold)
30.  Ruby Johnson (Audubon)