Week 1 High School Football Schedule

Sports

August 24th, 2012 by Jim Field

Class 3-A District 1                                      Class 3-A District 2
Clarinda @ Atlantic                                         Carroll @ Kuemper Catholic
ADM @ Dallas Center-Grimes                     Denison @ Harlan
Chariton @ Creston
Glenwood @ Red Oak
Denison @ Harlan
Lewis Central 38, Abraham Lincoln 0 (Thursday)
Perry @ JSPC

Class 2-A District 8                                    Class 1-A District 2
Clarinda @ Atlantic                                         OA-BCIG @ IKM/Manning
JSPC @ Perry
Carroll @ Kuemper Catholic
OA-BCIG @ IKM/Manning
Glenwood @ Red Oak
Shenandoah @ East Mills

Class 1-A District 8                                     Class A District 7
Logan-Magnolia @ Missouri Valley         Riverside @ Audubon
Nodaway Valley @ Mount Ayr                   Bedford @ Central Decatur
Panorama @ Guthrie Center                        Earlham @ Van Meter
St. Albert @ Griswold                                     Panorama @ Guthrie Center
Treynor @ Underwood                                 Madrid @ Des Moines Christian
A-H-S-T @ Tri-Center                                     SE Warren @ Martensdale-St. Marys
West Central Valley @ Clarke                     Woodward Academy @ SE Webster-Grand
Ogden @ Woodward-Granger

Class A District 8                                          8-Man District 6
A-H-S-T @ Tri-Center                                     Colo-Nesco @ Adair-Casey
Shenandoah @ East Mills                              Ankeny Christian @ NE Hamilton
St. Albert @ Griswold                                     Murray @ Mormon Trail
Logan-Magnolia @Missouri Valley          Grandview Park Baptist @ Lamoni
Riverside @ Audubon
Treynor @ Underwood
West Monona @ Maple Valley
Westwood @ Woodbury Central

8-Man District 7                                          8-Man District 8
Ar-We-Va @ Coon Rapids-Bayard            CAM @ River Valley
Exira/EHK @ Boyer Valley                         Corning @ Fremont-Mills
Whiting @ Charter Oak-Ute                         Lenox @ Essex
Heartland Christian @ Glidden-Ralston Nishnabotna @ Sidney
West Harrison @ Woodbine                        Villisca @ Stanton