Girls District Golf Results

Sports

May 15th, 2012 by Jim Field

3-A Districts @ Storm Lake Lake Creek Country Club

  1. Atlantic 381 – Regional Qualifier
  2. Carroll 397 – Regional Qualifier
  3. Harlan 399
  4. MOC-FV 405
  5. LeMars 438
  6. Sergeant Bluff-Luton 453
  7. Bishop Heelan 455
  8. Storm Lake 461

Individual qualifiers:
Medalist:  Sara Pettitt, Carroll – 82
Brooke Fletcher, Atlantic – 86  (42-44)
Kaitlynn Walter, Atlantic – 95  (49-46)
Bridget Blair, Heelan – 97
Rachael VanDrdweyk, Carroll – 97
Courtney Leinen,Harlan – 97
Kate Schomers, Harlan – 97

Other Atlantic scores:
Shelby Worth 50-48-98
Bailey Walter 51-51-102

Class 1-A @ Griswold Golf & Country Club

  1. Audubon – 411 – Regional Qualifier
  2. A-H-S-T – 485 – Regional Qualifier
  3. Coon Rapids-Bayard – 491
  4. Exira/Elk Horn-Kimbalton – 493
  5. Griswold – 504
  6. Glidden-Ralston – 571

Individual Qualifiers:

  1. Susie Bylund, Audubon  84
  2. Anna Hildebrand, Riverside  91
  3. Lexie Thygesen, Audubon  103
  4. Kara Collins, Exira-EKH  106
  5. Rachel Flug, Audubon  112
  6. Niclole Tiarks, A-H-S-T  112
  7. Faith Fliflet, Audubon  112

Class 1-A @ Mt. Ayr Golf and Country Club

  1. Corning – 409 – Regional Qualifier
  2. Nishnabotna – 481 – Regional Qualifier
  3. Villisca – 495
  4. Lamoni – 504
  5. East Mills – 545

Individual Qualifiers:

  1. Kaleigh Westlake, Corning – 90
  2. Amber Miller, Nishnabotna – 90
  3. Bailey Heaton, Corning – 91
  4. Sidnee Smith, Lamoni – 92
  5. Caitlin Giles, Mt. Ayr – 92

Class 1-A @ Pleasantville Golf and Country Club

  1. Pleasantville – 339 – Regional Qualifier
  2. Ankeny Christian Academy – 374 – Regional Qualifier
  3. Van Meter – 403
  4. Guthrie Center – 435
  5. Earlham – 441
  6. Woodward-Granger – 444
  7. Madrid – 487
  8. Melcher-Dallas – 581

Individual Qualifiers:

  1. Victoria Grasso, Ankeny Christian Academy – 69
  2. Ashley Jahner, Pleasantville – 80
  3. Charlie Vanderpool, Pleasantville – 83
  4. Holly Baiotto, Van Meter – 85
  5. Kate Kruse, Ankeny Christian Academy – 92

Class 2-A @ Ida Grove Golf and Country Club

  1. East Sac County – 379 – Regional Qualifier
  2. Missouri Valley – 399 – Regional Qualifier
  3. OA-BCIG – 414
  4. MVAO – 450
  5. IKM-Manning – 450
  6. South Central Calhoun – 456
  7. Tri-Center – 536

Individual Qualifiers:

  1. Mandi Johnson, East Sac – 88
  2. Taylor Gardner, Missouri Valley – 88
  3. Janelle Smithson, Missouri Valley – 89
  4. Erin Rassmusen, OABCIG – 89
  5. Kristen Vollstet, IKM-Manning – 93
  6. Kelsey Green, East Sac – 93

Class 2-A @ Fort Dodge Lakeside Golf Course

  1. Kuemper Catholic – 372 – Regional Qualifier
  2. Ogden – 413 – Regional Qualifier
  3. South Hamilton – 439
  4. St. Edmond – 461
  5. Panorama – 495
  6. Jefferson-Scranton – 536
  7. West Central Valley – 589
  8. Prairie Valley – 589

Individual Qualifiers:

  1. Morgan Naberhaus, Kuemper Catholic – 86
  2. Megan Wiederin, Kuemper Catholic – 91
  3. Elisabeth Rinehart, Ogden – 94
  4. Brittany Butler, South Hamilton – 94
  5. Emily Rinehart, Ogden – 95

Class 2-A @ Shenandoah American Legion Country Club

  1. Clarinda – 388 – Regional Qualifier
  2. Underwood – 423 – Regional Qualifier
  3. Central Decatur – 430
  4. Shenandoah – 442
  5. Treynor – 442
  6. St. Albert – 706

Individual Qualifiers:

  1. Shelby Williams, CAM/AC – 81
  2. Kate Havens, Central Decatur – 93
  3. Heather Auffert, Clarinda – 95
  4. Ellie Shane, Clarinda – 95
  5. Sydney Rarick, Clarinda – 98
  6. Sadie Greene, Central Decatur – 98