2012 State Track Championship Saturday Boys Results Final

Sports

May 19th, 2012 by Chris Parks

2012 State Track Meet Championship Saturday Boys
800 Meter Run 1A
 1st Cleaveland, Cade        12 Riverside, Oakland       1:56.56   10
 5th Cruickshank, Casey      12 Sidney                   2:00.87    4
 9th Davis, Alex             12 Orient-Macksburg         2:02.19
 16th Bower, T.J.            10 Nodaway Valley           2:05.13
 18th Doll, George           12 St. Albert, CB           2:05.28
 23rd Vermillion, Matt       12 St. Albert, CB           2:07.91
 24th Herzberg, Travis       11 Villisca                 2:14.33
800 Meter Run 3A
 3rd Wolfe, Jay              09 Creston                1:58.25    6
 6th Abrams, Mark            12 Glenwood               1:59.26    3
Shuttle Hurdles 1A
3rd Guthrie Center                                      1:01.26    6        
 1) Laabs, Austin 09                2) Laughery, Gavin 11               
 3) Bolton, Marcus 12               4) Langford, Eric 12
5th Treynor                                             1:02.17    4        
 1) Moore, Brandt 09                2) Geer, Trenton 12                 
 3) Keuck, Quentin 12               4) Meis, Connor 12
100 Meter Dash 1A
1st Pittmon, Nick             11 East Mills             11.38  -3.5  10 
5th Plowman, Clayton          10 Adair-Casey            11.63  -3.5   4   
6th Focht, Greg               12 Stanton                11.74  -3.5   3
100 Meter Dash 2A
6th Weers, Logan              11 Clarke, O              11.69  -4.1   3
110 Hurdles 1A
6th Bryant, Josh              12 A-H-S-T, Avoca         15.94  -3.7   3   
7th Meis, Connor              12 Treynor                16.26  -3.7   2

110 Meter Hurdles 2A
5th Weers, Logan              11 Clarke, O              15.23  -0.6   4

110 Meter Hurdles 3A
1st Hess, Austin              11 Harlan                 14.74  -4.1  10
200 Meter Dash 1A
2nd Pittmon, Nick             11 East Mills             22.81  -1.4   8

200 Meter Dash 4A
6th Harris, Cleo              12 CB, A Lincoln          23.03  -3.9   3
1600 Meter Run 1A
3rd Cleaveland, Cade          12 Riverside, O           4:33.07    6
5th Thompson, Andrew          12 Nishnabotna            4:36.06    4        
6th Gunderson, John           12 Riverside, O           4:36.58    3        
7th Cruickshank, Casey        12 Sidney                 4:36.85    2        
8th Sindelar, Josh            11 St. Albert, CB         4:38.35    1 
14th Steele, Brian             12 Boyer Valley           4:42.74
20th Bower, T.J.               10 Nodaway Vall           4:46.64             
21st Carter, Auston            12 CR-Bayard              4:47.38
1600 Meter Run 2A
20th Skillern, Sean            11 Shenandoah             4:45.28             
21st Beers, Gage               12 Clarke, O              4:46.87

1600 Meter Run 3A
5th Abrams, Mark              12 Glenwood               4:30.47    4           
7th Phipps, Brandon           10 Creston                4:32.64    2
4x100 Meter Relay 1A
5th Logan-Magnolia                                        44.32    4        
 1) Riesland, Jake 10               2) McDonald, Caden 11               
 3) Hutson, Paul 11                 4) Fender, Nate 12
4x400 Meter Relay 1A
3rd St. Albert, CB                                      3:31.85    6         
 1) Vermillion, Matt 12             2) Herr, Cole 11                     
 3) Thomas, Connor 12               4) Culjat, Tucker 10  
7th Treynor                                             3:34.33    2         
 1) Livengood, Dane 10              2) Ticer, Kyle 12                    
 3) Meis, Connor 12                 4) Keuck, Quentin 12
4x400 Meter Relay 3A
8th Glenwood                                            3:28.02    1            
 1) Fuller, James 09                2) Abrams, Mark 12                      
 3) Smith, Spencer 10               4) Jones, Derek 11