Iowa Girls Coaches Association 2012 All-State Basketball Teams

Sports

March 6th, 2012 by Jim Field

Class 1A
1ST TEAM
MALLORY BOYLE, NORTH MAHASKA
KAILEY KLADIVO, NORTH TAMA
ERICA DRECKMAN, MARCUS MERIDAN CLEGHORN
CAILA RAYMOND, BEDFORD
DANI KOCK, AR-WE-VA
MADDY PEPPERS, EXIRA-EHK
BRIANNA JAMES, LYNNVILLE SULLY
JESSICA BALEK, NEWMAN CATHOLIC
2ND TEAM
KARLIE SCHUT, IOWA CHRISTIAN ACADEMY
WHITNEY VANDER MATEN, BOYDEN-HULL
RENEE MANEMAN, NEWELL FONDA
MARY HALVERSON,COON RAPIDS BAYARD
EMILY BELL BISHOP, GARRIGAN, ALGONA
DANA WEERHEIM, WEST SIOUX
STEPH ROHE, LEMARS GEHLEN
KAYLA LINDENMEYER, BEDFORD
3RD TEAM
JADE LYNN VLOTHO, WEST SIOUX
CASSIDY BANGASSER, NORTH BUTLER
TARA SMITH NORTH, MAHASKA
KATIE DENTLINGER, COON RAPIDS BAYARD
BRITTNAY BRYAN, LYNNVILLE SULLY
PAIGE DANNER, AR-WE-VA
ALEE HUGEN, TWIN CEDARS
LEXI ACKERMAN, CENTRAL LYON
Class 2A
1st Team
Jessie Pauley, OA-BCIG
Tember Schechinger, IKM-Manning
Jasmin Schelhaas, Pella Christian
Brooke Wolterstorff, Western Christian
Alyssa Johnson, Estherville Lincoln Central
Morgan VanDerSloot, OA-BCIG
Kaylee Blake, IKM-Manning
Makenzie Zeitler, Van Buren
2nd Team
Anna Mallen, West Hancock
Allie Sievert, Estherville Lincoln Central
Liz Skotowksi, Mount Vernon
Kelsey Ernst, Bellevue
Leah Miller, Lawton-Bronson
McKenzie Shipley, West Marshall
Olivia Godfrey, Panorama
Brooke Stahlberg, Monticello
3rd Team
Olivia Sulentic, Interstate 35-Turo
Miranda Murphy, North Polk
Maddi Drees, Kuemper Catholic
Carly Pagel, Sumner-Fredericksburg
Zoe Dutchik, Regina, Iowa City
Britny Halleland, Roland-Story
Taryn Wicks, South Hamilton
Haleigh Hempen, Aplington-Parkersburg
Class 3A
1st Team
Alexis Conaway, MOC Floyd Valley
KJ Veldman, Spirit Lake
Madison Weekly, Benton
Madison Baier, South Tama
Mackenzie Bigbee, Williamsburg
Taylor Shull, Mount Pleasant
Morgan Lucy, Glenwood
Regan Cooper, Pella
2nd Team
Bobbie Burrows, Bondurant-Farrar
Danielle Moore, Davenport Assumption
Madison Yohe, Heelen
Sydney Griener, Washington
Aftin Phyfe, Waverly-Shell Rock
Tessa Leytem, Dubuque Wahlert
Madison Welty, Western Dubuque
Hailey Schneden, Davenport Assumption
3rd Team
Natalie Vondrak, Heelen
Besty Thomas, Sergant Bluff-Luton
Olivia Starecvich, Centerville
Jackie Yount, Bondurant-Farrar
Katie Ahrenholtz, Ballard
Naomi Phillips, Waverly-Shell Rock
Ashley Rosenstiel, Oelwein
Mariah Criswell, Winterset
Class 4A
1st Team
Maddie Manning, Ankeny
Caitlin Ingle, SE Polk
Ally Disterhoft, Iowa City West
Jadda Buckley, Mason City
McKenzie Piper, Iowa City West
Courtney Strait, Cedar Rapids Kennedy
Kelsey Nickerson, Ottumwa
Blaire Thomas, Waterloo West
2nd Team
Meg Goodson, Waukee
Tatum Klein, Iowa City West
Shaya Kellogg, Ames
Leti Lerma, Muscatine
Whitney Van Wyk, SE Polk
Mickey Hansche,Iowa City High
Sierra Chambers, Iowa City High
Myah Mellman, Mason City
3rd Team
Madison Dellamuth, Cedar Rapids Prairie
Kaz Brown, Cedar Falls
Maddie Koolbeck, Cedar Rapids Jefferson
Krista Pettepier, Ankeny
Tanya Meyer, Sioux City West
Kristie Sommer, Dubuque Senior
Danielle Franklin, Cedar Rapids Washington
Courtney Rush, Mason City