State Wrestling Championship Matches

Sports

February 18th, 2012 by Jim Field

Class 3-A

  • 106: Matt Wempen (Linn Mar) 48-2 won 3-1 in overtime over Travis Willers (Pleasant Valley) 50-3
  • 113: Phillip Laux (Iowa City West) 50-3 won by 3-1 decision over Fredy Stroker (Bettendorf) 42-2
  • 120: Tyler Willers (Pleasant Valley) 51-2 won by 3-1  decision over Chris Walters (CR Prairie) 40-4
  • 126: Cory Clark (Southeast Polk) 46-1 won by 6-2 decision over Eric DeVos (Waverly-Shell Rock) 44-4
  • 132: Dakota Bauer (Iowa City West) 52-2 won by 5-4 decision over Luke Kremer (Cedar Rapids Kennedy) 39-6
  • 138: John Meeks (DM Roosevelt) 45-0 won by 9-6 decision over Connor Ryan (Bettendorf) 39-5
  • ***John Meeks is the 6th Iowa wrestler to end his career undefeated with 4 state titles***
  • 145: Gabriel Moreno (Urbandale) 41-0 won by 8-1 decision over Ross Lembeck (Linn Mar) 48-3
  • 152: Zach Witte (CR Prairie) 23-0 won by 5-3 decision over Dylan Blackford (SE Polk) 44-4
  • 160: Zeb Wahle (Lewis Central) 50-2 won by 3-2 decision over Justin Koethe (Iowa City West) 53-2
  • 170: Alex Meyer (Southeast Polk) 46-1 won by 10-4 decision over Colbey Vance (Bettendorf) 39-6
  • 182: Jared Bartel (Mason City) 49-0 won by 5-0 decision over Mark Atwater (Linn Mar) 31-4
  • 195: Ross Larson (Ankeny) 41-0 won by pin (1:21) over Bud Smith (Southeast Polk) 37-5
  • 220: Willie Miklus (Southeast Polk) 47-0 won by pin (1:49) over Zach Renshaw (Lewis Central) 48-3
  • 285: Nate Shaw (Bettendorf) 31-1 won 6-4 in overtime over Don Dawson (Indianola) 37-3

Class 2-A

  • 106: Doug Miner (Spirit Lake Park) 46-0 won by pin (3:03) over Mason Miller (Winterset) 41-4
  • 113: Max Thomsen (Union) 47-1 won by 6-0 decision over Shadow Leshen (Albia) 44-6
  • 120: Dylan Peters (Denver-Tripoli) 48-0 won by pin (:37) over Tony DeVriese (Dav. Assumption) 45-6
  • 126: Colton McCrystal (Sergeant Bluff-Luton) 45-1 won by 8-6 decision over Kyle Springer (Dav. Assumption) 50-2
  • 132: Brandon Sorensen (Denver-Tripoli) 49-1 won by 3-1  decision over Topher Carton (Dav. Assumption) 49-2
  • 138: Jake Marlin (Creston/O-M) 51-1 won by 10-2 major decision over Logan Thomsen (Union) 45-2
  • ***Jake Marlin wins his 3rd straight state title***
  • 145: JC Vercande (Williamsburg) 53-1 won by 19-4 tech fall over Cory Chapin (Denver-Tripoli) 40-4
  • 152: Nick Georgean (Dav. Assumption) 50-1 won by 8-5 decision over Cody Fritz (Solon) 46-1
  • 160: Erik Lux (South Tama County) 45-3 won by pin (5:31) over Chase Shedenhelm (Denver-Tripoli) 37-3
  • 170: Nick Fuller (Independence) 49-1 won by 9-0 major decision over JJ Hanus (Solon) 44-4
  • 182: Seth Esaias (Red Oak) 50-0 won by pin (6:41) over Garrett Smith (Denver-Tripoli) 29-2
  • 195: Adam Reth (West Delaware) 44-0 won by 3-2 decision over Keaton Hulett (Creston/O-M) 49-3
  • 220: Kane Seeley (Perry) 48-1 won by 24-9 tech fall over Terron Geerdes (Central Lyon/GLR) 35-2
  • 285: Collin Bevins (Creston/O-M) 52-1 won by pin (2:50) over Logan Hopp (New Hampton) 41-2

Class 1-A

  • 106: Hunter Washburn (Alburnett) 46-0 won by 11-2 major decision over Blake Dietz (Nashua-Plainfield) 44-3
  • 113: Jordan Bremer (Woodbury-Central) 47-1 won by 5-3 decision over Kyler Kiner (Ogden) 24-2
  • 120: Charlie Jones (Columbus Catholic) 45-7 won by 8-2 decision over Aaron Anderson (Clarion-Goldfield) 37-1
  • 126: Tyler Shulista (Alburnett) 46-1 won by pin (1:22) over Kyle White (Central Springs) 46-8
  • 132: David Walker (Martensdale-St Marys) 52-0 won by 13-3 major decision over Kolbi Kohl (Lisbon) 31-5
  • 138: Logan Mulnix (North-Linn) 45-0 won by 7-1 decision over Payton Rice (NW Webster) 46-4
  • 145: Robert Walker (Martensdale-St Marys) 30-0 won by 13-4major decision over Jake Slocum (West Branch) 44-5
  • 152: Loren Williams (Tri-Center) 52-0 won by 5-3 decision over Tait Simpson (Lisbon) 30-1
  • ***This is Loren Williams 2nd state title***
  • 160: Mark Weber (Don Bosco) 45-7 won by 3-2 decision over Taylor Wedeking (Nashua-Plainfield) 40-9
  • 170: Brendan Schott (North-Linn) 46-0 won by 9-3 decision over Brett Roberts (Eddyville-Blakesburg) 52-3
  • 182: Andy Glaser (Nashua-Plainfield) 43-3 won by  3-2 decision over Tanner Taylor (Okoboji, Milford) 43-1
  • 195: Caleb Ciavarelli (Clarksville) 36-2 won by pin (2:17) over Cade Jones (West Branch) 39-7
  • 220: Nick Schmelzer (South Winneshiek) 38-3 won by 6-3 decision over Derrick Miller (West Branch) 43-6
  • 285: Marco Naughton (St. Albert) 37-0 won by 11-2 major decision over Brandon McCracken (Aplington-Parkersburg) 43-5