Class 1-A District Wrestling Results

Sports

February 12th, 2012 by Jim Field

@ Nodaway Valley (Greenfield):

106         Champion           Brad Kerkhoff (Audubon)                                            9              38           9

106         Runnerup            Kolby Munson (Ogden)                                                10           34           12

113         Champion           Kyler Kiner (Ogden)                                                        10           21           1

113         Runnerup*         Christian Hilgenberg (Coon Rapids-Bayard)          10           33           16

120         Champion           Taylor Hagen (Martensdale-St Marys)                    12           43           2

120         Runnerup            Jake Junerdosse (Southeast Warren)                     9              38           9

126         Champion           Kole Stapes (Martensdale-St Marys)                       12           38           5

126         Runnerup            Blair Kerkhoff (Audubon)                                             12           37           4

132         Champion           David Walker (Martensdale-St Marys)                    12           48           0

132         Runnerup*         Cameron Mennenoh (Audubon)                              12           47           7

138         Champion           Ryan Joint (West Central Valley)                               11           42           4

138         Runnerup            David DeLong (Martensdale-St Marys)                   12           34           18

145         Champion           Robert Walker (Martensdale-St Marys)                 12           26           0

145         Runnerup*         Joshua Parker (Southeast Warren)                          11           34           7

152         Champion           Shane Swank (Mount Ayr)                                           11           43           10

152         Runnerup*         Kain Queck (Nodaway Valley)                                    11           29           15

160         Champion           Tyler Hein (Panorama)                                                   11           31           12

160         Runnerup*         Autin Laabs (Guthrie Center)                                      9              39           14

170         Champion           Kory Schmelzer (Corning)                                             12           38           2

170         Runnerup*         Clay Blass (Coon Rapids-Bayard)                                12           30           19

182         Champion           Ethan Jones (Interstate 35)                                         11           35           8

182         Runnerup            Jesse Svoboda (Audubon)                                           11           40           8

195         Champion           Zach Barton (Corning)                                                    10           41           11

195         Runnerup            John Derry (Panorama)                                                12           37           7

220         Champion           Cody Ladd (Nodaway Valley)                                      12           22           3

220         Runnerup*         Taylor Hein (Panorama)                                                11           26           17

285         Champion           Nick Fett (Audubon)                                                       12           44           4

285         Runnerup            Dillon Suhr (Guthrie Center)                                       11           46           4

@ Underwood:

106         Champion           Taylor Curtis (Underwood)                          11           52           3

106         Runnerup            Zach Ulven (Westwood)                               9              38           8

113         Champion           Ethan Reynek (Logan-Magnolia)               12           27           4

113         Runnerup            Evan Hansen (Exira-EHK)                              9              38           4

120         Champion           Andrew Foutch (Underwood)                    11           52           1

120         Runnerup            Quinton Doiel (Logan-Magnolia)               12           36           8

126         Champion           Logan Moore (West Monona)                    10           22           6

126         Runnerup            Ridge Meeker (Logan-Magnolia)               10           34           14

132         Champion           Eric Brosnahan (Logan-Magnolia)              12           16           10

132         Runnerup            Derek Bailey (Maple Valley)                        10           33           9

138         Champion           Darrian Irlbeck (Tri-Center)                          11           42           7

138         Runnerup            Cody Kingery (Underwood)                        9              45           9

145         Champion           Mike Novotny (Underwood)                      12           38           2

145         Runnerup            Trevor Paulson (Tri-Center)                         12           40           1

152         Champion           Loren Williams (Tri-Center)                          11           48           0

152         Runnerup            Josh Matusik (Woodbine)                            11           38           11

160         Champion           Drake Fanslau (Underwood)                       12           51           3

160         Runnerup            Gavvon Shaffer (Woodbine)                       12           13           3

170         Champion           Jake Lewis (St. Albert)                                   11           40           4

170         Runnerup            Trey Sander (Exira-EHK)                            10           37           6

182         Champion           MacKenzie Houseman (Riverside)            12           50           6

182         Runnerup            Austin Kline (Tri-Center)                             12           39           9

195         Champion           Chris Bridgeford (Logan-Magnolia)           12           43           1

195         Runnerup            Trenton Geer (Treynor)                                12           35           2

220         Champion           Logan Melby (Logan-Magnolia)                11           40           6

220         Runnerup            Evan Schnack (Underwood)                        12           31           8

285         Champion           Marco Naughton (St. Albert)                      12           33           0

285         Runnerup            David Howell (East Mills)                               10           45           5