Girls Cross Country State Qualifying Results

Sports

October 20th, 2011 by Jim Field

(Top 3 teams and top 10 individuals qualify for state meet at Fort Dodge on October 29)

Class 3-A Girls At Atlantic

1. Harlan 57
2. Dallas Center-Grimes 59
3. Shenandoah-Essex 65
4. Ballard 127
5. Atlantic 144
6. Creston 169
7. Boone 188
8. Winterset 198
9. Glenwood 238
10. ADM 290
11. Denison-Schleswig 296
12. Perry 347
13. Saydel 378

Top 10 Individual Finishers

1. Madison Waymire, DC-Grimes 14:33
2. Ali Krogman, Atlantic 15:31
3. Jess Feldman, Harlan 15:45
4. Maria Mostek, Creston 15:45
5. Bailey Kuhl, Harlan 15:46
6. Marissa Klindt, Harlan 15:57
7. Jenna Leland, Ballard 16:06
8. Mariah Johnson, Shenandoah-Essex 16:07
9. Megan Hart, Shenandoah-Essex 16:12
10. Alexis Saner, Shenandoah-Essex 16:15

Class 2-A Girls At Atlantic

1. North Polk 48
2. Missouri Valley 102
3. OA-BCIG 104
4. Bondurant-Farrar 115
5. Clarinda 153
6. Interstate-35 156
7. Jefferson-Scranton 180
8. Madrid 181
9. Clarke 182
10. West Central Valley 184

Top 10 Individual Finishers

1. Bailey Hare, OA-BCIG 16:11
2. Maria Claussen, North Polk 16:18
3. Sybbie Sears, North Polk 16:27
4. Breezy Weaver, Missouri Valley 16:31
5. Madison Pottebaum, Bondurant-Farrar 16:39
6. Paige Pauley, Missouri Valley 16:46
7. Holly McKinney, Interstate-35 16:48
8. Sydney Lawrence, Madrid 16:50
9. Michaela Graffunder, SC Calhoun 16:52
10. Maddie Beeler, Interstate-35 16:56

Class 1-A Girls At Panorama

1. Griswold 55
2. Corning 83
3. Tri-Center 91
4. Audubon 107
5. Guthrie Center 130
6. Treynor 148
7. Woodbine 151
8. Panorama 160
9. Underwood 192
10. Logan-Magnolia 268
11. Riverside 289
12. Bedford 326

Top 10 Individual Finishers

1. Rebekah Topham, Griswold 15:07
2. Ashtyn Alfers, Tri-Center 16:01
3. Tiffany Shepherd, Corning 16:09
4. Megan Deist, Audubon 16:13
5. Jordyn Sindt, Griswold 16:18
6. Shelby Hall, Woodbine 16:26
7. Leah Courtney, Guthrie Center 16:28
8. Michelle Mumm, Tri-Center 16:29
9. Alyx Flippin, Griswold 16:36
10. Therese Frels, Guthrie Center 16:37