Creston Cross Country Meet Results

Sports

September 21st, 2011 by Jim Field

Boys Class “A” Team:

  1. Glenwood  42
  2. Thomas Jefferson  68
  3. Shenandoah  87
  4. Winterset  119
  5. Norwalk  120
  6. Atlantic  146
  7. Creston  176
  8. Kuemper Catholic  202
  9. Red Oak  215
  10. Clarinda  253

Boys Class “A” Top 10 Individuals:

  1. Mark Abrams (Glenwood)  17:10
  2. Sean Skillern (Shenandoah)  17:29
  3. Jeff Reeve (Glenwood)  17:46
  4. Trevor Turner (Winterset)  17:50
  5. Chance Sauer (Norwalk)  17:53
  6. Brady Wheeler (Glenwood)  17:57
  7. Dustin Wagner (Kuemper Catholic)  18:02
  8. Gary Blackford (Thomas Jefferson)  18:03
  9. Blake Esbeck (Atlantic)  18:05
  10. Kyle McGlade (Thomas Jefferson)  18:07

Boys Class “B” Team:

  1. Earlham  45
  2. Nodaway Valley  50
  3. Orient-Macksburg  92
  4. Adair-Casey  105
  5. Corning  149

Boys Class “B” Top 10 Individuals:

  1. T.J. Bower (Nodaway Valley)  18:09
  2. Spenser Rochholz (Adair-Casey)  18:22
  3. Emmitt Wheatley (Adair-Casey)  18:25
  4. Colton Graham (Nodaway Valley)  19:15
  5. Alan Schmidt (Earlham)  19:28
  6. Jacob Caviness (O-M)  19:37
  7. Travis Herman (Earlham)  19:40
  8. Dustin Ford (Nodaway Valley)  19:43
  9. Tim Logemann (Earlham)  19:47
  10. Lane Peterson (Corning)  19:51

Girls Class “A” Teams:

  1. Shenandoah  36
  2. Atlantic  76
  3. Norwalk  98
  4. Creston  103
  5. Winterset  113
  6. Thomas Jefferson  167
  7. Kuemper Catholic  179
  8. Clarinda  224

Girls Class “A” Top 10 Individuals:

  1. Ali Krogman (Atlantic)  16:33
  2. Alexis Saner (Shenandoah)  17:05
  3. Mariah Moster (Creston)  17:17
  4. Emily Wignall (Creston)  17:29
  5. Mariah Johnson (Shenandoah)  17:43
  6. Dominque Flemming (Winterset)  18:04
  7. Meredith Vanzuiden (Kuemper Catholic)  18:14
  8. Megan Hart (Shenandoah)  18:17
  9. Kylar McCann (Clarke)  18:18
  10. Jamie Schubert (Shenandoah)  18:22

Girls Class “B” Teams:

  1. Earlham  32
  2. Corning  37
  3. Central Decatur  122

Girls Class “B” Top 10 Individuals:

  1. Kristen Carmichael (Corning)  16:18
  2. Tiffany Shepherd (Corning)  16:53
  3. Kristen Weber (Earham)  17:03
  4. Stephanie Shuler (Corning)  17:46
  5. Abbey Murphy (Earlham)  17:55
  6. Megan Beekman (Earlham)  18:17
  7. Adam Richards (Mount Ayr)  18:25
  8. Hannah Murphy (Earlham)  18:31
  9. Heather Means (Villisca)  18:41
  10. Addie Herman (Earlham)  18:45