IGCA All-State Softball Teams Class 1A 2011

Sports

August 5th, 2011 by Jim Field

First Team
Kelcie Bormann Preston Sr. P
Mindy Lorimor Fremont Mills Sr. P
Kaitlin Floerchinger Treynor Sr. P
Amber Logemann Earlham Jr. P
Brandi Davis Akron-Westfield Jr. P
Allie Ingalls NSK-AR So. P
Sarah Parkinson Akron-Westfield Sr. C
Erin Kliefoth Exira-EHK Sr. C
Amy Wright Earlham Jr. C
Alex Becker Don Bosco Sr. IF
Sam Norris Martensdale-St. Maryʼs Sr. IF
Emma Krier Remsen St. Maryʼs Sr. IF
Danielle Samson Lynnville-Sully Sr. IF
Britt Schoon DesMoines Christian Sr. IF
Haley Sweet Martensdale-St.Maryʼs Jr. IF
Collete Haag NSK-AR So. IF
Kylee Button BCLUW Sr. OF
Meagan Streffeler Martensdale St. Marys Jr. OF
Brittany Roby Twin Cedars Fr. OF
Brittney Kubik Martensdale St. Maryʼs Sr UT

Pitcher of the Year: Brandi Davis, Akron-Westfield
Player of the Year: Sarah Parkinson, Akron-Westfield
Coach of the year: Todd Colt, Akron-Westfield

Second Team
Ali Stearns Newman Catholic Sr. P
Brianna James Lynnville Sully Jr. P
Jenna Falline Newell Fonda Jr. P
Kaytlyn Ernst Van Meter Jr. P
Breanna Fortune Wayne Fr. P
Kayla Hemann St. Ansgar Sr. C
Megan Zeimet Preston Sr. C
Tessa Otto Murray Sr. C
Kristin Berg Westwood Sloan Sr. IF
Katelyn Susie Woodbury Central Sr. IF
Morgan Jacobsen Treynor Sr. IF
Kayla Schneider Highland Sr. IF
Jessica Balek Newman Catholic Jr. IF
Nicole Dobernecker Charter Oak Ute Jr. IF
Olivia Fisher Janesville Jr. IF
Amber Wieland Alburnett So. IF
Paige Daugherty Bellevue Marquette Sr. OF
Taylor Bowling Danville Jr. OF
Alex Snyder Treynor Jr. OF
Ali Givens Lisbon So. UT

Third Team
Shelby Murley Janesville Sr. P
Josie Brackey Lake Mills Jr. P
Mariah Freel Highland Jr. P
Karli Welter Don Bosco So. P
Rachel Smith Exira-EHK 8th. P
Lauren Tilley Wayne Jr. C
Dani Hubbard Van Meter Jr. C
Abbie Schares Don Bosco Sr. IF
Hannah Kofron WCLT Sr. IF
Mckayla Loss Bishop Garigan Sr. IF
Katelyn Buckalew Woodward Granger Jr. IF
Aspen Rhoades Van Meter Jr. IF
Monica Harvey Akron-Westfield Jr. IF
Abbey Murphy Earlham Fr. IF
Madelyn Flemr Lone Tree Fr. IF
Katie Wyman Springville Sr. OF
Katrina Devore Martensdale St. Marys So. OF
Hannah Murphy Earlham So. OF
Caley Medinger Bellevue Sr. UT
Onica Jacobs Hartley Melvin-Sanborn Sr. UT
Nikki Boomgarden North Butler So. UT

Honorable Mention
Ashley Noland Adair Casey Sr IF
Taylor Baggett AHST Jr U
Jacqueline Naeve Alburnett Jr P
Cassidy Henle Alburnett 8th P
Sarah McCoy BCLUW So C
Hope Walgamuth Bellevue Sr C
Abbey Reding Bishop Garrigan Jr OF
Shelby Houston Boyer Valley Sr SS
Shelby Rapp CAL Sr P
Abagale Pewe Calamus Wheatland So 3B
Karlee Rock Calamus-Wheatland Sr P
Hannah Sneed CB St. Albert Sr SS
Tarin Clausen Charter Oak Ute Jr U
Kendall Corbitt Charter Oak Ute Jr SS
Carissa Kelm Clarksville Jr 1B
Marissa Spoo Coon Rapids Bayard Jr P
Regan Fraise Danville So P/U
Lindsay Shaffer Danville So SS
Alexis Farren Danville Jr 1B/U
Annette Bosman Des Moines Christian Jr SS
Leah Harris DM Christian Jr P
Katlynn Gannon East Greene Sr C
Kristy Lueken Ed-Co Jr SS
Kristy Luken Ed-Co Jr SS
Salina Basten Ed-Co Jr C
Rachel Smith Exira – EHK 8th P
Melody Beane GMG Jr OF
Meredith Baker Grandview Park Baptist Sr P
Andrea Vargus Grandview Park Baptist So OF
Britney Hansen Griswold Sr C
Keisha Bailey Guthrie Center Jr C
Taylor Vonnahme Highland Sr OF
Paige Wieland Highland So 2B
Shawnee Miller Hinton Sr P
Gretchen Geyer IMS Sr SS
Mo Brenneman IMS Sr OF
Jenny Monaghan Janesville Sr C
Lindy Pins Lake Mills Sr SS
Mikaela Millslagle Lamoni Jr SS
Sidnee Smith Lamoni So 3B
Jaimy Klever Lamoni Jr C
Amber Timmins Le Mars Gehlen Jr P
Steph Rohe Le Mars Gehlen Jr SS
Brenna Robinson Lenox Sr C
McKenna Kilburg Lisbon Fr SS/P
Zeva Light Lisbon So OF
Caitlin Cross Lynnville-Sully Sr C
Jasey Zander Madrid Sr C
Taylor Bell Madrid So IF
Sarah Lampe Marquette So OF
Morgan Halverson Martensdale St. Marys Jr C
Lexi Crozier Melcher-Dallas So P
Haylie Branson Melcher-Dallas Sr OF
Erica Dreckman MMC Jr SS
Kayla Foresman MMC Jr P
Jayln Doeden MMC Jr C
Alexis Ferguson Montezuma Jr C
Annie Moore Moravia Jr P
Katelynn Tracy Moravia So CF
Kadarenna Sales Moulton-Udell Jr SS
Kadarenna Sales Moulton-Udell Jr SS
Becca Pennington Mt.Ayr Sr SS
Kate Patton Murray Fr P
Kalli Richardson NE Hamilton Sr SS
Bria Mears New London Jr P/U
Caitlin Chiri New London So 2B
Sam Grant Newman Catholic Jr 3B
Morgan Steere North Butler Sr 3B
Allie Ferguson North Mahaska Jr OF
Amanda Howard North Tama Sr 1B
Tori Johnson NSKAR Jr IF
Sarah Johnson NSKAR So U
Abby Ingalls NSKAR Sr CF
Bobbie Patten Orient-Macksburg Sr 2B
Dominique Tolle Pekin Sr OF
Jessi Martin Pekin Sr SS
Konner Gordon Pleasantville Sr P
Kaitlyn Friday Pleasantville Sr C
Nicole Trenkamp Preston Sr OF
Lizzie Meier Preston Fr SS
Paige Harpenau Remsen St. Marys So C
Miranda Staab Remsen St. Marys So P
Allison Schreiner Remsen Union Jr CF
Kari Ludvigson River Valley Jr IF
Sami Lawton Southeast Warren Sr OF
Abbie Neff Springville Sr OF
Kadie Subbert Stanton Sr
Carissa Brown Storm Lake St. Marys Jr SS
Mandy Wolver Storm Lake St. Marys So 1B
Sarah Klahn Treynor Sr 2B
Kate Killinger Treynor So C
Alee Hugen Twin Cedars So SS
Brooke Dunkin Twin Cedars Jr C
Katelynn Dilts Underwood So U
Kaytlyn Ernst Van Meter Jr P
Lauren Sievers Walnut So OF
Dani Gordon Wapsie Valley So 1B
Aariska Wittenburg Wapsie Valley So 1B
Paige Heesch WCLT Sr SS
Amanda Heesch WCLT Sr P
Maggie Eden WCLT Jr 3B
Jessica Abrahamson West Bend-Mallard Jr C
Taylor Formanek West Hancock Sr C
Taylor TeGrootenhuis West Lyon Sr P
Shelby Shull West Monona So 1B
Bailey Holtz Westwood So OF
Naomi Greder Westwood Jr U
Shelby Rodman Whiting Fr P
Kaitlyn Pulscher Woodbine So SS
Meghann Puclik Woodbury Central Sr 3B
Ashley Craig Woodbury Central Jr C
Brenna Osborn Woodward-Granger Jr OF