ICGA All-State Softball Teams Class 4A 2011

Sports

August 5th, 2011 by Jim Field

First Team
Jadyn Spencer Waterloo West 12 P
Riley Fisher Des Moines East 11 P
Kayla Gaunt Muscatine 12 P
Miranda Kramer Burlington 12 P
Hannah Petersen CR Jefferson 11 P
Tiffany Gillaspy Southeast Polk 10 C
Aly Cappaert Ankeny 11 IF
Ashley Prettyman Des Moines East 12 IF
Chloe Miller Pleasant Valley 10 IF
Paige Schreiner Ottumwa 11 IF
Tatum Klein Iowa City West 11 IF
Shelby Michaelis Bettendorf 12 OF
Laney Abrahamson WDM Valley 11 OF
Kenzie Alstott Fort Dodge 12 OF
Rachel Sedlacek CR Jefferson 11 OF
Morgan Lintz Bettendorf 12 UT
Abbie Van Vleet Indianola 11 UT
Kelsey Rose Bettendorf 12 UT
Abbey Wilmes Johnston 11 UT
Hannah Koerperich Dubuque Hempstead 12 UT

Pitcher of the Year: Riley Fisher, DM East
Co-Players of the Year: Jadyn Spencer, Waterloo West & Aly Cappaert, Ankeny
Coach of the year: Bob Ligouri, DM East

Second Team
Shayla Starkenburg Ankeny 11 P
Micayla Weaver SC East 12 P
Sam Claman DM Lincoln 12 P
Courtney Meyer Newton 11 P
Allie Martinez CB Lewis Central 10 C
Madison Mickelson Ames 12 C
Sarah Sinopoli DM Lincoln 12 IF
Jessica Grochala DM East 11 IF
Kristen Winter CR Xavier 12 IF
Tyler Sampson CR Xavier 12 IF
Olivia Roark Ottumwa 10 IF
Laura Brewer Waukee 12 IF
Megan Butler Muscatine 10 IF
Shelly Stumpff IC West 11 IF
Abby Pollow SC East 11 IF
Mickie Ryan Dowling Catholic 12 IF
Taylor Michaelson SC East 12 OF
Sammy Garrett Ottumwa 10 OF
Tor Hawley North Scott 12 OF
Ashlie Chambers Ankeny 10 UT

Third Team
Callie Brown WDM Valley 10 P
Janie Smith DM East 11 P
Leti Lerma Muscatine 10 IF
Kate Crow Ames 9 IF
Hailey Jensen WDM Valley 12 IF
Abby Bedard CR Xavier 12 IF
Shyanne Saladino Davenport West 11 IF
Bailey Wilmes Johnston 10 IF
Emily Grell Fort Dodge 11 IF
Anna Boffeli North Scott 10 IF
Alise Miller Iowa City West 12 IF
Britney Steele Southeast Polk 12 OF
Cathlin Bingham Ankeny10 OF
Courtney Carl Burlington 10 OF
Erika Wagner Muscatine 12 UT
Demi Plathe Dowling Catholic 11 UT
Taylor Allgeier DM East 12 UT
Morgan Hoeg Waukee 11 UT
Holly Hoelting Pleasant Valley 12 UT
Katie Sommer Dubuque Senior 9 UT

Honorable Mention
Karlee Dale Southeast Polk 12
Courtney Hopkins DM Lincoln 12
Caitlin Nichol Davenport West 12
Kierstyn Davis Clinton 10
Hope Scheffert Davenport North 10
Melissa Rink Davenport Central 12
Katie Meyer Pleasant Valley 10
Brittnee Grimshaw Burlington 11
Kallie Schive Marshalltown 12
Taylor Powers CB Abraham Lincoln 12
Lexy Pederson Mason City 9
Chelsea Acosta CB Abraham Lincoln 11
Kylie Mickelson Waukee 10
Taylor Wagner Marshalltown 10
McKellan Glassell Fort Dodge 11
Morgan Means CB Lewis Central 10
Hailey Koerperich Dubuque Hempstead 10
Lindsey Hansen Waterloo West 11
Alyson Netty Waterloo East 11
Shelby Crist CR Prairie 12
Amanda Hovind Dubuque Hempstead 12
Katelyn Kinnetz Waterloo East 10
Ellie Rizor Linn Mar 9
Lindsey Harms Linn Mar 12
Kenna Fry CR Jefferson 11
Anna Strien Cedar Falls 9
Katie Wieland CR Prairie 12
Maggie Rizor Linn Mar 9
Kelsey Duggan Linn Mar 10
Hunter Stohlmeyer Ames 11
Laura Milligan WDM Valley 11
Ally Orwig Indianola 10
Brianna Chaplin Indianola 9
Emily Aller Dowling Catholic 11
Shelby Talton Urbandale 11
Dzenita Bahtic Urbandale 12
Erica Kirgan Ankeny 11
Erica White Johnston 12
Lauren Goodale Johnston 12
Sammie Hildreth Johnston 11
Claudia Farrell Dowling Catholic 9
Kayla Antle Bettendorf 12
Kaylyn DeCock Bettendorf 11
Hillary May Burlington 12
Chandra McCampbell Burlington 11
Jordan Carr CR Washington 12
Aly Knutsen Davenport Central 9
Lexi Quandt Davenport West 10
Samantha Belz Davenport West 11
Krista Grutz Dubuque Hempstead 12
Erin Weno Iowa City High 10
Mackenzie Laux Iowa City West 11
Brianna Sturtz Iowa City West 11
Whitney Sowers Marshalltown 12
Cassie Pappas Mason City 12
Taylor Berry Muscatine 10
Amanda Clemens Muscatine 12
Dana Suiter North Scott 12
Katie Sammons Ottumwa 10
Lindsey Hansen Waterloo West 11
Courtney Trotter DM Lincoln 12
Emilie Dorpinghaus Ankeny 10
Cassie Seaman Ankeny 11