AtlanticFest Road Race Results

Sports

August 15th, 2011 by Jim Field

273 total finishers (walk – 56, 2 mile run – 144, 5 mile run – 73)

2 Mile Walk:

  • 1st Female:  Jane Challie (Griswold) 23:54
  • 2nd Female:  Annie Potter (Griswold) 25:15
  • 1st Male:  Aybren Moore (Atlantic) 23:54
  • 2nd Male:  Ken Weber (Avoca) 27:28

5 Mile Run:

  • Women:
  • 1st Overall:  Lisa Preeg (Austin, TX) 34:05
  • 16 & Under:  1st – Libby Gifford (Atlantic) 52:11, 2nd – Monica Witzman & Siena Smith (Atlantic) 61:26
  • 17-19:  1st – Ali Krogman (Atlantic) 35:21, 2nd – Sam Peterson (Atlantic) 39:06
  • 20-28:  1st – Alyssa Tuel (Shelby) 40:56, 2nd – Jodie Hogue (Atlantic) 41:27
  • 29-34:  1st – Jill Robinson (Chicago) 36:34, 2nd – Ali Payne (Minneapolis) 39:27
  • 35-39:  1st – Nancy Reynolds (Atlantic) 38:33, 2nd – Kelsi Huseman (Clarinda) 39:57
  • 40-44:  1st – Denise King (Atlantic) 40:47, 2nd – Michelle Silliman (Atlantic) 51:28
  • 45-51:  1st – Kathie Madron (Oakland) 38:31, 2nd – Sandy Cooper (Atlantic) 41:14
  • 52 & Over:  1st – Paula Odefey (Red Oak) 49:05
  • Men:
  • 1st Overall:  Nathan White (Adel) 25:25
  • 14 & Under:  1st – Zach Denning (Neola) 34:49, 2nd – Ryan Hawkins (Atlantic) 39:28
  • 15-16:  1st – Hunter Hilsabeck (Winterset) 32:22, 2nd – Josiah Williams (Atlantic) 32:34
  • 17-18:  1st – Conor Wells (Des Moines) 25:40, 2nd – Tian Siggins (Atlantic) 33:42
  • 19-27:  1st – Cory Logsdon (Omaha) 26:27, 2nd – Kevin Brown (Omaha) 29:45
  • 28-37:  1st – Ryan Kramer (Des Moines) 28:17, 2nd – Mark Bierbaum (Omaha) 31:51
  • 38-44:  1st – Brian Kelly (Omaha) 30:40, 2nd – Hiroyuki Murakosh (Clarinda) 34:00
  • 45-50:  1st – Dennis Jarrett (Minden) 36:52
  • 51-58:  1st – Mark Jones (Omaha) 32:50, 2nd – Steve Hansen (Atlantic) 42:26
  • 59 & Over:  1st – Stephan Ruggles (Anita) 35:36, 2nd – Larry Ruggles (New Mexico) 35:51

2 Mile Run:

  • Women:
  • 1st Overall – Rebekah Topham (Griswold) 10:53
  • 10 & Under:  1st – Makayla Forde (Atlantic) 16:57, 2nd – Anna Marie Lowary (Atlantic) 17:50
  • 11-12:  1st – Aspen Jorgens (Emerson) 15:35, 2nd – Anna Young (Elliott) 16:39
  • 13-14:  1st – Alyx Flippen (Elliott) 13:37, 2nd – Tiffany Williams (Wiota) 14:02
  • 15:  1st – Kaylee Grote (Neola) 14:04, 2nd – Liz Siggins (Atlantic) 14:17
  • 16:  1st – Jordyn Sindt (Griswold) 13:03, 2nd – Allison Young (Elliott) 14:00
  • 17-19:  1st – Ashtyn Alfers (Minden) 13:08, 2nd – Alex Hartwig (Atlantic) 13:39
  • 20-29:  1st – Courtney Miller (Corning) 15:08, 2nd – Kaylee Juhl (Lewis) 16:48
  • 30-39:  1st – Teresa Middents (Atlantic) 17:27, 2nd – Missy Buntrock (Red Oak) 17:58
  • 40-49:  1st – Becky Jones (Harlan) 16:58, 2nd – Barbara Petersen (Elk Horn) 19:09
  • 50 & Over:  1st – Barb Olsen (Atlantic) 16:59, 2nd – Faith Johnson (Ida Grove) 19:31
  • Men:
  • 1st Overall – Aaron Roberts (Audubon) 10:53
  • 10 & Under:  1st – Jordan Jorgensen (Emerson) 14:34, 2nd – Ethan Williams (Atlantic) 16:40
  • 11-12:  1st – William Nelson (Exira) 15:33, 2nd – Kaleb Williams (Atlantic) 15:38
  • 13-14:  1st – Chris Jarrett (Minden) 12:33, 2nd – Tyree Peters (Griswold) 12:59
  • 15-16:  1st – Chris Jorgensen (Emerson) 11:14, 2nd – Alex Jorgensen (Emerson) 12:11
  • 17-18:  1st – Jake Auerbach (Atlantic) 12:18, 2nd – Rob Young (Elliott) 12:51
  • 19-29:  1st – Austin Coder (Atlantic) 13:54, 2nd – Bennett Blake (Atlantic) 14:40
  • 30-39:  1st – J.T. Reisdorph (Atlantic) 13:27, 2nd – John Challie (Griswold) 17:13
  • 40-49:  1st – Floyd Devereaux (Ft. Riley, KS) 14:20, 2nd – Dave Erickson (Wiota) 20:43
  • 50 & Over:  1st – Kirk Petersen (Atlantic) 13:09, 2nd – John Roberts (Audubon) 13:34