Thursday Boys State Track Results

Sports

May 20th, 2011 by Jim Field

3200 Finals

  • Class 3-A
  • 1st — Johnny Fuller (Glenwood) 9:16.9
  • 15th — Brandon Phipps (Creston) 9:52.23
  • Class 2-A
  • 5th — Aaron Roberts (Audubon) 9:58.84
  • 10th — Sean Skillern (Shenandoah) 10:14.28
  • Class 1-A
  • 6th — Conrad Sain (Treynor) 10:01.03
  • 13th — Andrew Thompson (Nishnabotna) 10:20.92

4 x 800 Finals

  • Class 3-A
  • 2nd — Glenwood 7:56.1
  • 16th — Atlantic (Parker Hoye, Trevor Knuth, Luke Karamitros, Blake Esbeck) 8:16.58
  • Class 1-A
  • 6th — St. Albert 8:22.76
  • 20th — Orient-Macksburg 8:43.7
  • 23rd — Fremont-Mills 8:49.53

400 Finals

  • Class 3-A
  • 3rd — Kyle Wheeler (Glenwood) :49.87
  • 21st — Grant Reitz (Denison) :54.35
  • Class 2-A
  • 11th — Kyle Pudenz (Kuemper) :51.0
  • Class 1-A
  • 19th — Chase Jahnke (Griswold)
  • 21st — Julian Riesgaard (AHST) :52.81
  • DQ — Brice Sheeder (Adair-Casey)

Discus Finals

  • Class 3-A
  • 8th — Tyler Hovey (Atlantic) 151-4
  • 11th — Clayton Giesting (Glenwood) 148-0
  • 22nd — Daniel Gorman (Glenwood) 128-2

High Jump Finals

  • Class 3-A
  • 16th — Andy Vial (Red Oak) 5-10

Long Jump Finals

  • Class 2-A
  • 11th — Kirby Gunnerson (Kuemper) 19-10.25
  • Class 1-A
  • 5th — Dillon Robinson (Underwood) 21-5.75

Shot Put Finals

  • Class 2-A
  • 2nd — Levi Ettleman (Lo-Ma) 54-2
  • 21st — Robert Kinney (Tri-Center) 46-4
  • 23rd — Greg Smith (Nodaway Valley) 44-11
  • 24th — Dante Copeland (Panorama) 40-7
  • Class 1-A
  • 6th — Andrew Bonnet (Underwood) 49-10.5
  • 9th — Jim Johannes (Corning) 46-8.5
  • 11th — Jessie Leeper (Adair-Casey) 46-5
  • 19th — Trevor Pavlik (Treynor) 43-2.25

100 Preliminaries

  • Class 2-A
  • 14th — Alan Dalley (Shenandoah) :11.46
  • 16th — Kirby Gunnerson (Kuemper) :11.58
  • Class 1-A
  • 3rd — Nick Pittmon (East Mills) :11.31 (qualifier)
  • 10th — Joey Foss (Exira/EHK) :11.53
  • 13th — Greg Focht (Stanton) :11.59
  • 14th –Alex Klein (Woodbine) :11.6
  • 15th — Dillon Robinson (Underwood) :11.63

200 Preliminaries

  • Class 3-A
  • 22nd — Daniel Thomsen (Atlantic) :23.92
  • 24th — Trevor Langholdt (Denison) :24.31
  • Class 1-A
  • 1st — Jake Allen (Treynor) :22.52 (qualifier)
  • 3rd — Joey Foss (Exira/EHK) :22.66 (qualifier)
  • 5th — Nick Pittmon (East Mills) :22.81 (qualifier)

Shuttle Hurdle Preliminaries

  • Class 3-A
  • 2nd — Glenwood :59.6 (qualifier)
  • 14th — Creston 1:02.73
  • DQ — Harlan
  • Class 2-A
  • 19th — Panorama 1:02.21
  • DQ — Audubon (Zach Bohlman, Colby Rattenborg, John Toyne, Ranen Spies)
  • Class 1-A
  • 2nd –AHST (Josh Bryant, Julian Riesgaard, Kyle Bauerkemper, Hunter Nelson) 1:00.66 (qualifier)
  • 6th — Treynor 1:01.18 (qualifier)
  • 7th — Underwood 1:01.72 (qualifier)
  • 8th — Fremont-Mills 1:02.01 (qualifier)
  • 16th — Woodbine 1:04.38