Glenwood Boys Win 3-A State Track Title

Sports

May 21st, 2011 by Jim Field

Class 1-A Final Team Standings

    1) Madrid                      74        2) Manson NW Web              53
    3) W Harrison, M               34        4) BCLUW                      30
    4) Laurens-Mara                30        6) Treynor                    27.50
    7) Lisbon                      26        8) AGWSR                      25
    9) Wapello                     20       10) Colo-Nesco                 19
   11) Emmetsburg                  17       12) Bedford                    16
   12) Wapsie Val, F               16       12) Belle Plaine               16
   12) Central, Elkader            16       16) Tri County, T              15
   16) Underwood                   15       18) Tripoli                    14
   18) Van Meter                   14       18) Sigourney                  14
   21) Pekin                       11       21) Winfield-Mt. U             11
   21) North Iowa, BC              11       24) Olin                       10
   24) North Butler                10       26) W Lyon, Inwood              9
   27) Bellevue                     8       27) Earlham                     8
   27) Fremont-Mills                8       27) HM-Sanborn                  8
   27) Graet-T/Ruth-Ayr             8       27) Nwood-Kensett               8
   33) Saint Ansgar                 7       33) East Mills                  7
   35) West Hancock                 6       35) Bishop Garrigan             6
   35) Pleasantville                6       35) EHK-Exira                   6
   35) CWL, Corwith                 6       35) Cent Lyon, RR               6
   35) NUH, CF                      6       42) Clarksville                 5
   42) N Sentral K/AR               5       44) New London                  4
   44) Martndsl-StMarys             4       44) St. Albert, CB              4
   47) South O'Brien, P             3.50    48) Valley Commu                3
   49) Ia Chst/Ank Chst             2       49) Clay Central                2
   49) Hinton                       2       49) East Greene, GJ             2
   53) DSM Christian                1       53) A-H-S-T, A                  1
   53) Springville                  1       53) Lawton-Bronson              1
   53) NE Hamilton, B               1       53) Adair-Casey                 1
   53) English Valleys              1       53) Gehlen Cath, L              1

Class 2-A Final Team Standings

    1) St. Edmond, FD              66        2) Monticello                 51
    3) W Marshall, SC              45        4) Mediapolis                 26
    4) South Cent Cal              26        4) Durant                     26
    7) Ia Falls-Alden              25        8) Regina, IC                 24
    8) Mount Ayr                   24       10) Bond-Farrar                21
   11) Clarion-Goldfied            20       12) Hudson                     19
   13) Beckman, D                  18       14) Mid-Prairie, W             17
   14) CMB, Baxter                 17       14) PCM, Monroe                17
   17) Albia                       15       17) North Polk, A              15
   19) KP-WC                       14       19) Okoboji, Milford           14
   21) Ridge View                  12       22) Sioux Ctrl, SR             11
   22) Dike-NH                     11       22) Sioux Center               11
   25) Clarke, Osceola             10       25) Gilbert                    10
   25) West Liberty                10       25) Unity Chrst, OC            10
   29) Roland-Story                 9       29) N Fayette, WU               9
   31) Logan-Magnolia               8       31) Maple Valley-A-O            8
   33) Audubon                      7       34) Estherville-LC              6
   34) Cascade, WD                  6       36) Garner-Hayfield             5.50
   36) IKM-Manning                  5.50    38) S Hamilton, J               5
   38) West Branch                  5       38) Wilton                      5
   41) Maquoketa Valley             4       41) Eddyvl-Blakesbg             4
   41) Jefferson-Scran              4       44) West Fork, S                3.50
   44) Columbus, CJ                 3.50    46) Woodward Acad               3
   47) Nodaway Vall                 2       47) Cherokee, Wash              2
   47) S Winn, Calmar               2       47) Tipton                      2
   47) Cardinal, Eldon              2       52) Colfax-Mingo                1
   52) Davis County, B              1

Class 3-A Final Team Standings

    1) Glenwood                    78        2) Central Clinton            67
    3) Waverly-SR                  64        4) Bishop Heelan              48
    5) Wahlert, Dub                45        5) Spirit Lake Park           45
    7) Knoxville                   36        8) Clear Crk-Amana            35
    9) Algona                      33       10) Solon                      30
   11) Mt Pleasant                 28       12) Oelwein                    18
   13) Hampton-Dumont              14       13) Storm Lake                 14
   13) Boone                       14       16) Union, LaPorte C           13
   17) Decorah                     12       17) Centerville                12
   19) Fairfield                   11       19) DC-Grimes                  11
   21) Pella                       10       22) Webster City                8
   22) Keokuk                       8       24) S Tama Cty, Tama            6
   24) Washington                   6       26) Norwalk                     5
   26) A-D-M, Adel                  5       28) Oskaloosa                   4
   28) Marion                       4       30) Williamsburg                3
   30) Fort Madison                 3       32) Center Point                2
   32) Carlisle                     2       32) Forest City                 2
   35) Atlantic                     1